Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Bloodhounda

Jak wygląda pielęgnacja Bloodhounda? O czym należy pamiętać decydując się na kupno psa tej rasy? Czy pielęgnacja Bloodhounda jest skomplikowana?

Bloodhound ma krótką sierść, która jest łatwa do utrzymania w czystości. Dwa razy do roku pies intensywnie zrzuca włos; wówczas należy go szczotkować przynajmniej raz w ciągu dnia z wykorzystaniem gumowych rękawic lub zgrzebła. Bardzo skuteczny jest także kamień trymerski, czyli coś w rodzaju pumeksu ze szklanej masy. Po wyszczotkowaniu warto przetrzeć bloodhounda wilgotną gąbką lub ściereczką z mikrofibry, która świetnie sprawdza się przy codziennej pielęgnacji Bloodhounda i jest łatwa do utrzymania w czystości.

kamień trymerski

kamień trymerski

Oczy

Do niedawna właściciele psów zmagali się z problemem opadającej powieki, która powodowała, że oko stało się bardziej podatne na urazy i infekcję. Na szczęście, dzięki modyfikacji standardu rasowego w 2001 roku, zaczęto wymagać od psów powiek przylegających do oka podobnie jak u innych ras. Ostatecznie okazało się, że modyfikacja nie wpływa na zmianę całokształtu sylwetki, a psy z przylegającymi powiekami zachowały właściwą dla rasy luźną skórę na głowie. Obecnie schorzenia natury okulistycznej zdarzają się o wiele rzadziej, co nie zmienia faktu, że oko bloodhounda musi być odpowiednio pielęgnowane i sprawdzane pod kątem występowania wycieków. Zdrowe oko jest błyszczące i czarne, z jasnoróżowymi spojówkami.

Nos

Bloodhound bardzo często chodzi z nosem przy ziemi, co powoduje, że drobinki pyłu i kurzu mogą znaleźć się w worku spojówkowym. Z tego względu po każdym dłuższym spacerze czy zabawie w piasku należy wypłukać powieki, np. sola fizjologiczną albo specjalistyczną płukanką. Do tego celu doskonale sprawdza się preparat OPTEX firmy Eurowet, który zawiera sól fizjologiczną i wodę chabrową. W przypadku pojawienia się zaczerwienienia, wskazane jest stosowanie kropel na bazie świetlika lekarskiego.

Optex płyn do przemywania oczu i powiek dla psów i kotów

Optex płyn do przemywania oczu i powiek dla psów i kotów

Uszy

Regularnej kontroli wymagają także długie, zwisające uszy bloodhounda. W szczenięctwie psy bardzo często następują sobie na uszy; w późniejszym okresie może dochodzić natomiast do urazów mechanicznych. Warto przy tym pamiętać, że zwisające uszy są słabo wentylowane, co sprzyja rozmnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów. W czasie zabawy do wnętrza ucha mogą przedostać się ciała obce, które powodują infekcje i przyczyniają się do powstawania stanu zapalnego. Jeżeli chcemy, aby nasz pupil pozostawał w dobrym zdrowiu, powinniśmy codzienne sprawdzać stan uszu, a w razie potrzeby czyścić je wacikami nasączonymi specjalnymi preparatami. Niektórzy weterynarze odradzają jednak czyszczenie wacikiem, argumentując, że tym sposobem spychamy woszczynę do środka. Alternatywą dla wacika jest preparat profilaktyczny „Epi- otic” firmy Virbac zawierający kwas mlekowy i kwas salicylowy.
Innym problemem związanym z uszami są urazy, które mogą doprowadzić do silnego krwawienia i powstawania krwiaków. Jeżeli zaobserwujemy, że na powierzchni ucha pojawił się krwiak, należy zastosować okład z nalewki arniki lub któryś z preparatów zoologicznych, np. Traumeel czy Arcalen.

Zęby

Zęby Bloodhounda są zazwyczaj zdrowe i mocne. Niestety, jako że pies często porusza nosem i faflami przy ziemi, niezmiernie łatwo o urazy warg i dziąseł. Skaleczenia najlepiej goją się po zastosowaniu nalewki pro polisowej, którą możemy zakupić w każdej aptece.

Pazury

Jeżeli pazury Bloodhounda są suche i łatwo pękają, należy smarować je oliwą lub oliwką. Pazury skracamy jedynie odrobinę, jeżeli są bardzo wyrośnięte – wówczas nie wpłynie to na jakość ruchów.

Pielęgnacja Bloodhounda

Pielęgnacja bloodhounda po spacerze

Po każdym spacerze wycieramy psu łapy i fafle. To właśnie na nich osadza się najwięcej kurzu i ziemi; kiedy tylko pies wsadza pysk do miski z wodą, w niedługim czasie całe przyniesione dobro znajdzie się na ścianach, posadzce i dywanach. Oczyszczanie i wycieranie psa ma także cel zdrowotny, ponieważ Bloodhound łatwo zapada na choroby nerek. Aby ułatwić sobie zadanie, warto korzystać z dużych syntetycznych ścierek, które doskonale wchłaniają wilgoć, łatwo się piorą i szybko wysychają. W okresach zimowych co wrażliwsze i bardziej chorowite okazy powinny być ubierane w specjalne derki, które zapobiegną przemarznięciu. Dobrze uszyty ochraniacz (najlepiej z ortalionu z polarową poszewką) powinien osłaniać okolice nerek i piersi, a jednocześnie nie krępować ruchów psa.

Jak pielęgnować Bloodhoundy wystawowe?

Kilka dni przed wystawą należy umyć psa, wykorzystując do tego celu specjalistyczny szampon w piance,  a następnie porządnie go wytrzeć ściereczką z mikrofibry. Psa suszymy ręcznikiem. Przed samą wystawą należy dokładnie przetrzeć powieki, uszy i fafle ściereczką irchową. Na ringu bloodhound jest prezentowany na tzw. ringówce, czyli specjalnej smyczy z pętlą na szyję zamiast obroży bądź na cienkim łańcuszku zaciskowym.

Przygotowując psa Bloodhound na wystawę warto pamiętać, że oprócz kwestii praktycznych takich jak kąpiel i wyczesanie włosa, należy mentalnie przygotować psa do nowej sytuacji. Bloody są z natury nieśmiałe, dlatego opiekun musi zadbać o odpowiednią socjalizację i zaznajomić pupila z nową sytuacją. W tym celu należy zabierać psa do gwarnych miejsc i pokazywać, że w głośnych miejscach nie stanie mu się krzywda.

Tagi artykułu: