Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Pęcherzyca liściasta

Pęcherzyca liściasta (PEMPHIGUS FOLIACEUS) to najbardziej rozpowszechniona choroba autoimmunologiczna skóry u psów, która może dotknąć wszystkie czworonogi bez względu na płeć czy wiek. Rasami szczególnie predysponowanymi do zachorowania są: Akita, Doberman, Chow-chow, Jamnik, Border collie, Owczarek collie, Nowofunland, Szpic fiński i Labrador retriver.

Istotą choroby jest powstawanie przeciwciał, które są skierowane przeciwko białkom i tworzą połączenia między komórkami w naskórku. Niektórzy lekarze twierdzą, że objawy kliniczne schorzenia mogą nasilać się w miesiącach letnich, kiedy dochodzi do większej ekspozycji na promieniowanie UV. Choroba może być wywołana przez czynniki alergiczne, gdyż u niektórych osobników stwierdzono alergiczne zapalenie skóry jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów pęcherzycy. Chorobami towarzyszącymi są często: toczeń rumieniowaty, lejszmanioza, niedoczynność tarczycy i grasiczak. Pęcherzyca może rozwijać się także jako reakcja po użyciu leków zawierających w składzie penicylaminę i sulfonamidy z trimetoprimem i cefaleksynę.

Pęcherzyca liściasta u psa objawy

Klinicznymi objawami choroby lokalizującymi się na głowie zwierzęca są wykwity skórne w postaci krost śródnaskórkowych, które przekształcają się po czasie w nadżerki i strupy. Zmiany można bardzo często zaobserwować na płytce nosowej, wokół oczu oraz na małżowinach usznych i opuszkach palcowych. W nielicznych zdiagnozowanych przypadkach objawy schorzenia ograniczały się wyłącznie do pazurów i prowadziły do kulawizny oraz powstawania zmian w pazurach w formie strzępiastego rozwarstwienia końca pazura, a także jego przerostu i zniekształcenia.
Zmiany mogą powstawać także na błonach śluzowych. W miejscach ich występowania dochodzi do wyłysień i złuszczania się naskórka – zmiany obejmują niekiedy cały pysk. Świąd zwykle nie występuje. Schorzeniu mogą towarzyszyć niekiedy gorączka i utrata apetytu.

Charakterystycznym objawem jest także rekornifikacja, czyli ponowne powstawanie warstwy rogowej pod krostą. Podobne objawy nie występują w przypadku zakażeń bakteryjnych.

Pęcherzyca liściasta u psa

Zmiany skórne w pęcherzycy liściastej u psa, fot. self

Diagnoza

Objawy kliniczne nie są na tyle typowe, aby na ich podstawie postawić pewną diagnozą. Pomocne w postawieniu rozpoznania jest badanie cytologiczne; materiał powinien zostać pobrany ze świeżych krost lub ewentualnie z nadżerek. W preparacie widoczne są komórki akantolityczne – duże komórki naskórka pochodzące z warstwy ziarnistej bądź kolczystej, z wyraźnie wybarwionym jądrem – granulocyty oraz nieliczne eozyno file. Nie ma natomiast drobnoustrojów.
Do pełnego zdiagnozowania schorzenia niezbędne jest przeprowadzenie badania histopatologicznego. We wczesnych zmianach dostrzegalne są pęcherzyki wypełnione komórkami akantolitycznymi. Zmiany są niestety krótkotrwałe i szybko ulegają przekształceniu w krosty lokalizujące się pod warstwą rogową lub w warstwie ziarnistej naskórka. W późniejszym okresie może dochodzić do powstawania krost obejmujących mieszki włosowe.
Komórki akantolityczne wykazują dość często cechy apoptozy; łączą się, tworząc tzw. wyspy złożone z kilku połączonych ze sobą akantocytów. Jeżeli dojdzie do zapalenia skóry właściwej, występuje mieszany okołonaczyniowy naciek, obrzęk lub przekrwienie. We wczesnych fazach schorzenia może pojawić się gąbczastość eozynofilowa.

Innym badaniem umożliwiającym postawienie rozpoznania pęcherzycy jest immunofluorescencja bezpośrednia, która pozwala wykryć przeciwciała skierowane przeciwko keratynocytom odkładającym się w przestrzeniach międzykomórkowych naskórka. Badanie jest wykonywane na wycinkach skóry pobranych metodą biopsji.
Do diagnostyki można wykorzystać również metodę immunoperoksydazową o wyższej, niekiedy nawet 100-procentowej, czułości, lub immunofluorescencję pośrednią, która umożliwia wykazanie krążących autoprzeciwciał.

Leczenie pęcherzycy liściastej u psów

Leczenie pecherzycy liściastej u psa opiera się na podawaniu leków immunosupresyjnych. W większości przypadków wystarczy krótkotrwała terapia trwająca od jednego tygodnia do miesiąca. 
Jeżeli to właśnie immunosupresanty wywołały pęcherzycę, lekarz może przepisać glikokortykosteroidy, np. prednizon, podawany doustnie w dawce od 2 do 6,6 mg/kg m.c., jeden lub dwa razy dziennie, bądź silniejsze glikokortykosteroidy,np. triamcynolon, w dawce 0,2–0,6 mg/kg m.c., lub deksa- metazon, w dawce 0,2–0,4 mg/kg m.c., jeden raz dziennie. Po zaobserwowaniu poprawy stanu zdrowia należy dążyć do ograniczenia ilości podawanych lekarstw.
W początkowej fazie leczenia należy używać preparatów w postaci maści lub kremów, które zawierają silne glikokortykosteroidy. Po krótkim czasie konieczna jest jednak zmiana farmaceutyków na kremy zawierające, np. hydrokortyzon. Takie leczenie powinno być stosowane w celu zapobiegania nawrotom choroby.
Nieco rzadziej przepisywane lecz równie skuteczne są leki cytotoksyczne m.in. azatiopryna stosowana doustnie zwykle w dawce 2–2,5 mg/kg m.c. Do skutków ubocznych zażywania preparatu zaliczamy natomiast mielosupresję, hepatotoksyczność i nefrotoksyczność). 

Do leczenia pęcherzycy liścistej u psa można stosować także cyclofosfamid doustnie lub chlorambucil doustnie, który podobnie jak azatiopryna przejawia działanie mielosupresyjne. Jeżeli leczenie nie przyniesie oczekiwanych efektów konieczne jest podawanie domięśniowo aurotioglukozy lub aurotiojabłczanu sodu (1 mg/kg m.c.) w odstępach tygodniowych. Pozytywne efekty możemy uzyskać także, stosując tetracyclinę i amid kwasu nikotynowego (jedynie w łagodniejszych przypadkach, gdzie zmiany obejmują niewielką powierzchnię ciała).

Leczenie zwykle jest długotrwałe trwa zazwyczaj od 1,5 do 5 miesięcy. Po tym czasie należy zacząć zmniejszać dawki leków, a w końcu całkowicie je odstawić.

choroba autoimmunologiczna skóry u psów, choroba skóry u psów, choroby skóry u psów, jak wygląda pęcherzyca liściasta u psa, jakie rasy psów chorują na pęcherzycę liściastą, objawy pęcherzycy liściastej u psa, pecherzyca u psa, pemphigus foliaceus, pęcherzyca, pęcherzyca liściasta, pęcherzyca liściasta psów, pęcherzyca liściasta u psa, pęcherzyca liściasta u psa diagnoza, pęcherzyca liściasta u psa forum, pęcherzyca liściasta u psa informacje, pęcherzyca liściasta u psa leczenie, pęcherzyca liściasta u psa objawy, pęcherzyca liściasta u psa przyczyny, pęcherzyca liściasta u psa zdjęcia, pęcherzyca liściasta u psów, pęcherzyca u psów, zmiany skórne w pęcherzycy liściastej u psa

Tagi artykułu: