Udostępnij ten artykuł.

Petbiznes (psi biznes) w Polsce

     Polska branża zoologiczna ma ogromny potencjał. Jeszcze przed kilkoma laty nikomu by do głowy nie przyszło, że firma produkująca luksusowe ubrania i akcesoria biżuteryjne dla psów może mieć przyszłość i przyciągnąć rzesze klienteli. Truizmem byłoby stwierdzenie, że właściciele psów – przede wszystkim miniaturek – chętnie stroją swoje pupile i wydają krocie na ich utrzymanie. Polacy wydają na utrzymanie swoich psów średnio od 1800 do 2400 zł rocznie! To wyniki sondy przeprowadzonej na łamach portalu społecznościowego Pethome.com. Psi biznes obejmuje nie tylko jedzenie i wizyty w gabinetach weterynaryjnych, ale także zakup akcesoriów, np. smyczy, zabawek, biżuterii i podstawowych środków higienicznych.

Czy psi biznes to super opłacalny interes?

     Rekordziści wydają na swoje pieski nawet 6000 złotych rocznie, co daje średnio 500 złotych w skali miesiąca. Oczywiście mówimy o wydatkach typowych, a nie sytuacjach wyjątkowych, które wymuszają podjęcie zdecydowanych działań i wyłożenie dużych sum na leczenie czy rehabilitację pupila. Obecnie około 41 procent Polaków wydaje na utrzymanie czworonogów od 150 do 200 zł miesięcznie. 38 procent deklaruje wydatki na poziomie od 200 do 250 zł. Dla 7 procent badanych są to koszta powyżej 250 zł. Zaledwie 2 procent zostawia w kasach sklepów zoologicznych i salonów groomerskich powyżej 500 zł.

     Polacy deklarują także, że utrzymanie czworonoga staje się coraz bardziej kosztowne. Ponad 60 procent właścicieli uskarża się na zbyt wysokie ceny za poszczególne towary i usługi. Tomasz Mikołajewski, ekspert Pethome.com., zauważa, że kiedyś lista wydatków na psa zamykała się na jedzeniu, weterynarzu i smyczy, dziś dopisujemy do niej wizytę u groomera, szkolenie w psiej szkole, zajęcia agility, flygility czy dogtrekkingu, wizyty u psiej kosmetyczki, produkty do pielęgnacji np. balsamy do łap, elektryczne szczoteczki do zębów, psie smakołyki i zabawki, a także ubranka i biżuterię dla czworonogów (…) W psy inwestujemy dziś podobnie jak w dzieci - muszą być zdrowe, dobrze wyglądać i uczyć się, a kolejne nowości podsuwane nam przez petbiznes tylko potęgują wydatki. Wydajemy więc więcej bo rosną potrzeby, nie zawsze jednak są to potrzeby psa.

    Osoby dysponujące sporymi rezerwami finansowymi nie muszą się ograniczać. W ofercie sklepów zoologicznych znajdziemy wiele zabawek i akcesoriów, które przykują uwagę psa i sprawią mu ogromną radość. Dokonując wyboru odpowiedniego akcesorium warto zachować jednak zdrowy rozsądek i nie sugerować się własnym gustem, a przydatnością zabawki. Nawet najpiękniejsza i najdroższa zabawka nie sprawi, że pies będzie szczęśliwy. Niekiedy wystarczy zwykła piłka tenisowa rzucana przez właściciela, aby na pysku psa pojawił się grymas uśmiechu.

Czy istnieje psi biznes

Ile nas kosztuje utrzymanie psa?

Na co naprawdę wydajemy pieniądze na psa?

     Jedzenie to zaledwie połowa miesięcznych wydatków na czworonoga. W przypadku psa rasy średniej na pożywienie idzie średnio 100-150 złotych.  Około 35 procent Polaków wydaje na mokrą i suchą karmę mniej niż 100 zł miesięcznie. Bardzo wielu właścicieli przyznaje się, że korzysta regularnie z usług groomera, czyli psiego fryzjera. Koszt wizyty waha się w graniach od 50 do 200 złotych! 31 procent właścicieli psów podjęło decyzją o konieczności wyszkolenia swoich psów w specjalistycznych ośrodkach. Koszt szkolenia, w zależności od ośrodka i czasu szkolenia, waha się w granicach od 500 do 2500 zł.

 

    O ile grooming i szkolenia wydają się wydatkami uzasadnionymi, o tyle ciekawym zjawiskiem socjologicznym jest inwestowanie w psią biżuterię czy ubrania. Aż 14 procent Polaków deklaruje, że kupuje swoim zwierzakom ubranka i ozdóbki, a nieco ponad  5 procent przyznaje, że przynajmniej raz zakupiło psią biżuterię. Kreacje w sklepach internetowych kosztują średnio od 50 do 300 złotych – nierzadko więcej niż ubrania dla ludzi.

     Uwaga! Oddajemy sprawiedliwość właścicielom, którzy kupują polarowe, ocieplane ubranka swoim miniaturkom z intencją, aby nie odmroziły sobie kuperka w czasie zimowych spacerów. Pamiętajmy, że ubranka nie muszą być ładne – ważne, aby chroniły to co trzeba i tam gdzie trzeba!

Akcesoria dla psów

 Psi biznes

     Tyle samo  co za ubranka płacimy za środki higieniczne, np. płyny do przemywania oczu, masło do łap czy środki dezynfekujące do uszu, oraz środki pielęgnacyjne – szampony, odżywki, olejki, spreje do nawilżania sierści etc. W dobie rosnącego zapotrzebowania na akcesoria dla psów i zwiększania liczby dostępnych zabawek i pożywienia, właściciele często zapominają o umiarze i sięgają po coraz to droższą psią karmę i suplementy diety. Dokonując wyboru, warto zapoznać się z opisami producenckimi i składem karmy. Niekiedy droższe produkty zawierają więcej barwników i ulepszaczy smakowych niż tańsze zamienniki. Podejmujmy świadome decyzje i nie dajmy się wciągnąć w wir konsumpcji!

Tagi artykułu: