Historia
Patterdale Terrier został opracowany w północnej Anglii w hrabstwie Yorkshire ze starszych ras terierów. Dawniej był powszechnie wykorzystywany do pilnowania stad owiec. Jako że największym zagrożeniem dla owiec były lisy, teriery miały oczyszczać teren z tych szkodników. Patterdale Terrier to tylko i wyłącznie norowiec.
Patterdale Terrier użytkowość
Psy są praktycznie nieznane poza Wielką Brytanią. Prawie cała populacja pozostaje w rękach myśliwych i rolników. Współczesne teriery polują na: szczury, lisy, zające, a w USA nawet na świstaki i borsuki! Zdarzają się przypadki, że mały, niespełna dziesięciokilogramowy psiak potrafi złowić dwukrotnie cięższego świstaka!
Wygląd
Sylwetka psa powinna wpisywać się w kształt kwadratu. Głowa mocna. Wielkość głowy proporcjonalna do wielkości psa. Długość czaszki i kufy są zazwyczaj równe. Kufa silna. Zęby mocne i białe. Oczy dość szeroko rozstawione. Kolor oczu harmonizuje z kolorem szaty; niedopuszczalna barwa niebieska. Uszy trójkątne, małe, opadające. Nos czarny (jedynie psy o maści wątrobianej mają czerwone nosy). Szyja muskularna, umiarkowanej długości, rozszerzająca się stopniowo i wtapiająca w ramiona. Kończyny mocne i proste, o mocnym kośćcu. Łokcie blisko ciała. Nadgarstki mocne i elastyczne. Grzbiet umiarkowanej długości. Klatka piersiowa elastyczna, głęboka, ale umiarkowanej szerokości i owalna. Kończyny tylne silne i muskularne. Ogon osadzony wysoko, ale nienoszony nad grzbietem; zwyczajowo kopiowany od jednej czwartej do jednej trzeciej długości. Silny, ale niezbyt gruby. Sierść gładka lub szorstkowłosa, o szorstkiej warstwie zewnętrznej i miękkim podszerstku. W obu rodzajach powłok podszycie gęste i krótkie. Dopuszczalnymi typami umaszczeń są: czerń, czerwień, barwa wątrobiana, szarość, czarne podpalanie i brąz. Niekiedy występują białe plamienia.
Dorosłe psy osiągają ok. 30 centymetrów wysokości w kłębie. Waga dorosłych psów waha się w granicach 5-6 kilogramów.
Temperament
Patterdale Terrier są psami temperamentnymi o dominującym charakterze. Wymagają wczesnej socjalizacji i odpowiedniego podejścia szkoleniowego. Psy są bardzo energiczne i nie znoszą stagnacji. Jeżeli nie będą mogły wybiegać się w ciągu dnia, mogą ujawnić skłonności do destrukcji. W normalnych okolicznościach energia rozładowywana jest w czasie spacerów, jednak zbyt krótkie wypady mogą nie zadowolić czworonoga i doprowadzić do sytuacji, w której zacznie demolować dom i niszczyć sprzęty. Psy Patterdale Terriery nie toleruje kotów ani innych małych zwierząt, zatem wprowadzanie go domu, w którym żyją już inne zwierzęta, nie jest dobrym pomysłem.
Psy nie nadają się do rodzin z małymi dziećmi. Są zbyt pobudliwe i nieopatrznie mogą wyrządzić dziecku krzywdę. Ponadto są bardzo hałaśliwe i szczekają na wszystkich wokół siebie.
Uwaga! W czasie spacerów psy powinny pozostawać na smyczy. Zważywszy na silny pociąg łupu mogą rzucić się w pogoń za każdym poruszającym się obiektem.
W ostatnich latach Patterdale coraz częściej biorą udział w wielu nowoczesnych dyscyplinach sportowych dla psów m.in. flyball czy agility. Psy nadają się zarówno do konkurencji zespołowych, jak i indywidualnych.
Patterdale Terrier
Zdrowie i Pielęgnacja
Rasa jest generalnie zdrowa. Pielęgnacja ogranicza się do lekkiego groomingu.
Wysokość: Psy osiągają ok. 30 centymetrów wysokości w kłębie.
Waga: Waga dorosłego osobnika nie powinna przekraczać 6 kilogramów.
Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczeń są: czerń, czerwień, barwa wątrobiana, szarość, czarne podpalanie i brąz. Okazjonalnie występują białe plamienia.
Pielęgnacja: Grooming
Zdrowie: Rasa nie cierpi na typowe przypadłości zdrowotne.
Pies rasy Patterdale Terrier
Rodzina: Patterdale Terrier są psami temperamentnymi o dominującym charakterze. Wymagają wczesnej socjalizacji i odpowiedniego podejścia szkoleniowego. Patterdale Terrier nie toleruje kotów ani innych małych zwierząt. Ma ogromne zapotrzebowanie na ruch. Nie nadaje się do rodzin z małymi dziećmi. W ostatnich latach Patterdale Terrier coraz częściej biorą udział w wielu nowoczesnych dyscyplinach sportowych dla psów m.in. flyball czy dog agility. Psy nadają się zarówno do konkurencji zespołowych, jak i indywidualnych.