Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Charta afgańskiego

Niektóre czworonogi, zwłaszcza przedstawiciele ras długowłosych, wymagają szczególnej pielęgnacji. W niniejszym artykule postaramy się opisać, jak wygląda prawidłowa pielęgnacja Charta afgańskiego oraz jakie akcesoria kosmetyczne powinien nabyć zapobiegliwy właściciel. Życzymy miłej lektury!

Pielęgnacja szczenięcia Charta afgańskiego

Pielęgnację charta afgańskiego zaczynamy już w wieku szczenięcym; 8-tygodniowe szczenię odbierane od hodowcy powinno mieć już za sobą pierwszą kąpiel. Pierwsza kąpiel w nowym domu powinna być przeprowadzana bardzo ostrożnie. Na początek wkładamy szczenię do wanny, w której woda sięga do łokci. Moczymy go, namydlamy. Kosmetyki raczej wciskamy, niż wcieramy w psa – dzięki temu unikniemy filcowania się włosa. Szampon spłukujemy po ok. 5 minutach i powtarzamy zabieg. Po dwukrotnym potraktowaniu włosa szamponem przychodzi czas na nałożenie odżywki. To niezwykle istotna czynność pielęgnacyjna, gdyż nieodżywiony włos z trudem poddaje się czesaniu i jest podatny na tworzenie się filców. W miejscu gdzie włos filcuje się najczęściej, tj. za uszami, na łokciach, nakładamy nieco grubszą warstwę preparatu. Po kilku minutach spłukujemy, a nadmiar wody wyciskamy i osuszamy charta ręcznikiem. NIE WYCIERAMY PSA.

Pielęgnacja Charta afgańskiego

Roczny chart afgański po wizycie w salonie groomerskim

Kąpiel musi kojarzyć się z zabawą, przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, zwłaszcza że w przyszłości nasz chart będzie kąpany dość często. Od pierwszej kąpieli przyzwyczajamy psa do kontaktu ze szczotką. Mały psiak nie ma wprawdzie długich włosów i zabiegi będą kojarzyły się raczej z masażem niż czesaniem, niemniej pies przyzwyczajony już w młodym wieku do szczotki, nie będzie przed nią „uciekał” w przyszłości, zwłaszcza że kąpiele winny odbywać się regularnie raz w tygodniu!

Pomimo że na początku suszenie przy użyciu suszarki nie jest wymagane ze względów praktycznych, warto zacząć przyzwyczajać psa do odgłosów urządzenia. Najpierw włączamy suszarkę z dala od psa, aby oswoił się z dźwiękiem, po czym delikatnie przybliżamy ją w jego kierunku. W końcu powoli kierujemy strumień powietrza w jego stronę – ważne, aby powietrze nie było zbyt gorące, ani zbyt zimne. To jak szybko oswoimy psa z suszarką, jest w dużej mierze zależne od temperamentu czworonoga. Niektóre charty próbują zaatakować sprzęt, inne wyrywają się z objęć właściciela, a jeszcze inne stoją zupełnie spokojnie i nic sobie nie robią z podmuchu.  

Chart afgański w ochronnych butach i snood na kufie

Chart afgański w ochronnych butach i snood na głowie

Suszenie Charta afgańskiego

Jeżeli chcemy zwiększyć komfort suszenia, warto zainwestować w profesjonalny, składany stół do pielęgnacji psów, którego blat pokryty jest antypoślizgową gumą. Zabiegi wykonujemy w łazience lub innym pomieszczeniu. Suszymy kolejne partie ciała, jednocześnie czesząc. Zaczynamy od dołu i kierujemy się w górę tułowia, kończąc na uszach. Nieczesany i wilgotny włos możemy podpinać klamrami. Suszenie jest bardzo ważnym zabiegiem; nie powinniśmy pozwolić, aby Afgan wysychał sam, gdyż włos będzie wówczas trudny do wyczesania. Jako pocieszenie dodamy jednak, że Afgan nie ma podszerstka, dlatego włos można wysuszyć dość szybko. Przygotujmy się jednak, że kompleksowe zabiegi trwają jednak ok. 3 do 4 godzin.

JEAN PIERRE HERY Shampooing Poils Longs szampon dla ras długowłosych

JEAN PIERRE HERY Shampooing Poils Longs - szampon dla ras długowłosych

Akcesoria pielęgnacyjne

- szampony i odżywki dla psów długowłosych.

Nigdy nie używamy specyfików przeznaczonych dla ludzi (różnice pH skóry). Jednymi z lepszych preparatów dostępnych na rynku są: KW, #1 ALL SYSTEM, JEAN PIERRE HERY, RING 5.

- szczotki

Koniecznie dwa typy:

  • z dwoma rodzajami włosa (rzadszy i dłuższy, który rozdziela włos oraz krótszy – gęsty, naturalny, rozczesujący rozdzielony włos)
  • z metalowymi szpilkami, zaokrąglonymi lecz bez kulek na końcu, które jedynie wyrywają włos.

Nigdy nie czeszemy psa na sucho, zawsze przed szczotkowaniem zwilżamy włos specjalnym sprejem.

- suszarka

Najlepiej zainwestować w metalową suszarkę powyżej 1200 V z regulacją nadmuchu i temperatury.

Snood u charta afgańskiego

Snood u charta afgańskiego

Snood dla psa

Przedmiotem, który każdy właściciel afgana znać powinien, jest "snood" – (inaczej rękaw, kołnierz, nausznik dla psów długowłosych) wykonany z nieelektryzującego materiału, który należy zakładać psu do jedzenia oraz na spacery. Rękaw chroni długi włos na uszach i głowie przed podgryzaniem go w czasie jedzenia i zabrudzeniami w czasie spacerów.  Przydatnym uzupełnieniem garderoby są także butki i ubranko, które chronią Afgana w czasie słoty. Zdarza się, choć sporadycznie, że właściciele zakładają swoim psom papiloty, które są bardzo pomocne przy pielęgnacji włosa i zabezpieczają włos przy pachwinie przed zabrudzeniami moczem.

Ciekawostka!
Sierść Chartów afgańskich nie wydziela zapachu. To bardzo duża zaleta, biorąc pod uwagę, że mokre psy wydzielają dość nieprzyjemny zapach.

Chart afgański AFGAN po zabiegach pielęgnacyjnych

Efekt końcowy - piekny i zadbany chart afgański na wystawie psów rasowych

Kołtuny i inne kataklizmy

Jeżeli mimo pielęgnacji zauważymy u swojego Charta afgańskiego kołtun, nie powinniśmy go wycinać (włos bardzo długo odratsa nawet do 3 lat). W takim przypadku konieczne jest nałożenie na skołtunione miejsce odżywki, odczekanie kilku minut i rozdzielenie włosa palcami. Kiedy rozdzielimy kołtun na kilka mniejszych części, zaczynamy zabawę ze szczotką.

Nie tylko włos

Opisując pielęgnację chartów afgańskich, skupiamy się przede wszystkim na włosie – to naturalne. Nie możemy jednak zapominać, że pielęgnacja charta afgańskiego nie kończy się na czesaniu i kąpaniu psa. Równie ważna jest dbałość o utrzymanie higieny oczu, zębów, uszu oraz pazurów. Po każdej kąpieli obligatoryjnie sprawdzamy stan oczu i uszu Charta, nie dopuszczając do pozostawienia wilgoci w obwisłych i obrośniętych uszach. Gdy tylko zauważymy niepokojące objawy, nie lekceważmy tego!
Na szczególną uwagę zasługują także zęby, które powinniśmy regularnie szczotkować.

Tagi artykułu: