Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja akity amerykańskiej

Akita amerykańska to rasa, której początki sięgają średniowiecznej Japonii, ale potem rozwinęła się w USA po II wojnie światowej. Jest to duży, piękny i silnie zbudowany pies. Najwięcej uroku dodaje mu charakterystyczna głowa, puszysty ogon oraz gęsta sierść.

Pielęgnacja akity amerykańskiej jest bardzo ważna, ale nie musisz się martwić, gdyż nie jest zbyt kłopotliwa. W celu zachowania pięknego wyglądu wystarczą regularne, ale nieczęste kąpiele, czesanie i inne zabiegi kosmetyczne, które stosuje się u psów – obcinanie pazurów, czyszczenie uszu itp. Największą uciążliwością jest dość obfite linienie, które odbywa się 2 razy w roku. Pielęgnacja akity amerykańskiej może być o tyle utrudniona, że pies ten ma silną osobowość i nie lubi gdy się go do czegoś zmusza. Może się zdarzyć, że podczas kąpieli czy czesania zacznie warczeć. Przygotuj się, że początkowo będzie się opierać wszelkim zabiegom higienicznym.

pielęgnacja akity amerykańskiej

Jak dbać o akitę amerykańską? Praktyczne porady

1. Pielęgnacja akity amerykańskiej – czesanie

Psa należy często czesać, co zapobiega kołtunieniu i filcowaniu się włosów, a także ułatwia ich wymianę. Czesząc masujesz również skórę akity, co z pewnością będzie jej sprawiało przyjemność. Ważne jest to, by wybierać szczotki z łagodnie zakończonymi końcami, inaczej możesz podrażnić skórę. Szczotki z twardymi, plastikowymi lub metalowymi igłami lepiej rozczeszą włosie, z kolei miękkie bardziej nadają się do wygładzania i usuwania zanieczyszczeń. Warto przetestować kilka rodzajów szczotek i grzebieni i sprawdzić, które sprawdzą się najlepiej.

Akita jest psem niezależnym, dlatego jej czesanie może sprawiać problemy. Najlepiej przyzwyczaić psa, że odbywa się to zawsze w ustalonym miejscu, na macie lub ręczniku ułożonym na podłodze lub stole, jeśli jest taka możliwość. Podczas czesania należy rozdzielać włosie i sięgać możliwe najbliżej skóry.

2. Pielęgnacja akity amerykańskiej – kąpiele

Zaproszenie akity amerykańskiej do kąpieli jest prawdziwym wyzwaniem, gdyż może ona wyraźnie protestować. Pies ma grubą dwuwarstwową sierść, dlatego nie wystarczy jemu pobieżna kąpiel. Akitę należy obficie polewać wodą (uważając na okolice głowy i uszu) ok. 5-10 minut, tak by sierść się dobrze namoczyła. Dopiero wtedy można użyć szamponu, najlepiej mało pieniącego się. Dla akity najlepszy jest szampon przystosowany dla psów z twardym włosiem, który nie zmiękcza sierści i zachowuje jego naturalne właściwości. Nigdy nie używaj kosmetyków przeznaczonych dla ludzi, gdyż pies ma zupełnie inne pH skóry, a jego włos jest inaczej zbudowany niż włos człowieka. Mycie szamponem najlepiej powtórzyć dwa razy.

American akita pielęgnacja psa po kąpieli

Następnie powinno się sierść nawilżyć specjalnym olejkiem lub odżywką. Po wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych przychodzi pora na suszenie. Najlepiej wybierać suszarkę z regulacją nawiewu. Kąpiele powinno się wykonywać raz na 3-4 miesiące. Niektóre psy nie lubią tych wszystkich zabiegów, a do tego dźwięki wydawane przez suszarkę napawają ich lękiem lub agresją. Dlatego należy zapewnić możliwe najbardziej komfortową atmosferę i stopniowo pokazywać psu, że kąpiel i suszenie nie są groźne.

prawidłowa pielęgnacja akity amerykańskiej

3. Pielęgnacja akity amerykańskiej – obcinanie pazurów

Jeżeli akita często jest w ruchu, biega po różnych podłożach, z reguły nie ma potrzeby obcinania jej pazurów. Jeżeli jednak pies częściej biega po miękkiej trawie, w domu, pazury nie ścierają się, a przez to należy je skracać. Inaczej mogą zacząć uwierać zwierzę. Jeżeli pies stuka podczas chodzenia, oznacza to, że pazury dotykają podłoża, czyli są za długie.

Obcinanie pazurów to bardzo delikatny zabieg, ponieważ wzdłuż pazura biegnie nerw, którego dotknięcie może spowodować ból. Pod spodem pazura znajduje się widoczny rowek, który wyznacza granicę, do której można go przyciąć. Pazury należy obcinać specjalnymi cążkami dla psów, które tną równo i nie miażdżą płytki. Za jednym razem powinno się usunąć maksymalnie 3-4 mm pazura. Jeżeli pazury są bardzo twarde, obcinanie można wykonać tuż po kąpieli, kiedy są one zmiękczone przez wodę. Akita amerykańska może protestować przy obcinaniu pazurów, podobnie jak w przypadku innych zabiegów, dlatego należy ten zabieg wykonywać, kiedy pies jest zrelaksowany, a nawet trochę senny.

4. Akita amerykańska pielęgnacja uszu

Oprócz podstawowych zabiegów, takich jak kąpiel czy czesanie, powinno się zadbać o regularną higienie uszu akity. Regularne czyszczenie uszu zapobiega infekcjom. Akita amerykańska ma stojące uszy, dlatego z łatwością można zobaczyć, czy są one zabrudzone. Niewielka ilość woskowiny jest nawet wskazana, gdyż chroni ona przed infekcjami i przedostaniem się w głąb bakterii i zanieczyszczeń. Należy jednak regularnie usuwać nadmiar woskowiny i kurzu. W tym celu powinno się wziąć patyczek z nawiniętą watką lub specjalny patyczek do czyszczenia psich albo dziecięcych uszu, który nawilżamy wodą lub specjalnym płynem (do kupienia w sklepie zoologicznym). Ucho czyścimy do momentu aż wacik będzie czysty. Patyczka nie należy wprowadzać zbyt głęboko do kanału słuchowego, najlepiej ograniczyć się do usuwania brudu z zakamarków małżowiny, chyba, że zauważysz, że wewnątrz zalega nadmiar starej woskowiny. Wtedy powinno się  wpuścić do uszu specjalny płyn do rozpuszczania woskowiny.

pielęgnacja akity amerykańskiej psa samuraja

5. Akita amerykańska pielęgnacja zębów

Pielęgnacja psa rasy akita polega również na dbaniu o higienę zębów. U niektórych psów może gromadzić się kamień nazębny, który powinno się regularnie usuwać. Z reguły wystarczy temu zapobiegać myjąc psu zęby, częstować suchymi kośćmi lub gryzakami, których gryzienie usuwa żółty lub brązowy nalot. Jeżeli mimo tego kamień będzie się osadzał, można zastosować preparaty zmiękczające. Po aplikacji sprayem lub płynem kamień robi się miękki i można go samodzielnie usunąć szczoteczką. Jeżeli jest to niemożliwe, kamień powinien być usunięty przez weterynarza. Jest to dosyć nieprzyjemny, a czasem bolesny zabieg, dlatego najlepiej udać się do zaufanego specjalisty.

Tagi artykułu: