Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja bulteriera

Bulterier jest to rasa psa wywodząca się z grupy terrierów – psów myśliwskich. Bulteriery są dobrze zbudowane, umięśnione, a przez to silne i odporne na ból. Ich wzrost wynosi zazwyczaj 50-55cm, a waga 20-35 kg. Z kolei przeciętny bulterier miniaturowy ma ok. 25-35 cm wzrostu i waży ok. 10-15 kg. Charakterystyczne cechy ich wyglądu to szeroka szyja, skośne oczy i jajowata głowa. Wokół bulterierów narosło wiele mitów, mówiących na przykład, że są to psy mordercy. Źródłem tego stereotypu prawdopodobnie jest to, że w XIX wieku w USA bulteriery były wykorzystywane do popularnych w tamtych czasach walk psów. W rzeczywistości bulteriery są wiernymi przyjaciółmi ludzi, jednak podstawą jest ich prawidłowe wychowanie i socjalizacja.

Higiena i pielęgnacja bulteriera

Kąpiele i czesanie

Pies bulterier nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Ich sierść jest gładka i krótka, dlatego wystarczą regularne kąpiele i proste zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne. Nie należy jednak przesadzać z kąpielami, gdyż niekorzystnie wpływają na wygląd sierści. Do mycia powinno się wykorzystywać specjalne szampony dla psów. Bardzo ważne jest to, by nie zamoczyć uszu i oczu psa. W tym celu można zatkać uszy watką lub po prostu uważać. Po kąpieli powinno się psa otulić kocem lub ręcznikiem, następnie dokładnie wysuszyć jego sierść suszarką. Latem można pozwolić, by bulterier sam wysechł. Jednak bardzo ważne jest regularnie czesanie bulteriera specjalną gęstą szczotką. W ten sposób usuwasz zabrudzenia oraz martwą sierść. Wiele bulterierów uwielbia czesanie i delikatne drapanie. Jeżeli chcesz, by sierść bulteriera była błyszcząca, stosuj odżywki i zadbaj o zdrową dietę psa.

pielęgnacja bulteriera

Przy każdym czesaniu i kąpieli powinno się zwrócić uwagę na czystość sierści i obecność pasożytów (m.in. pcheł i kleszczy). Bulteriery są niezwykle wrażliwe na ukąszenia pcheł, które często wywołują bolesne krosty, zaczerwieniania i pęcherze. Pasożyty wywołują wiele groźnych chorób, w tym anemię, Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry (APZS), zakażenie skóry, depresję, nerwicę. Bulteriery mają gładką sierść, dlatego stosunkowo łatwo jest u nich pozbyć się pcheł. Należy nie nie tylko kąpać psa w specjalnym szamponie, ale również wyczesywać jaja, larwy i odchody pcheł specjalnym gęstym grzebieniem.

Pielegnacja bulteriera - pielęgnacja uszu, zębów i pazurów

Uszy bulteriera powinno się czyść kilka razy w miesiącu, najlepiej przy użyciu specjalnych preparatów. Bulterier ma bardzo wrażliwe uszy, co więcej często zdarza się mu dziedziczenie chorób układu słuchowego. Niektóre psy w życiu dorosłym częściowo lub całkowicie tracą słuch.  Pamiętaj, że bulterier posiada wąskie, delikatne oczy, które mają tendencję do zapaleń i łzawienia. Należy także zwracać uwagę na higienę jamy ustnej psa. Bulterierowi dosyć szybko gromadzi się kamień nazębny. Z kamieniem nazębnym u psa można walczyć na różne sposoby. Istnieją specjalne szczoteczki do zębów dla psów, karmy, a także preparaty i gryzaki usuwające kamień. Innym sposobem na oczyszczanie zębów, jest regularne podawanie kości wołowych, lub czyszczenie wodą z cytryną lub kwaskiem cytrynowym. Jeżeli bulterier często wychodzi na spacery, raczej nie powinien mieć problemów z przydługimi pazurami. W wyjątkowych sytuacjach, jeżeli pazury nie ścierają się w sposób naturalny, możesz mu je delikatnie przycinać, jednak staraj się to robić możliwe jak najrzadziej.

pielegnacja bulteriera

Na co zwrócić uwagę – niebezpieczne sygnały świadczące o chorobie bulteriera

Bulteriery są raczej silnymi i zdrowymi psami, jednak zdarza im się zachorować. Co powinno cię zaniepokoić?

·        Nieprzyjemny zapach z uszu i jamy ustnej – może to świadczyć o infekcji zapalnej lub innej chorobie;

·        Łzawiące, zaczerwienione oczy – możliwe zapalenie lub infekcja;

·        Spowolnienie ruchów, spadek aktywności ruchu, trudności z siadaniem i kładzeniem – możliwa dysplazja stawu biodrowego;

·        Niepokój, krosty na skórze, drapanie i gryzienie się – możliwa obecność pcheł lub innych pasożytów;

·        Uporczywe wylizywanie łap – możliwa egzema międzypalcowa;

·        Nadmierne picie wody – możliwe zaburzenia pracy nerek, choroby układu moczowego.

Tagi artykułu: