Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja berneńczyka

Berneński pies pasterski to rasa obecnie dosyć popularna. Psy te wymagają jednak nie tylko dobrego wychowania, socjalizacji, czy właściwego karmienia, ale też odpowiedniej, systematycznej pielęgnacji. Rasa ta posiada gęstą i nieco dłuższą sierść, więc pielęgnacja berneńczyka jest bardziej wymagająca. Niezbędny jest też odpowiedni rozwój fizyczny berneńczyka. Konieczne przeczytaj, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja berneńczyka. Jeszcze dziś sprawdź, jak dbać o berneńczyka.

Pielęgnacja berneńczyka – wymagania ogólne

Jak dbać o berneńczyka? Otóż pielęgnacja berneńczyka jest dosyć wymagająca, głównie ze względu na rozmiary tych psów oraz ich sierść. Psy tej rasy potrzebują m.in.: szczotkowania minimum trzy razy w tygodniu, raz na dwa tygodnie czesania specjalnym grzebieniem do skóry, oraz oczywiście kąpania. Uwaga jednak, bowiem berneńczyk schnie kilka, a czasami nawet kilkanaście godzin! Dlatego po kąpaniu do jego suszenia zaleca się używać suszarkę do włosów. Berneńczyki potrzebują też dobrej jakościowo karmy. Źle żywione będą miały matową i łamliwą sierść oraz problemy skórne. Uwaga jednak, bowiem są to psy o wilczym apetycie i łatwo je przez to przekarmić. Ponadto żarłoczny berneńczyk jest niestety dosyć drogi w utrzymaniu. Jako psy pasterskie, berneńczyki potrzebują także dużej ilości długich spacerów i dużej ilości ruchu, urozmaiconego i różnorodnego jakościowo. Berneńczyk może przy tym mieszkać na dworze nawet przez cały rok, jednak musi być wtedy szczególnie uważnie pielęgnowany i socjalizowany z ludźmi. Zaniedbany i zostawiony sam sobie, berneńczyk łatwo staje się agresywny. Należy też wiedzieć, że berneńskie psy pasterskie rosną powoli i dopóki nie dojrzeją, wymagają w tym czasie szczególnie dużo troskliwej opieki i pielęgnacji. Choć jest to rasa górska, to psy te mogą bez problemu żyć z dala od gór, trzeba jednak pamiętać, że łatwo się przegrzewają i uwielbiają chłodek. Muszą więc mieć zapewnione legowisko w miejscu zacienionym, ale przy tym suchym i odpowiednio ciepłym. Berneńczyki wymagają też sporego wybiegu, najlepiej więc, jeśli właściciel posiada dom z ogrodem. Psy te na wybiegu nie przejmują się pogodą i lubią nawet długie spacery w deszczu i błocie. Życie w mieście jest dla nich udręką, choć dzięki zdolności przystosowania się do różnych warunków, berneńczyki i to wytrzymują. Uwaga jednak, bowiem problem sprawia im chodzenie po schodach.

pielęgnacja berneńczyka psa

Żywienie berneńskiego psa berneńskiego

Jak dbać o berneńczyka pod względem żywienia? Berneński pies pasterski to pies duży i taki sam jest też jego apetyt. Dzienne spożycie tych psów wymaga podawania 600 g mięsa i co najmniej tyle samo ryżu i warzyw. Berneńczyki muszą jednak mieć przy tym dzielone racje żywnościowe, przynajmniej na dwa posiłki dziennie. Dlaczego? Ponieważ rasa ta ma silną skłonność do skrętu żołądka. Pomiędzy oboma posiłkami należy zachować najlepiej odstęp 12 godzin. Należy też bardzo uważać na karmienie szczeniąt i młodych psów tej rasy, ponieważ w tym okresie życia są bardziej wrażliwe. Ponadto, aby właściwie się rozwijały, powinny przybierać w tym czasie na wadze aż ponad 1 kg tygodniowo! Zwłaszcza w pierwszych 6 miesiącach życia, szczeniętom trzeba zapewnić wyżywienie bogate w dobrej jakości białka, witaminy, sole mineralne. Niekiedy wymagane jest nawet dodatkowe podawanie preparatów witaminowo-mineralnych, jako uzupełnienia karmy. Należy też we właściwym momencie przestawić młodego psa na „karmę dla szczeniąt i młodych psów ras dużych i olbrzymich”.

Zdrowie berneńczyka

Jak dbać o berneńczyka w kwestii zdrowia? Należy przede wszystkim wiedzieć, że są to psy uchodzące za ogólnie bardzo zdrowe, miewające jednak pewne schorzenia dziedziczne – m.in. dysplazje stawowe, dziedziczne zaburzenia rozwoju siatkówki oka (zwierzę powoli traci wtedy wzrok i całkowicie ślepnie nawet już w wieku 3-4 lat), rozszczep podniebienia (dość popularna wada u tej rasy, może co prawda zniknąć w ciągu kilku pierwszych tygodni życia szczenięcia, jeśli będzie ono mogło przyjmować pokarm, jednak najczęściej wada ta pogłębia się oraz uniemożliwia picie, jedzenie i oddychanie).

pielęgnacja berneńczyka kąpiel

Pielęgnacja berneńskiego psa – kąpanie

Każdy pies musi być czysty, także berneńczyk, dlatego psy te należy nie tylko regularnie szczotkować, ale też kapać. Specjaliści radzą, by robić to przynajmniej dwa razy w roku. Na co dzień wystarczy natomiast wycierać lub zmywać błoto i kurz z łap oraz podbrzusza. Nadprogramowa kąpiel może też być niezbędna, gdy zwierzak wytarza się w jakichś nieczystościach. Kąpiąc berneńczyka pamiętajmy jednak, że długi i gęsty u tej rasy włos chłonie wodę niczym gąbka. Psa trzeba więc potem dobrze wysuszyć. Kąpiel berneńczyka można zrobić w domu w wannie lub kabinie prysznicowej, albo w profesjonalnej myjni dla psów. Pamiętajmy zawsze, by dno wanny i prysznica wyłożyć np. ręcznikiem lub gumową podkładką, aby pies nie ślizgał się i nie upadał. Uszy psa trzeba zaś zatkać tamponami z waty, by nie wlewała się do nich woda (może to spowodować zapalenie ucha). Psa kąpiemy w ciepłej, lecz nie gorącej wodzie (optymalna temp. wody to ok. 35oC). Moczymy i myjemy psa od ogona, przesuwając się dalej po tułowiu w okolice szyi. Nie należy moczyć mydlinami głowy, pyska, oczu i uszu. Gdy pies jest bardzo brudny, mycie szamponem można robić dwa razy pod rząd, dokładnie w międzyczasie spłukując brud.

Suszenie

Nie wolno go puszczać mokrego na zewnątrz szczególnie zimą, bo może wtedy łatwo się zaziębić. Pamiętać więc również trzeba, aby kilka godzin przed planowaną kąpielą berneńczyka nie karmić. Póki nie wyschnie nie może bowiem wyjść na spacer za potrzebą. Najpierw po kąpieli należy psa obetrzeć z grubsza ręcznikami, potem wysuszyć do końca suszarką elektryczną. Należy przy tym ustawić strumień powietrza na temperaturę neutralną (nie za ciepłą i nie za zimną). Do suszenia suszarką, najpierw układamy psa na boku. Potem zaczynamy suszenie począwszy od brzucha psa i jedziemy tak w górę, aż do grzbietu. Potem przekręcamy psa na drugi bok i czynność kontynuujemy.

Sprzęt do pielęgnacji psa Berneńczyka

Jak pielęgnować berneńskiego psa pasterskiego, jakiego sprzętu pielęgnacyjnego należy używać? Niezbędne wyposażenie do pielęgnacji psów musi być dobrej jakości i nie należy na nim oszczędzać. Pielęgnacja berneńczyka wymaga m.in.: szczotki i grzebienia dla psów, szamponu i odżywek do włosów dla psów (odżywki najlepiej dla psów wystawowych), dużego ręcznika (jeden lub lepiej dwa), mocnej suszarki do włosów. Nie należy używać plastikowych grzebieni, bo łatwo się złamią na sierści berneńczyka, a na dodatek bardzo elektryzują włos w trakcie suszenia, co sprzyja jego plątaniu i kołtunieniu. Najlepsze są grzebienie metalowe pokryte teflonem (np. serii „Salon”). Mogą też być oprawiane w specjalny nieelektryzujący plastik produkty takich renomowanych firm, jak „KW”, „Mikki”, lub „A Bianchi”. Szczególnie ważna jest też suszarka do włosów, bez której pielęgnacja berneńczyka jest nie bardzo możliwa, szczególnie zimą. . Wystarczy do tego celu zwykła suszarka domowa, jakiej sami używamy, musi mieć jednak pokrętło regulacji temperatury i moc co najmniej 1600 W. Dobrze jest też, jeśli suszarka ma dyfuzor, ponieważ świetnie pomaga on przy końcowym dosuszaniu i rozczesywaniu włosa. Jeśli pies idzie na wystawę, to dyfuzor doskonale pomoże napuszyć włos, co optycznie zwiększy jego objętość. Wskazane jest też, by wlot suszarki był przysłonięty cienką siateczką, co ochroni sierść psa przed dostawaniem się do środka urządzenia. Jeśli suszarka tego nie ma, można wtedy zakładać na jej wlot prowizoryczny filtr ze starej rajstopy.

Kosmetyki dla psów berneńczyków

Jeśli chodzi o szampony i odżywki, to mają to być wyłącznie kosmetyki dla psów! Kosmetyki dla psów mają odmienny od ludzkich współczynnik kwasowości pH, tak, aby nie drażnić skóry psa. Aktualnie w sklepach mamy naprawdę szeroką gamę różnych szamponów dla psów – od zwykłych do domowej pielęgnacji, po kosmetyki wystawowe i lecznicze. Pamiętajmy, że źle dobrany szampon zmyje brud z psa, lecz może też podrażnić jego skórę, a czasem nawet zmienić mu kolor sierści! Rodzaj szamponu jaki zaleca się używać, zależy głównie od wieku psa i rodzaju jego włosa. Dla szczeniąt specjaliści polecają delikatniejsze szampony. Pielęgnacja berneńczyka w wieku dorosłym powinna się odbywać szamponami i odżywkami dla psów długowłosych o miękkiej i puszystej strukturze włosa. Można też zwyczajnie użyć po prostu jakiś dobry szampon do stosowania ogólnego dla psów (bez względu na strukturę sierści). Warto też wiedzieć, że znana zasada mówi, iż najlepszą jakość mają kosmetyki angielskie, dopiero potem kolejno: amerykańskie, francuskie, niemieckie i na końcu inne. Najlepsze psie kosmetyki są jednak również najdroższe. W Polsce dostępne są też doskonałe szampony naszej własnej produkcji, jak np. serie „Derma-Vet” i „Dr. Seidla”. Są one i niedrogie i dobre jakościowo. Do dyspozycji na rynku jest też spora gama psich kosmetyków o działaniu leczniczym – np. szampony rumiankowe, siarkowe, dziegciowe, z olejkami, czy proteinowe. Poprawiają one kondycję skóry i sierści, większość jest też pomocna w leczeniu niegroźnych podrażnień skóry, łupieżu, czy uczulenia alergicznego na ugryzienia pcheł i komarów.

Tagi artykułu: