Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Briarda

Co powinieneś wiedzieć o pielęgnacji sierści Briarda?

Pielęgnacja Briarda jest skomplikowana, czasochłonna i dość wymagająca. Jeżeli nie jesteś pewien, czy podołasz stawianym przed Tobą wyzwaniom, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Być może owczarek francuski nie jest odpowiednim psem dla Ciebie.

Szampony dla psów

W sklepach zoologicznych znajdziemy kilkanaście rodzajów szamponów dla psów długowłosych. Efekt działania jednego preparatu nie musi być jednakowy u wszystkich psów, dlatego przed znalezieniem tego odpowiedniego będziemy musieli przetestować co najmniej kilka szamponów. Wszystko zależy od typu sierści, jej struktury, czynników genetycznych, wieku psa, diety, stanu fizjologicznego oraz stanu zdrowia. Częstotliwość mycia jest w dużej mierze uzależniona od tego, w jakich warunkach pies żyje. Czworonogi biegające w trudnym terenie muszą być siłą rzeczy częściej myte niż miejskie psiaki. Słowem – każdy Briard wymaga indywidualnego traktowania.
Owczarki francuskie mają charakterystyczną strukturę włosa – suchą i kozią. Jeżeli chcemy uzyskać naturalny efekt, warto stosować warianty zestawów kosmetycznych firm: Beaphar, Gimborn, Vulpes, Laboratorium Hery, Bio-Groom, Iv San Bernard, KHARA, KW, Ring 5, 1 All Systems, Crown Royale, czy Vellus. Ceny szamponów oscylują w granicach 20-50 złotych za opakowanie 200-250 ml. Oprócz szamponu wskazane jest także stosowanie odżywki, którą możemy zakupić w podobnej cenie.

Czesanie briarda

Niezbędnym akcesorium pielęgnacyjnym jest szczotka z naturalnego włosia. Briarda należy szczotkować od wczesnego wieku szczenięcego – dzięki temu przyzwyczai się do zabiegów i nie będzie protestował, kiedy zabiegi staną się koniecznością. Najlepiej zacząć od czesania szczeniaka miękką szczotką z naturalnego włosia, która da uczucie przyjemnego masażu i nie będzie drapała skóry. W miarę jak owczarek rośnie i jego sierść staje się coraz dłuższa, należy dołączać do czesania kolejne narzędzia m.in. szczotki, grzebienie i filcaki.
Dorosłego psa możemy czesać codziennie przy użyciu szczotki – wystarczą pięciominutowe sesje. Grzebienia używamy mniej więcej raz na 1-2 tygodnie. Dorastającego psa należy czesać częściej, gdyż jego włos jest już długi, sztywny i filcuje się. Dużym problemem dla właścicieli jest także podszerstek, który plączę się i jest trudny do rozczesywania.

Akcesoria do pielegnacji dorosłego psa briarda:

  • szczotka z długimi, metalowymi igłami bez plastikowych kulek na końcu
  • grzebień metalowy o długich, gęsto rozstawionych igłach
  • filcak
  • szczotka mieszana: naturalny włos dzika + włókno nylonowe
  • szczotka o poduszce z metalowymi, gęstymi, podgiętymi do wewnątrz igłami

Szczotka metalowa o owalnym kształcie i długich igłach służy do wstępnego czesania psa (1 All Systems, KW, Zolux, Mars International). Grzebienie metalowe umożliwiają dokładne wyczesanie włosa i likwidują ewentualne filce, czyli fragmenty mocno posklejanej i spilśnionej sierści. Przy rozczesywaniu zbitego kołtuna należy zacząć od zewnątrz i posuwać się w kierunku skóry. Jeżeli filc jest duży i zbity, używamy filcaka, aby porozcinać go na mniejsze fragmenty i rozczesać je grzebieniem.   W rozczesywaniu bardzo pomocne są grzebienie o obrotowych igłach.

Do nadania ostatecznego szlifu wyczesanej sierści służy szczotka mieszana z włosiem dzika i włóknami nylonowymi, która wygładza włos na korpusie, zapobiega jego elektryzowaniu i fruwaniu wokół sylwetki psa. To także świetne narzędzie do wyczesywania szczeniąt.

pielęgnacja briarda

Czesanie owczarka francuskiego briard

Przed przystąpieniem do czesania briarda powinniśmy spryskać sierść preparatem do rozczesywania lub rozcieńczonym balsamem do włosów. Na pierwszy ogień idzie metalowa szczotka o długich igłach, następnie bierzemy grzebień i starannie przeczesujemy pasmo za pasmem od samej skóry. Trudne filce traktujemy obficie środkami ułatwiającymi wyczesanie mocno splątanego włosa, np. Grooming Spray lub Out Rage firmy Ring 5, Tangle-Fix od KW, Demelant Eclat z  Laboratorium Hery, Magic Liss firmy KHARA, czy Fabulous Grooming Spray - 1  All Systems. Po dokładnym wyczesaniu sierści możemy przygładzić ją szczotką z naturalnego włosia, a na łapach i ogonie dodać objętości prostą, metalową szczotką o gęstych i podgiętych igłach. Z sierści na głowie, która tworzy grzywę, można uczesać kitkę, pamiętając jednocześnie, aby nie zbierać całego włosa. Kilka kosmyków musi opadać psu na oczy, gdyż kontakt z pełnym światłem wywoła podrażnienie spojówek.

Kąpiele

Pielęgnacja Briarda obejmuje także kąpiele. Przed przystąpieniem do mycia należy dokładnie rozczesać sierść briarda – nigdy nie kąpiemy go skołtunionego, gdyż filce posklejają się jeszcze mocniej i będą nadawały się wyłącznie do wycięcia. Jeżeli kąpiemy psa w wannie, warto wyścielić podłoże matą antypoślizgową. Jako że najtrudniejszą partią ciała do mycia jest głowa, zabieramy się za nią na samym końcu.
Do kąpieli możemy wykorzystać: szampony pielęgnacyjne zawierające olejki kosmetyczne, szampony regenerujące (silne linienie i łamliwość włosa), szampony lecznicze (łupież, alergie, grzybice i innego typu dermatozy). Kąpiąc szczenięta, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i używać wyłącznie szamponów dedykowanych szczeniętom.
Po kąpieli nacieramy sierść odpowiednim balsamem lub odżywką – to pomoże w późniejszym rozczesaniu. Następnie dokładnie wycieramy ciało psa chłonnym ręcznikiem, a sierść suszymy suszarką z chłodnym nawiewem. Jeżeli chcemy, aby włos wysechł w naturalny sposób, możemy ubrać psa w bawełnianą koszulkę, która wchłonie nadmiar wilgoci.

Pamiętajmy! Wszystkie kosmetyki dobieramy w taki sposób, aby współdziałały ze sobą! Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup kosmetyków z jednej serii.

Tagi artykułu: