Udostępnij ten artykuł.

Petsitter opiekun zwierząt

Psy opieka – zawód petsitter

Zawód Petsittera, czyli opiekuna zwierząt, zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Do głównych zadań Petsittera należą: opieka nad psem, podawanie mu posiłków, wyprowadzanie na spacery i organizowanie zabaw. Behawioryści dostrzegają liczne zalety wynajmowania profesjonalnych opiekunów i powierzania im swoich zwierząt.

Wśród najważniejszych korzyści wymienić należy, co następuje:

  1. Zwierzęta nie przeżywają traumy związanej z podróżą w obce miejsce. Opiekunowie zajmują się zwierzęciem w jego miejscu zamieszkania.
  2. Zwierzę nie jest narażone na choroby przenoszone przez inne psy. W tradycyjnych ośrodkach pies ma kontakt z innymi czworonogami, które mogą przenosić wirusy i pasożyty
  3. Zwierzęta nie muszą dostosowywać się do nowego środowiska i nowych warunków. Mają przy sobie wszystkie zabawki, ulubione jedzenie, własne legowisko etc.
  4. Odseparowanie psa od jego naturalnej przestrzeni życiowej może spowodować poważny uraz, a nawet traumę. Opieka domowa znosi to zagrożenie. Zwierzę nie przyzwyczaja się jedynie do właścicieli, ale także do otaczających go, innych ludzi: sąsiadów, zwierzęta z sąsiedztwa etc.

Osoby, opiekujące się zwierzętami, mają doświadczenie w prowadzeniu czworonogów. Większość z nich przeszła profesjonalny kurs opieki nad zwierzętami, który obejmuje: postępowanie ze zwierzętami problemowymi, naukę socjalizacji, opiekę domową i w czasie spaceru, pielęgnację podczas choroby, podawanie leków etc.  Bardzo ważnym elementem kursu jest pomoc w nagłych wypadkach takich jak: zranienia, zatrucia, oparzenia, udary cieplne, odmrożenia, wychłodzenia, zatrzymanie krążenia, ukąszenia, użądlenia etc.

Petsitter musi znać również podstawowe zagadnienia prawne związane z opieką nad czworonogiem. W momencie przekazania psa właściciel przekazuje doń wszelkie prawa, dlatego też opiekun obciążony jest odpowiedzialnością za zdrowie i życie pupila. Nie trzeba chyba wspominać, że każdy Petsitter powinien być ubezpieczony.

Kto może być Petsitterem?

Osoby, które zastanawiają się jak zostać profesjonalnym petsitterem i gdzie można znaleźć oferty pracy w tej profesji, powinny wejść na stronę petsitter.pl. Z góry musimy jednak uprzedzić, że liczba chętnych do opieki nad zwierzętami jest większa niż liczba oferujących zatrudnienie. Praca petsittera może być jednak z powodzeniem traktowana jako zajęcie dodatkowe. Osoba opiekująca się psami i kotami nie tylko zarabia pieniądze, ale także spełnia swoje życiowe pasje.
Praca opiekuna dla zwierząt nie jest sprawą prostą. Nie każdy nadaje się do pełnienia służby i nie każdy powinien zajmować się profesjonalnie zwierzętami. Do prowadzenia opieki nie nadają się osoby, które nie mają dużego doświadczenia w pracy ze zwierzętami. Najbardziej preferowanymi grupami osób są „czynni” właściciele psów, osoby, które miały w przeszłości do czynienia z hodowlą oraz pasjonaci kynologii i psiej behawiorystyki. Bardzo ważne są również referencje otrzymane od poprzednich zleceniodawców.
Właściciele psów zatrudniający Petsittera muszą mieć pewność, że nie zrobi on krzywdy ich psiakowi i nie będzie traktował w sposób przedmiotowy. Niestety, bardzo trudno ustrzec się przypadków oszustów, którzy opiekę nad zwierzętami traktują jako formę łatwego zarobku.


  • Petsitter opiekun zwierząt

  • Petsitter opiekun zwierząt

Jakie cechy charakteru powinien mieć Petsitter?

Każdy Petsitter powinien odznaczać się pewnymi cechami charakteru, które sprawiają, że niemalże od razu jest w stanie złapać dobry kontakt ze zwierzęciem. Petsitter musi być otwarty na czworonogi i szybko zaskarbiać ich sympatię. Nie wszystkie psy są równie otwarte na kontakty z obcymi ludźmi, dlatego też opiekun musi wiedzieć, na ile może sobie pozwolić. Bardzo ważne jest również przeprowadzenie wywiadu z właścicielem i zapoznaniem się ze specyfiką rasy. Im więcej szczegółów zna Petsitter, tym sprawniej zaopiekuje się zwierzęciem.
Petsitterem może zostać każdy, kto osiągnął szesnasty rok życia. Najwięcej zleceń otrzymują oczywiście osoby, mieszkające w dużych ośrodkach miejskich. Jeżeli traktujemy petsitting jako stałą pracę i jedyne źródło zarobku, powinniśmy rozszerzyć swój rejon pracy i tym samym liczyć na dodatkowe oferty. Trudno jednak wiązać przyszłość z tą profesją, gdyż jest dość niepewna i raczej niskopłatna.

Stawki za opiekę nad zwierzęciem ustalane są w trybie indywidualnym. Większość opiekunów ustala taksy, w których można znaleźć stawkę za dzień opieki nad zwierzęciem oraz stawkę za godzinny spacer. Dzień opieki nad psem to koszt rzędu 40-50 złotych. Godzinny spacer kosztuje około 20 złotych.
Właściciele często podrzucają swojego psa na kilka dni - na przykład, kiedy mają wyjechać w delegację. Zdarzają się jednak przypadki regularnej opieki, która obejmuje wyprowadzanie psa na dwór w godzinach wieczornych lub porannych. Ta druga forma opieki zdaje się zdecydowanie bardziej kontrowersyjna. Właściciel musi, bowiem użyczyć własnych kluczy Petsitterowi i pozwolić mu wejść w swoją przestrzeń prywatną. Nie zawsze kończy się to szczęśliwie.

Podsumowując, każdy właściciel powinien głęboko zastanowić się nad sensem i koniecznością zatrudniania Petsittera. Zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie powierzenie opieki nad psem osobie zaufanej i z rekomendacjią.

Tagi artykułu: