Udostępnij ten artykuł.

Parę słów o klasyfikacji psów

Niedobrze jest, kiedy wybieramy psa dla naszej rodziny jedynie z wyglądu tylko, dlatego, że nam się podoba. Pies to nie tylko budowa ciała, ale i predyspozycje fizyczne, cechy charakteru, zachowanie, podatność na szkolenie, inteligencja. Ras psów jest bardzo dużo, dlatego że psy miały konkretne zadania do wykonania.

Kiedyś wszystkie psy pracowały. Zauważono, że jedne nadają się bardziej od innych do konkretnej pracy. Brano pod uwagę budowę psa jego wielkość, szybkość, zwinność, węch a tu kształt długość kufy (pyska) im dłuższa tym węch się polepsza. Siłę szczęk, odporność na zadane obrażenia. Psy mniejszych ras świetnie sprawdzały się w innych zadaniach Jak na przykład norowce (Psy myśliwskie na króliki, borsuki i lisy). Brano pod uwagę też wiele innych istotnych cech budowy ciała. Ciekawostką mogą być charty. Podczas pogoni psy te kierują się wzrokiem, a nie węchem jak inne rasy obdarzone raczej słabym wzrokiem. Kierowanie się jedynie budową ciała nie dawało zadawalających rezultatów. Zaczęto zastanawiać się nad cechami charakteru psa i jego inteligencją. Bardzo wyraźnie widać to w rasie psów pasterskich, które na początku były duże i silne. Jest to zrozumiałe gdyż broniły na przykład stada owiec. W momencie, kiedy niedźwiedzie i stada wilków zostały mocno ograniczone przez rozwój cywilizacji pies pasterski zmalał, ale utrwalano jego cechy, które okazały się o wiele bardziej przydatne jak inteligencja i łatwość szkolenia.

I tak oprócz wyglądu psy mają różne predyspozycje i podlegają próbom pracy. Po prostu były testowane czy nadają się do tego zadania czy nie nadają. Być może sprawdzą się w innym a jeśli nie to nie warto ich rozmnażać. Nie było psa do towarzystwa.

Gończy polski

Kiedyś każdy pies hodowany był do konkretnej pracy. Z czasem wyłoniły się specjalizacje dla psów. Psy myśliwskie, do której grupy należą retievery, spaniele, pointery, setery szkolone były przez wiele pokoleń do płoszenia zwierzyny na lądzie i w wodzie. Ta dokładna selekcja zostawiła ślad w genach. Psy tej rasy mają we krwi określone zachowania. Tak samo krzyżując je z innymi rasami przekazujemy też ich zdolności i zamiłowania. Dla przykładu pochodzenie od psów myśliwskich wywarło duży ślad zwłaszcza w labradorach i golden retieverach, które trudno powstrzymać od nieprzewidzianej kąpieli w wodzie.

Labradory to psy rodzinne, ale wymagają bardzo dużo ruchu dla zdrowia i zabaw oraz tresury. Inną grupę stanowią psy gończe. Jedna grupa tego typu psów posługuje się węchem a inna wzrokiem. Zwierzę było gonione przez psa, aż opadło z sił. Są to chart afgański, borzoj, belgijski bloodhound, czy też mniejsze psy rasy pokrewne na przykład chorwacki popularny dalmatyńczyk, który bardziej zaliczany jest już do rasy psów użytkowych.

Psy gończe służyły do polowań już w średniowieczu. W XVII wieku każdy polski dwór szlachecki posiadał sforę psów gończych. W zależności od ukształtowania terenu i zwierzyny, na którą polowali używano dużych psów gończych i ogarów typ lekki i średni. Co prawda te psy są w domu łagodne, ale potrzebują się wybiegać. Bardzo trudno jest powstrzymać charta by nie gonił mniejszych zwierząt. Psy gończe używające węchu miały za zadanie tropienie zwierzyny. W tej grupie jest popularny basset i beagle. Mają nie mniej zapału z poszukiwaniem zwierzyny niż charty posługujące się wzrokiem. Mając takiego psa musimy liczyć się z jego zachowaniem szczególnie na terenach otwartych.

Lepiej je trzymać na smyczy, jeśli istnieje prawdopodobieństwo małych zwierząt. Z pewnością poprawimy własną kondycję w biegach. Inną grupą psów pracujących są psy pasterskie, które miały za zadanie zaganianie stad zarówno owiec, jak i krów. W tej grupie są owczarki: niemiecki, belgijski, tervueren, walijski corgi, collie i inne. Psy charakteryzują się ogromną energią oraz dużą inteligencją dla tego wykorzystywane są też, jako psy do zadań specjalnych, jako psy policyjne, rodzinne, dla niewidomych, obronne, stróżujące.

Psy pracujące o szerokim wachlarzu zajęć. Pilnowanie, ciągnięcie, szukanie ratowanie. W skład wchodzi wiele ras od rottweilera po husky. Jeśli damy mu jakieś zajęcie będzie dobrym domownikiem. Teriery są zadziorne i zdeterminowane. Ta grupa to psy szczekliwe i zamiłowanie do kopania. Służyły do ścigania zwierzyny takich jak lisy i szczury. Nie są to psy potulne tak jak miniaturka Chihuahua, który jest potocznie nazywany psem zaczepno obronnym. Jest to pies obdarzony ogromną pewnością siebie i często musi być wybawiany z opresji przez opiekuna.

Psy użytkowe to psy bez konkretnych cech są to: sznaucery, pudle, shar pei oraz dalmatyńczyki. Każdy pies ma swój własny charakter oprócz predyspozycji i cech dziedziczonych.

klasyfikacka psów

Aby te piękne rasy przetrwały a jest to dorobek wielu pokoleń organizuje się wystawy, zawody, konkursy. Pies jest zwierzęciem inteligentnym i potrafi zaadaptować się w domu. Musimy się jednak liczyć z tym, że niektóre cechy mogą być dla nas uciążliwe. Nie jest to wada takie cechy im utrwalono do konkretnego zadania. Prawdopodobnie z czasem będą coraz słabsze. Pies, któremu zapewnimy namiastkę tego, do czego był przez wiele pokoleń dostosowywany będzie szczęśliwy.

Nie wiadomo, jaki będzie dalszy los wielu ras czy wszystkie przetrwają. Budzi niepokój powstawanie coraz to nowych. To, co kiedyś kształtowano przez setki lat próbuje się zastąpić krzyżówkami, o których nic nie wiemy. Są to niby psy rodzinne lub do innych zadań, ale zupełnie niesprawdzone. Czy tylko chodzi o ich wygląd? Owszem ładny, ale nic o nim nie wiemy. Mieszanie ras to jakaś wypadkowa genów coś bliżej nieokreślonego.

Co możemy zrobić? Możemy nie kupować takich psów. W schroniskach czeka wiele takich mieszańców. Te psy padły ofiarą takich pseudo hodowli. Ktoś, kto miał kiedyś psa ze schroniska wie doskonale, jakie to wyzwanie. Nie jest to ich wina i należy pomagać. Niestety pewne cechy dziedziczone mogą być aż tak uciążliwe, że pies całe życie spędzi w schronisku. Oczywiście odpowiednim wychowaniem i postępowaniem z wieloma da się wytrzymać. Nie bez powodu psy trafiają do schronisk.  Z przejawami agresji, brudzenia, uciekinierem nie wiele osób potrafi sobie poradzić. Nie znamy każdego przypadku nie wszyscy są źli.

eko kasczki

                                                      zabawki dla psów w niskich cenach sklepzoologiczny.org

To wspaniale, że jest tyle fantastycznych ras. Szkoda, że nie wszystkie psy mogą realizować się w swoich zadaniach. Powinniśmy jednak zadbać o ich zdrowie psychiczne i dać im możliwość rozwoju talentu choćby w formie zabawy.

Autor. C.M
sklep zoologiczny

Tagi artykułu: