Udostępnij ten artykuł.

Parwowiroza Choroba, która Może Zabić Szczeniaka

Parwowiroza – Choroba, która Może Zabić Szczeniaka

Parwowiroza jest jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych, na którą mogą zachorować psy, szczególnie szczeniaki. Wywołana przez wirus CPV-2, parwowiroza atakuje komórki szybko dzielące się, takie jak te w przewodzie pokarmowym, co może prowadzić do ciężkich stanów zdrowotnych, a nawet śmierci zwierzęcia.

Czym jest parwowiroza?

Parwowiroza psów jest wywoływana przez parwowirusa psiego typu 2 (CPV-2), który jest wysoce zaraźliwy. Wirus ten atakuje głównie komórki podziałowe przewodu pokarmowego, co prowadzi do uszkodzenia jelit, silnego odwodnienia, niszczenia bariery ochronnej jelit oraz wtórnych infekcji bakteryjnych.

Jak dochodzi do zarażenia?

Zarażenie następuje głównie przez bezpośredni kontakt z zanieczyszczonymi odchodami innego psa. Wirus jest bardzo odporny na warunki zewnętrzne i może przetrwać na przedmiotach, takich jak buty, ubrania czy narzędzia pielęgnacyjne, co ułatwia jego rozprzestrzenianie się. Szczeniaki są szczególnie narażone z powodu niedojrzałego układu odpornościowego.

parwowiroza u szczeniaka

Objawy parwowirozy

Objawy parwowirozy obejmują intensywną biegunkę (często z krwią), wymioty, utratę apetytu, letarg i znaczne odwodnienie. Objawy te mogą pojawić się nagle i szybko prowadzić do poważnego stanu zdrowotnego.

Jak wygląda leczenie parwowirozy?

Leczenie parwowirozy skupia się na łagodzeniu objawów i zapobieganiu wtórnym infekcjom. Nie ma bezpośredniego leku na parwowirozę, więc leczenie polega głównie na podtrzymywaniu życia przez nawadnianie (często dożylnie), stosowanie antybiotyków do zapobiegania infekcjom bakteryjnym oraz podawanie leków przeciwbólowych i przeciwwymiotnych. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większe szanse na przeżycie psa.

Jak zapobiegać chorobie?

Zapobieganie parwowirozie polega przede wszystkim na szczepieniach. Szczepionki przeciwko parwowirozie są częścią standardowych szczepień i są skutecznym sposobem na ochronę psów przed tą chorobą. Dodatkowo, należy unikać kontaktu szczeniąt z nieznajomymi psami i miejscami, gdzie mogą być obecne odchody innych psów, do czasu ukończenia serii szczepień. Regularne czyszczenie i dezynfekcja środowiska, w którym przebywa szczeniak, również są kluczowe.

 

Parwowiroza jest poważnym zagrożeniem dla szczeniąt, ale dzięki odpowiednim środkom zapobiegawczym i szybkiej reakcji na objawy, ryzyko tej choroby można znacznie zredukować. Odpowiedzialne posiadanie psa wymaga wiedzy o takich zagrożeniach i świadomego działania na rzecz zdrowia i dobrostanu naszych czworonożnych przyjaciół.

Tagi artykułu: