Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Akity inu

Pielęgnacja Akity inu

Podwójna warstwa sierści Akity inu jest gruba, gęsta i daje dużo ciepła. Pies zrzuca włos dwa razy do roku. Okresy linienia są jednak bardzo ciężkie dla właściciela. Osoby mieszkające w apartamentach mają wówczas wiele pracy – pies linieje na potęgę i zostawia włos w całym mieszkaniu! Aby zmniejszyć problem wypadania włosa, warto kąpać psa w ciepłej wodzie (kąpiel stymuluje wypadanie martwego włosa) z użyciem odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych: szamponów, balsamów, olejków.

W miesiącach jesiennych i wiosennych konieczne jest również częstsze przeczesywanie włosa. Wykorzystujemy do tego celu zgrzebło z gęsto rozmieszczonymi zębami. Poza okresami linienia Akita inu nie wymaga wzmożonej pielęgnacji.

Wielu właścicieli uważa, że psa należy kąpać przynajmniej raz w miesiącu. Nic bardziej mylnego! Oczywiście psy wystawowe, biorące udział w konkursach piękności, są strzyżone i kąpane znacznie częściej niż normalne czworonogi. Zasada jest jednak prosta: psa kąpiemy wtedy, kiedy jest brudny.

Niestety, czworonogi – szczególnie zwierzęta długowłose – potrafią wybrudzić się w ciągu jednego dnia. Większa część osadów, np. błota, samoistnie odczepia się od sierści po upływie kilku godzin. W takiej sytuacji kąpiel nie jest wymagana. Jeżeli czujemy, że sierść psa brzydko pachnie, jest zmechacona i brudna, to nie ma się nad czym zastanawiać.

Przebieg kąpieli
Przed przystąpieniem do kąpieli przygotowujemy naszą łazienkę na „atak” psa. Większość czworonogów boi się kąpieli i za wszelką cenę chce uciec z łazienki. Jeżeli mamy taką możliwość, wyłóżmy wannę matą – dzięki temu pies nie będzie ślizgał się po konglomeracie, a my nie będziemy musieli rzucać się po wannie razem z nim. Kolejną sprawą jest wybór odpowiedniego szamponu. Na blogach i forach internetowych często możemy przeczytać, że właściciele wykorzystują ludzkie szampony do włosów do mycia włosa czworonoga. To absolutnie niedopuszczalne. W sklepach zoologicznych znajdziemy całą masę produktów z ekstraktami z witamin (w tym witamin A, E i F) i Aloe Vera, które odżywiają i poprawiają kondycję i strukturę szaty. Kosmetyki nie są drogie, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zainwestowali w serię produktów. Jedna butelka szamponu starcza na około rok.

Kapiel Akity w wannie

Kąpiel Akity

Szampon nakładamy kolejno na grzbiet, szyję i głowę – nigdy na odwrót. Uważamy przy tym, aby preparat nie dostał się do oczu zwierzęcia – wtedy na pewno zniechęcilibyśmy czworonoga do kolejnych kąpieli. Po zakończeniu mycia dokładnie płuczemy sierść. Płukanie rozpoczynamy od góry i idziemy ku dołowi. Bardzo ważne, aby usunąć cały szampon, gdyż w innym przypadku może dojść do poważnych zmian skórnych i reakcji alergicznych. Po zakończeniu kąpieli osuszamy sierść przy użyciu ręcznika, a następnie dosuszamy włos standardową suszarką. Nie wszystkie psy są w stanie znieść szum dobiegający z urządzenia. Niektóre uciekają na sam jego widok. Aby zapobiec nieracjonalnym zachowaniom, warto przyzwyczajać psa do kąpieli już w wieku szczenięcym.
Podczas suszenia jednocześnie szczotkujemy sierść. Akity powinny być szczotkowane od głowy do ogona.

Istnieje wiele różnych szczotek i grzebieni dedykowanych Akitom. Nieważne co wybierzemy – ważne, aby przyrząd do czesania miał mocne i gęsto ustawione zęby.

Codzienne rytuały

Pielęgnacja psa Akita inu polega również na dostarczaniu mu odpowiedniej ilości ćwiczeń fizycznych i prawidłowej stymulacji psychoruchowej. Przynajmniej dwa spaceru w ciągu dnia powinny być dłuższe i trwać około 20-25 minut. Akity mogą żyć w miastach, niemniej to duży, ogrodzony teren będzie idealny dla tej rasy psów. Akita inu jest wbrew pozorom mało wymagającym czworonogiem.

Japoński pies i jego szkolenie

Psy uczą się bardzo szybko, ale nie są szczególnie cierpliwe. Jeżeli nauczą się jednej komendy, nie ma siły, aby zechciały ją jeszcze kilka razy przetrenować. Upór to jedna z największych wad Akit. Drugą jest skłonność do dominacji. Jest również niezależność. Akity zwyczajowo uznają się za samców alfa w stadzie, dlatego też potrzebują stanowczego i konsekwentnego prowadzenia. Aby zachować ich zainteresowanie, ćwiczenia szkoleniowe powinny być krótkie i urozmaicone.  Wczesna socjalizacja i regularne zajęcia to złote zasady wychowania Akity.

Tagi artykułu: