Udostępnij ten artykuł.

Padaczka u psa - leczenie i koszt

Padaczki u ludzi występuje bardzo często i każdy o niej słyszał, ale jeśli chodzi o padaczkę u psa to niestety bardzo mało osób wie, że te zwierzęta również chorują na tą chorobę. Padaczką określane są nawracające ataki drgawkowe, które pochodzą ze zmian zachodzących w mózgu i na pewno jest ona objawem zbytniej aktywności neuronów, czyli komórek nerwowych kory mózgowej. Nasilenie a także częstość występowania ataków drgawek zależne jest w dużej mierze od zaawansowania i rozległości istniejących zmian w mózgu chorego psa czy człowieka. Na padaczkę mogą zachorować różne psy bez względu na rasę czy wiek, nie jakiejś specjalnej predyspozycji także, jeśli chodzi i płeć zwierzęcia. Przyczyn padaczki jest naprawdę bardzo dużo, ale dzieli się je na wewnątrzczaszkowe oraz pozaczaszkowe.

Do czynników wewnątrzczaszkowych należą:

  •  Wrodzone albo nabyte, czyli pourazowe uszkodzenia mózgu;
  • Nowotwory, które uciskają ważne ośrodki nerwowe;
  • Zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze centralnego układu nerwowego;
  •  Stany zapalne mózgu na tle immunologicznym.

Do czynników pozaczaszkowych wywołujących padaczkę zalicza się:

  • Różne zaburzenia metaboliczne, w przebiegu, których następuję powstawanie nadmiarów toksycznych związków, a one uszkadzają centralny układ nerwowy;
  • Niedobór niektórych substancji typu glukozy lub wapnia;
  •  Zatrucia środkami o działaniu neurotoksycznym, które uszkadzają układ nerwowy.

Istnieje również rodzaj padaczki idiopatycznej, ale przyczyny jej powstawania niestety nie są jeszcze do końca znane.

Atak padaczki u psa przebiega z napadem drgawek, ślinieniem, nieświadomym oddawaniem moczu i kału, a także z chwilową utratą świadomości. Po takim przejściu przeważnie następuje chwilowe zdezorientowanie, splątanie, mimowolne ruchy kończyn, a także czasowa ślepota. Czasem, ale mało, kiedy zdarzają się ataki padaczki bez skurczów mięśni, a tylko z chwilową utratą świadomości. Epizody takie mogą przybierać postać uogólnionych napadów z objawami takimi jak zostały podane wcześniej lub napady częściowe, przy których pies nie traci świadomości, a drżenie mięśni nie dotyczy całego ciała. Niektóre czworonogi wyczuwają przed zbliżającym się atakiem tak zwaną aurę, która u ludzi przybiera postać mrowienia skóry, wahań temperatury ciała, a także wyczuwalne są dziwne zapachy. Natomiast u psów najczęściej objawia się to istotną zmianą zachowania, a także sporym niepokojem. Taki atak padaczkowy poza widocznymi zmianami w zachowaniu psa powoduje niestety wiele zmian wewnątrzustrojowych. Podnosi on ciśnienie krwi oraz temperaturę ciała, powoduje przyspieszenie akcji serca i zakłóca jego rytmiczną pracę, a także zaburza rytm oddechowy. Każdy taki napad padaczki zagraża bardzo poważnie zdrowiu oraz życiu psa, dlatego każdy pies, który cierpi na tą przypadłość musi być regularnie poddawany kontrolnym badaniom weterynaryjnym.

Leczeniu padaczki u psów, polega przede wszystkim na podawaniu leków przeciwdrgawkowych. Oczywiście taka kuracja wymaga przeprowadzenia wielu diagnostycznych badań, które pozwolą na dobranie jak najlepszego i najskuteczniejszego dostosowania leczenia w zależności od przyczyny choroby.

Padaczka u psa może ujawnić się w każdym wieku naszego czworonoga, a także przebiegać w różnych postaciach i w różnych odstępach czasowych. Przy bardzo ciężkim stadium padaczki ataki mogą następować jeden po drugim i wtedy taki stan może zagrażać życiu zwierzęcia. Najczęściej na padaczkę idiopatyczną, czyli taką, której przyczyny nie są znane chorują psy ras miniaturowych między innymi: Chihuahua, Yorkshire Terrier, Beagle, Pinczer miniaturowy, Jamnik, Labrador retriever, Collie oraz Owczarek niemiecki.

Ataki padaczki u psów mogą się również zdarzyć przy takich zaburzeniach jak: zapalenie mózgu, uraz głowy, choroby zakaźne, zatrucia, choroby metaboliczne oraz zmiany neurodegeneracyjne.

Nie wolno lekceważyć żadnych choćby najmniejszych drgawek u swojego psa, ponieważ może to być padaczka u psa i jej atak może zagrażać nie tylko jego zdrowiu, ale również i życiu, a jest to choroba, którą można leczyć dosyć skutecznie, a przede wszystkim odpowiednio kontrolować. Jeśli jesteśmy świadkiem takiego zdarzenia to natychmiast powinniśmy zareagować i wszystkimi możliwymi sposobami zapobiec niekontrolowanym ruchom psa, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie ciała, najbardziej głowy. Nie wolno w takim przypadku pozostawić psa samego bez opieki. Starajmy się wtedy trzymać psa przy podłodze, w taki sposób, aby do minimum ograniczyć jego ruchy, a także wprowadzić do jego pyska jakiś drewniany kołek między jego zęby tak by uchronić jego język przed ugryzieniem.

Taki napad padaczki nie trwa zbyt długo, ale jeśli był to pierwszy atak i nie mieliśmy z czymś takim wcześniej do czynienia u swojego psa to zaraz po udzieleniu pomocy i ustąpieniu takiego ataku padaczki koniecznie powinniśmy się skontaktować z weterynarzem, który zastosuje terapię objawową, a następnie po przeprowadzeniu szeregu badań zleci długotrwałą terapię, najczęściej będzie to już kuracja dożywotnia i o tym również musimy pamiętać.

Tagi artykułu: