Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Beagle

Pielęgnacja Beagle nie należy do trudnych. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają one żadnych kosmetycznych zabiegów. W pielęgnacji Beagla należy zwrócić szczególną uwagę na kilka podstawowych spraw.

Ruch i nadwaga

Pies ten nie nadaje się dla kanapowców. Uwielbia być w ciągłym ruchu. Kilku minutowy spacer wokół domu mu nie wystarczy. Długie wyjścia pomogą mu zachować kondycję oraz utrzymać odpowiednią wagę. Beagle jedzą dużo i obficie, dlatego ważne jest by karmić je regularnie i nie przekarmiać.

Sierść u psa Beagle

Rasa ta linieje przez okrągły rok. W okresie intensywnej wymiany włosia najlepiej jest przygotować mieszkanie tak, by czyszczenie domu z sierści nie było uciążliwe dla właściciela czworonoga.

Pomimo krótkiego włosia Beagle należy szczotkować regularnie. Przynajmniej raz w tygodniu przeczesać gumową szczotką, by usunąć martwy włos. Można również stosować kwasy OMEGA 3, 6 oraz 9, dzięki którym futro będzie lśniące.

Psa tej rasy należy kąpać, co najmniej raz na pół roku oraz przy nieprzewidzianych zabawach w błocie. Za nim polejemy wodą naszego pupila, musimy zabezpieczyć jego uszy kłębuszkiem waty. Czynność ta uchroni Beagla przed grzybicą małżowiny usznej. Po każdej kąpieli warto również delikatnie wytrzeć wnętrze uszu, podobnie jak podczas zwykłego czyszczenia. Myjąc Beagla najlepiej używać dobrych i droższych szamponów dla czworonogów, unikniemy wtedy problemów alergicznych. Psiaka należy dokładnie spłukać wodą, ponieważ pozostawiony na nim kosmetyk może spowodować świąd skóry. Ważne jest również, by po każdej kąpieli Beagla dokładnie wyczesać.

Jak zachęcić psa do regularnego szczotkowania włosia?

Zanim zaczniemy czesać swojego pupila, wyznaczmy mu jedno stałe miejsce do pielęgnacji sierści. Nie przerywajmy mu zabawy, snu. Zawołajmy go spokojnym, wesołym głosem. Postawmy psiaka w ustalonym miejscu i delikatnie zacznijmy szczotkować. Stopniowo możemy zwiększać ucisk gumowej rękawiczki oraz energiczność ruchów. W między czasie mówimy do psa oraz od czasu do czasu dajemy mu dla zachęty smakołyka. Dzięki takim czynnościom nasz Beagiel pokocha cotygodniowe zabiegi kosmetyczne.

Nie możemy również zapomnieć o regularnym odrobaczaniu naszych czworonogów. Pranie posłania, odkurzanie mieszkania oraz spryskiwanie odpowiednimi środkami naszych podopiecznych zmniejszy ryzyko zapchlenia, zakleszczenia lub zarobaczenia psa.

Beagle pielęgnacja uszu

Z powodu zwisających uszu Beagle są narażone na różne infekcję. Najczęściej psy te chorują na zapalenie małżowiny usznej. W związku, z czym bardzo ważne jest cotygodniowe lub częstsze sprawdzanie narządów słuchowych czworonoga. Do czyszczenia uszu używa się specjalnych środków w płynie. Na polskim rynku można znaleźć wiele dobrych kropli, a ich stosowanie nie wiele się od siebie różni. Przed każdym zastosowaniem preparatu warto zapoznać się z ulotką oraz instrukcją używania. Najczęściej zakrapiamy każde ucho kilkoma kroplami danego środka. Masując nasadę ucha i chrząstkę rozprowadzamy dokładnie płyn po kanale słuchowym psiaka. Podczas zabiegu z małżowiny usznej może wyciekać nadmiar preparatu, który wycieramy dużym wacikiem po zakończonym czyszczeniu.

Sam zabieg dla psa nie jest bolesny, ale nie należy do miłych. Dlatego Beagla warto od szczeniaka oswajać do pielęgnacji narządu słuchowego.

Jak przyzwyczaić czworonoga do systematycznego czyszczenia uszu?

Tak samo jak w przypadku regularnego czesania nie możemy zapomnieć o nagrodach za dobre sprawowanie. Ważne jest również, by oswoić młodego Beagla do dotykania jego uszu. Delikatny masaż, wywijanie na drugą stronę ucha mogą sprawić, iż czyszczenie narządu słuchowego stanie się dla niego przyjemne. Podczas pierwszych dni pielęgnacji Beagla warto poprosić o pomoc drugą osobę, która przytrzyma nam głowę zdezorientowanego psa.

Uzębienie

Codzienna pielęgnacja jamy ustnej psa rasy Beagle jest bardzo ważna. Preparaty do dbania o uzębienie psiaka można kupić w każdym sklepie zoologicznym. Na półkach znaleźć można pasty, szczotki do zębów nakładane na palec, płyny do psikania oraz przeróżne kości i pałeczki do gryzienia. Warto również sięgnąć po naturalne środki czyszczące zęby tj. jabłko, suchar lub duża kość z szpikiem. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać psu małych kości, ponieważ może je połknąć w całości. Kły Beagla możemy również myć sodą oczyszczoną. Lekko rozcieńczoną sodę nakładamy na gazik lub szczotkę i delikatnie masujemy zęby psa. Na koniec płuczemy wodą pyszczek i nagradzamy naszego pupila. Od czasu do czasu szczotkuj kły tuż przy linii dziąseł.

Wybierając suchy pokarm warto zwrócić uwagę na skład opakowania, ponieważ do karm z górnej półki producenci dodają różnej wielkość granulat. Dzięki większym kawałkom pokarmu, czworonogi mogą czyścić zęby podczas jedzenia.


  • Pielęgnacja Beagle

  • Pielęgnacja Beagle

  • Pielęgnacja Beagle

Jak przygotować Beagla do codziennego szorowania jamy ustnej?

Tak jak w przypadku pielęgnacji uszu oraz sierści warto przyzwyczajać psa od szczeniaka. Niestety w tym przypadku Beagel nie polubi tej czynności, jednakże jest ona ważna dla lepszego jego samopoczucia.

Na samym początku przyzwyczaj szczeniaka do dotykania pyszczka oraz podnoszenia do góry warg. Następnie możemy zacząć masować palcem dziąsła psiaka. Po pewnym czasie na palec zakładamy wilgotną gazę, którą delikatnie szczotkujemy zęby beagla. Po każdej z tych czynności nagradzamy naszego pupila smakołykiem lub ciepłymi słowami. Kiedy nasz czworonóg oswoi się z pielęgnacją jamy ustnej możemy namoczyć gazę w sodzie oczyszczonej. Po pewnym czasie nasz pies przyzwyczai się do tej codziennej czynność, a my będziemy mogli nałożyć pastę na szczoteczkę. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ tańsza i wydajniejsza soda oczyszczona doskonale pielęgnuje zęby naszego pupila.

Pielęgnacja oczu

Dbanie o oczy u Beagle jest bardzo łatwe. Regularnie należy wycierać wilgotnym tamponem z waty śpioszki psiakowi. Od czasu do czasu można przemyć je esencją herbacianą. Nie należy się denerwować, jeśli podczas upalnych dni oczy naszego czworonoga zaczerwienieją i lekko zaropieją. Przyczyna takich objawów psa, którego stan ogólny jest dobry może być wynikiem zwiększonego stężenia kurzu, nieczystości w powietrzu. Symptomy te powinny zaniknąć po deszczowym dniu lub zmniejszeniu się zanieczyszczenia w atmosferze.

Łapy i pazury u Beagla

Na koniec warto wspomnieć o pielęgnacji łap psa. Masując opuszki Beagla możemy smarować je wazeliną lub maściami z dodatkiem witaminy A oraz wspomnianej wazeliny. Czynność tą nie wolno zaniedbać zimą, kiedy łapy czworonoga narażone są na odmrożenia oraz sól. Po każdym spacerze należy staranie umyć Beaglowi łapy z soli i piasku rozsypanego na chodnikach. Regularne natłuszczanie oraz przemywanie opuszków psa pozwoli uniknąć ich odmrożeniu oraz bolesnemu pękaniu.

Natomiast skracanie paznokci Beagla powinno odbywać się raz lub dwa razy w miesiącu. Podczas korekty długości pazurów należy uważać by nie obciąć ich zbyt krótko. Do pielęgnacji paznokci używamy obcinarki, nożyczek dla psów rasy małej oraz pilniczka. Warto zainwestować w dobrą obcinarkę do pazurów i specjalny pilnik. Tak jak w przypadku człowieka pilnik służy do wygładzania końcówki paznokcia.

Jak oswoić Beagla do obcinania pazurów?

Jak wspomniano wyżej rasa ta wymaga przyzwyczajenia do regularnej pielęgnacji. Nagradzany ciepłymi słowami lub smakołykami maluch uczy się czynności kosmetycznych, a zbiegiem lat stają się dla niego normą lub przyjemnością.

Nie oznacza to, że Beagle lubi skracanie paznokci. Wszystko zależy od jego charakteru. Niektóre przyzwyczajają się do tej czynności. Inne na widok obcążków chowają się przed właścicielem. Na szczęście istnieje naturalny pumeks tj. beton, który ściera pazury psiaka podczas chodzenia.

PAMIĘTAJCIE!

Jeśli macie problem z korektą długości paznokci u swoich psów, zgłoście się do weterynarza lub obeznanej w tej dziedzinie osoby.

Pielęgnacja Beagle nie kończy się na w/w zabiegach kosmetycznych. Systematyczne wizyty kontrole u weterynarza oraz co roczne szczepienia pozwolą wam w pełni zaopiekować się waszym pupilkiem.

Anna Dornia

Tagi artykułu: