Psy opieka – zawód petsitter
Zawód Petsittera, czyli opiekuna zwierząt, zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Do głównych zadań Petsittera należą: opieka nad psem, podawanie mu posiłków, wyprowadzanie na spacery i organizowanie zabaw. Behawioryści dostrzegają liczne zalety wynajmowania profesjonalnych opiekunów i powierzania im swoich zwierząt.
Wśród najważniejszych korzyści wymienić należy, co następuje:
- Zwierzęta nie przeżywają traumy związanej z podróżą w obce miejsce. Opiekunowie zajmują się zwierzęciem w jego miejscu zamieszkania.
- Zwierzę nie jest narażone na choroby przenoszone przez inne psy. W tradycyjnych ośrodkach pies ma kontakt z innymi czworonogami, które mogą przenosić wirusy i pasożyty
- Zwierzęta nie muszą dostosowywać się do nowego środowiska i nowych warunków. Mają przy sobie wszystkie zabawki, ulubione jedzenie, własne legowisko etc.
- Odseparowanie psa od jego naturalnej przestrzeni życiowej może spowodować poważny uraz, a nawet traumę. Opieka domowa znosi to zagrożenie. Zwierzę nie przyzwyczaja się jedynie do właścicieli, ale także do otaczających go, innych ludzi: sąsiadów, zwierzęta z sąsiedztwa etc.
Osoby, opiekujące się zwierzętami, mają doświadczenie w prowadzeniu czworonogów. Większość z nich przeszła profesjonalny kurs opieki nad zwierzętami, który obejmuje: postępowanie ze zwierzętami problemowymi, naukę socjalizacji, opiekę domową i w czasie spaceru, pielęgnację podczas choroby, podawanie leków etc. Bardzo ważnym elementem kursu jest pomoc w nagłych wypadkach takich jak: zranienia, zatrucia, oparzenia, udary cieplne, odmrożenia, wychłodzenia, zatrzymanie krążenia, ukąszenia, użądlenia etc.
Petsitter musi znać również podstawowe zagadnienia prawne związane z opieką nad czworonogiem. W momencie przekazania psa właściciel przekazuje doń wszelkie prawa, dlatego też opiekun obciążony jest odpowiedzialnością za zdrowie i życie pupila. Nie trzeba chyba wspominać, że każdy Petsitter powinien być ubezpieczony.
Kto może być Petsitterem?
Osoby, które zastanawiają się jak zostać profesjonalnym petsitterem i gdzie można znaleźć oferty pracy w tej profesji, powinny wejść na stronę petsitter.pl. Z góry musimy jednak uprzedzić, że liczba chętnych do opieki nad zwierzętami jest większa niż liczba oferujących zatrudnienie. Praca petsittera może być jednak z powodzeniem traktowana jako zajęcie dodatkowe. Osoba opiekująca się psami i kotami nie tylko zarabia pieniądze, ale także spełnia swoje życiowe pasje.
Praca opiekuna dla zwierząt nie jest sprawą prostą. Nie każdy nadaje się do pełnienia służby i nie każdy powinien zajmować się profesjonalnie zwierzętami. Do prowadzenia opieki nie nadają się osoby, które nie mają dużego doświadczenia w pracy ze zwierzętami. Najbardziej preferowanymi grupami osób są „czynni” właściciele psów, osoby, które miały w przeszłości do czynienia z hodowlą oraz pasjonaci kynologii i psiej behawiorystyki. Bardzo ważne są również referencje otrzymane od poprzednich zleceniodawców.
Właściciele psów zatrudniający Petsittera muszą mieć pewność, że nie zrobi on krzywdy ich psiakowi i nie będzie traktował w sposób przedmiotowy. Niestety, bardzo trudno ustrzec się przypadków oszustów, którzy opiekę nad zwierzętami traktują jako formę łatwego zarobku.
Jakie cechy charakteru powinien mieć Petsitter?
Każdy Petsitter powinien odznaczać się pewnymi cechami charakteru, które sprawiają, że niemalże od razu jest w stanie złapać dobry kontakt ze zwierzęciem. Petsitter musi być otwarty na czworonogi i szybko zaskarbiać ich sympatię. Nie wszystkie psy są równie otwarte na kontakty z obcymi ludźmi, dlatego też opiekun musi wiedzieć, na ile może sobie pozwolić. Bardzo ważne jest również przeprowadzenie wywiadu z właścicielem i zapoznaniem się ze specyfiką rasy. Im więcej szczegółów zna Petsitter, tym sprawniej zaopiekuje się zwierzęciem.
Petsitterem może zostać każdy, kto osiągnął szesnasty rok życia. Najwięcej zleceń otrzymują oczywiście osoby, mieszkające w dużych ośrodkach miejskich. Jeżeli traktujemy petsitting jako stałą pracę i jedyne źródło zarobku, powinniśmy rozszerzyć swój rejon pracy i tym samym liczyć na dodatkowe oferty. Trudno jednak wiązać przyszłość z tą profesją, gdyż jest dość niepewna i raczej niskopłatna.
Stawki za opiekę nad zwierzęciem ustalane są w trybie indywidualnym. Większość opiekunów ustala taksy, w których można znaleźć stawkę za dzień opieki nad zwierzęciem oraz stawkę za godzinny spacer. Dzień opieki nad psem to koszt rzędu 40-50 złotych. Godzinny spacer kosztuje około 20 złotych.
Właściciele często podrzucają swojego psa na kilka dni - na przykład, kiedy mają wyjechać w delegację. Zdarzają się jednak przypadki regularnej opieki, która obejmuje wyprowadzanie psa na dwór w godzinach wieczornych lub porannych. Ta druga forma opieki zdaje się zdecydowanie bardziej kontrowersyjna. Właściciel musi, bowiem użyczyć własnych kluczy Petsitterowi i pozwolić mu wejść w swoją przestrzeń prywatną. Nie zawsze kończy się to szczęśliwie.
Podsumowując, każdy właściciel powinien głęboko zastanowić się nad sensem i koniecznością zatrudniania Petsittera. Zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie powierzenie opieki nad psem osobie zaufanej i z rekomendacjią.