Udostępnij ten artykuł.

Parki Narodowe w Polsce dla aktywnych z psami

Parki Narodowe w Polsce dla aktywnych z psami to gratka nie lada i to nie tylko w okresie wakacyjnym. Każdy prawdziwy miłośnik psów pragnie przecież zwykle móc spędzać wszystkie miłe chwile z pupilem. Niestety w niektóre miejsca nie wolno wprowadzać psów. Konieczne przeczytaj wszystko na temat – Parki Narodowe w Polsce dla aktywnych z psami. Jeszcze dziś sprawdź, gdzie można spędzić aktywny wypoczynek nie rozstając się ze swoim psem.

Parki Narodowe w Polsce dla aktywnych z psami

W Polsce funkcjonują aktualnie 23 Parki Narodowe. Wszystkie nasze parki narodowe są dostępne dla turystów, jednak nie zawsze dla ich psów. Warto więc dowiedzieć się, gdzie można jechać na wypoczynek i zwiedzanie wraz ze swoim psim towarzyszem. Tylko do niektórych z nich wolno nam wejść z psami. Wprowadzony w niektórych z nich zakaz wprowadzania psów obowiązuje na podstawie ustawy z 16.04.2004 r. Art. 15.1., podp. 16 tejrze ustawy mówi, iż: „W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się: wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas”. Zakaz wprowadzania psów wynika z ochrony zwierząt i roślin na terenie Parków Narodowych. Łamanie tego zakazu naraża właściciela psa na mandat od strażników Parku lub leśników. Niektóre Parki Narodowe w Polsce dla aktywnych z psami są jednak życzliwe i udostępniają możliwość ich wprowadzania na smyczy i ewentualnie w kagańcu. Czasem też udostępniają do tego celu jedynie specjalnie wyznaczone szlaki. Każdy kto spędza czas wolny wraz z psem, koniecznie powinien się z tym zapoznać!

Parki Narodowe w Polsce dla aktywnych z psami

Uwaga!

Parki Narodowe w Polsce dla aktywnych z psami zawsze stawiają pewne ograniczenia, z którymi należy obowiązkowo się zapoznać oraz ich przestrzegać! W miejscach i na szlakach udostępnionych dla turystów należy zawsze poruszać się z psami uwiązanymi na smyczy lub lince. Niektóre Parki wymagają też dodatkowo zakładania psom kagańca. Nigdy nie wolno puszczać tam psów luzem. Zwierzak może zaatakować dzikie zwierzęta, lub sam zostanie przez nie zaatakowany (np. przez niedźwiedzie lub wilki).  parki narodowe w polsce dla aktywnych z psem,parki narodowe w polsce dla aktywnych z psem,parki narodowe w polsce dla aktywnych z psem

Parki Narodowe w Polsce dla aktywnych z psami – alfabetyczna lista polskich Parków Narodowych z określeniem zakresu dostępności dla psów:

·  Babiogórski Park narodowy – utworzony w 1954 r. na terenie województwa krakowskiego, siedziba w miejscowości Zawoja. Obowiązuje tu całkowity zakaz wprowadzania psów, choć wyjątkowo udostępniono jedną ścieżkę, ale tylko na długości 1 km.

·  Białowieski Park Narodowy – utworzony w 1932 r. w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim, siedziba w Białowieży. Obowiązuje tu częściowy zakaz wprowadzania psów, które można wprowadzać jedynie na wytyczone w tym celu szlaki, psy muszą być jednak obowiązkowo na smyczy i w kagańcu.

Parki Narodowe w Polsce dla aktywnych z psami białowieski park narodowy

Białowieski Park Narodowy

· Biebrzański Park Narodowy – utworzony w 1993 r. na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim, siedziba w miejscowości Osowiec-Twierdza. Obowiązuje tu częściowy zakaz wprowadzania psów, można je wprowadzać tylko na wytyczone w tym celu szlaki, psy muszą jednak pozostawać stale na smyczy i w kagańcu.

· Bieszczadzki Park Narodowy – utworzony w 1973 r. w Bieszczadach Zachodnich, woj. podkarpackie, siedziba w Ustrzykach Górnych. Obowiązuje tu całkowity zakaz wprowadzania psów.

· Drawieński Park Narodowy – utworzony w 1990 r. na Równinie Drawskiej w kompleksie Puszczy Drawskiej, teren północno-zachodniej Polski, położony na terenie aż trzech województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, siedziba w miejscowości Drawno. Obowiązuje tu całkowity zakaz wprowadzania psów.

·  Gorczański Park Narodowy – utworzony w 1981 r., obejmuje centralne pasmo Gorców (m.in. masywy Turbacza i Gorca) w województwie małopolskim, siedziba w miejscowości Poręba Wielka. Obowiązuje tu całkowity zakaz wprowadzania psów.

·  Kampinoski Park Narodowy – utworzony w 1959 r. w województwie warszawskim, obecnie mazowieckim, siedziba w miejscowości Izabelin. Psy są tu mile widziane, jednak wyłącznie prowadzane na smyczy.

Parki Narodowe w Polsce dla aktywnych z psami kampinowski park narodowy

Kampinowski Park Narodowy

·  Karkonoski Park Narodowy – utworzony w 1959 r. w województwie dolnośląskim przy granicy z Czechami, siedziba w Jeleniej Górze. Psy są tu mile widziane, jednak wyłącznie prowadzane na smyczy.

· Magurski Park Narodowy – utworzony w 1995 r. w samym środku Beskidu Niskiego, na granicy województw małopolskiego i podkarpackiego. Swoim zasięgiem Park ten obejmuje górne dorzecze rzeki Wisłoki i pasmo Magury Watkowskiej, siedziba w miejscowości Krempna. Psy są tu mile widziane, jednak wyłącznie prowadzane na smyczy.

·  Narwiański Park Narodowy – utworzony w 1996 r. w północno-wschodniej Polsce w woj. podlaskim, obejmuje tereny na zachód od Białegostoku, zlokalizowane pomiędzy miejscowościami Rzędziany i Suraż, siedziba w miejscowości Kurowo. Psy są tu mile widziane, jednak wyłącznie prowadzane na smyczy i w kagańcu.

· Ojcowski Park Narodowy – utworzony w 1956 r. w województwie małopolskim (powiat krakowski, blisko Krakowa), siedziba w miejscowości Ojców. Psy są tu mile widziane, jednak wyłącznie prowadzane na smyczy.

·  Park Narodowy Bory Tucholskie – utworzony w 1996 r. na terenie woj. pomorskiego, powiat chojnicki (w granicach gmin Chojnice i Brusy), siedziba w miejscowości Charzykowy. Obowiązuje tu całkowity zakaz wprowadzania psów.

Parki Narodowe w Polsce dla aktywnych z psami bory tucholskie

Bory Tucholskie

·  Park Narodowy Gór Stołowych – utworzony w 1993 r. na terenie Sudetów Środkowych przy granicy polsko‐czeskiej (na północnym zachodzie ziemi kłodzkiej), siedziba w Kudowie-Zdrój. Psy są tu mile widziane, jednak wyłącznie prowadzane na smyczy, a groźne dodatkowo również w kagańcu.

· Park Narodowy Ujście Warty – utworzony w 2001 r. z połączenia rezerwatu Słońsk i części Parku Krajobrazowego Ujście Warty, obejmuje rozlewiska u ujścia rzeki Warty do Odry, wytwarzane wspólnie z rzeczką Postomią. Teren ten mieści się w granicach woj. lubuskiego, Kostrzyna nad Odrą, Witnicy – pow. gorzowski, Słońsk – pow. Sulęciński oraz Górzyca – pow. Słubicki. Siedziba Parku jest w miejscowości Chyrzyno. Obowiązuje tu częściowy zakaz wprowadzania psów, Udostępniono w tym celu jedynie północną część Parku (zarządzenie dyrektora Parku z 2014 r.).

· Pieniński Park Narodowy – utworzony w 1932 r. w woj. małopolskim, jako pierwszy park narodowy w Polsce. Zajmuje najcenniejsze przyrodniczo i krajobrazowo obszary Pienin, w tym: Przełom Dunajca, Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie i Pieninki. Siedziba znajduje się w miejscowości Krościenko nad Dunajcem. Obowiązuje tu całkowity zakaz wprowadzania psów.

·  Poleski Park narodowy – utworzony w 1990 r. na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej w woj. lubelskim (polska część Polesia). Park ten chroni liczne jeziora krasowe, bagna i torfowiska, a także naturalne kompleksy leśne. Siedziba jest w miejscowości w Urszulin. Psy są tu mile widziane, jednak wyłącznie prowadzane na smyczy.

· Roztoczański Park Narodowy – utworzony w 1974 r. w środkowo-wschodniej części Polski, w woj. lubelskim na Roztoczu, siedziba w miejscowości Zwierzyniec. Obowiązuje tu częściowy zakaz wprowadzania psów. Udostępniono ku temu jedynie wytyczone celowo miejsca, na podstawie zarządzeń dyrektora Parku.

·  Słowiński Park Narodowy – utworzony w 1967 r. w środkowej części polskiego wybrzeża, w woj. pomorskim. Obejmuje Mierzeję Łebską, Nizinę Gardeńsko-Łebską, morenę czołową wraz ze wzgórzem Rowokół (jest tu najwyższa kulminacja 115 m n.p.m.), szereg jeziora: Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie i Dołgie Małe. Siedziba jest w miejscowości Smołdzino. Obowiązuje tu częściowy zakaz wprowadzania psów. Szlaki z zakazem wprowadzania psów odpowiednio oznakowano.

Słowiński Park Narodowy dla ludzi aktywnych z psami

Słowiński Park Narodowy

·  Świętokrzyski Park Narodowy – utworzony w 1950 r. w centralnej części Gór Świętokrzyskich i obejmuje: pasmo Łysogór ze szczytem Łysica i Łysa Góra, część Pasma Klonowskiego, Dolinę Wilkowską i Dębiańską, oraz trzy eksklawy: Las Serwis, Górę Chełmową i Skarpę Zapusty. Siedziba jest w miejscowości Bodzentyn. Psy są tu mile widziane, jednak wyłącznie prowadzane na smyczy.

·   Tatrzański Park Narodowy – utworzony w 1955 r. w woj. małopolskim, siedziba w Zakopanem. Obowiązuje tu całkowity zakaz wprowadzania psów, z wyłączeniem Doliny Chochołowskiej.

·  Wielkopolski Park Narodowy – utworzony w 1957 r. w woj. wielkopolskim nad rzeką Wartą, na południe od Poznania. Chroni różnorodne formy krajobrazu polodowcowego z Jez. Góreckim w centralnej części WPN. Siedziba jest w miejscowości Jeziory. Psy są tu mile widziane, jednak wyłącznie prowadzane na smyczy.

·  Wigierski Park Narodowy – utworzony w 1989 r. w woj. podlaskim, obejmuje grunty leśne, wody i inne tereny, głównie użytkowane rolniczo. Siedziba znajduje się w miejscowości Krzywe. Psy są tu mile widziane, jednak wyłącznie prowadzane na smyczy, a groźne dodatkowo również w kagańcu.

·  Woliński Park narodowy – utworzony w 1960 r. w woj. zachodniopomorskim, w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin u ujścia rzeki Odry do Bałtyku, pomiędzy Zatoką Pomorską i Zalewem Szczecińskim. Siedziba jest w Międzyzdrojach. Obowiązuje tu całkowity zakaz wprowadzania psów.

Tagi artykułu: