Udostępnij ten artykuł.

Pekińczyk ile żyje ile kosztuje pielęgnacja

Pekińczyki to jedne z najstarszych psów na świecie. W starożytnych Chinach hodowane były na dworach cesarskich oraz trzymane w świątyniach. Rasa to osiąga wyjątkowo małe rozmiary, jednak rekompensuje je śmiałością i żywym usposobieniem.

Wysokość to około 20 cm.

Waga osiągana przez tę rasę to maksymalnie 5,5 kg dla psów oraz 5,0 kg dla suk.

Umaszczenie Dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia oprócz albinotycznego. Specjalnie ceniona jest charakterystyczna, ciemna maska na pyszczku i wokół oczu.

Pielęgnacja Długa i gęsta sierść potrzebuje pracochłonnego czesania, choć nie wymaga strzyżenia. Pekińczyki mimo tego nadają się dla osób zapracowanych, bo nie potrzebują wielu ćwiczeń ani długich spacerów.

Zdrowie Ze względu na charakterystyczny kształt głowy Pekińczyk jest narażony na problemy z oddychaniem oraz udar cieplny. Stosunkowo często zapada na choroby oczu, rzadziej przytrafia mu się  rozszczep podniebienia, wodogłowie, kamienie nerkowe, problemy przy porodzie, wady serca.

Rodzina Pekińczyk jest psem lubiącym spokój i mało hałaśliwym, choć potrafiącym stanąć w obronie swojej i swojego właściciela. Potrzebuje dużo uwagi i zainteresowania, wtedy staje się wesoły i radosny.

Wyjątkowo oddany właścicielowi oraz nieufny wobec obcych. Z dziećmi nie zawsze znajduje wspólny język ze względu na swoją wrażliwość oraz niechęć do wzmożonej aktywności fizycznej.

Długość życia pekińczyka

Długość życia pekińczyka wynosi przeciętnie 12 - 14 lat.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 4000 do 5600 złotych.

Tagi artykułu: