Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Cocker Spaniela Amerykańskiego

Właściciele psów długowłosych miedzy innymi cocker spanieli amerykańskich doskonale wiedzą, jak ważna jest regularna pielęgnacja sierści ich spanieli. Rzadkie czesanie włosa i nieodpowiednia pielęgnacja skóry sprawiają, że włos amerykańskiego spaniela wydaje się matowy i niezdrowy. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu pięknego wyglądu naszego cocker spaniela amerykańskiego, musimy być zatem przygotowani na konieczność częstego przeczesywania sierści i przeprowadzania rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych u Cocker spaniela amerykańskiego.

Pielęgnacja Cocker Spaniela Amerykańskiego

Cocker spaniela amerykańskiego należy kąpać tylko wówczas, gdy włos jest wyraźnie zabrudzony i brzydko pachnie. Zbyt częste mycie spaniela może doprowadzić do rozwoju infekcji i wywołać reakcje uczuleniowe – zwłaszcza jeżeli stosujemy kosmetyki z niższej półki lub – nie daj Boże – kosmetyki dedykowane dla ludzi. Stosowanie ludzkich szamponów jest bardzo powszechne wśród opiekunów, którzy za wszelką cenę pragną uczynić swoje psy salonowymi pięknościami. Pamiętajmy jednak, że gros składników zawartych w szamponach ma działanie alergiczne i może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u naszego pupila. To co dobre dla nas nie zawsze jest dobre dla naszego psa!

Pielęgnacja Cocker Spaniela Amerykańskiego wystawowego

Jak kąpać spaniela amerykańskiego?

Oto kilka przydatnych rad, do których powinien zastosować się każdy właściciel cocker spaniela amerykańskiego:

  • optymalna temperatura wody oscyluje w granicach 30-40 stopni Celsjusza; nigdy nie kąpiemy psa w gorącej wodzie.
  • przed zamoczeniem dokładnie czyścimy uszy psa specjalnym preparatem; po wyczyszczeniu zatykamy je wacikami, tak aby woda nie dostała się do środka. Po kąpieli wyciągamy waciki, sprawdzając jednocześnie, czy wnętrze ucha spaniela na pewno jest suche. Nawet odrobina wilgoci może doprowadzić do rozwoju grzybicy i infekcji.
  • do kąpieli używamy wyłącznie szamponów przeznaczonych dla psów długowłosych. W profesjonalnych sklepach zoologicznych dostaniemy szampony i odżywki dedykowane dla konkretnych ras bądź maści.

Stosowanie odżywki nie jest fanaberią a koniecznością – bez odżywki rozczesanie włosa u cocker spaniela amerykańskiego będzie istną torturą!

  • nie istnieją żadne ograniczenia wiekowe odnośnie do możliwości kąpania psa; niezależnie jednak od wieku cocker spaniela po kąpieli zawijamy w ręczniki, tak aby włos mógł bez kołtunienia ociec z nadmiaru wody. Nigdy nie wycieramy włosa okrężnymi ruchami – po prostu wciskamy weń ręcznik.
  • po wstępnym osuszeniu rozczesujemy włos cocker spaniela, susząc jednocześnie zimnym powietrzem suszarki. W zależności od rodzaju i grubości włosa może to trwać nawet kilkadziesiąt minut.
  • do czesania wykorzystujemy metalowy grzebień o rzadko ustawionych ząbkach.

pielęgnacja cocker spaniela amerykańskiego

Jeżeli przeraża nas długość i poziom skomplikowania rytuału kąpielowego, zawsze możemy oddać spaniela amerykańskiego w ręce profesjonalnego groomera. W Polsce funkcjonuje bowiem coraz więcej zakładów fryzjerskich świadczących usługi wysokiej jakości i oferujących kompleksowe usługi pielęgnacyjne.

Pielęgnacja oczu cocker spaniela amerykańskiego

Jako że cocker spaniele amerykańskie mają duże gałki oczne, właściciele powinni codziennie obserwować wypływ z worka spojówkowego. Szczególną skłonność do zapalenia spojówek przejawiają szczenięta. Jeżeli zauważymy wodnisty wypływ, należy przepłukać worek przy użyciu sztucznych łez dostępnych w aptece; żółty lub biały wypływ świadczy o zapaleniu bakteryjnym i wymaga konsultacji z lekarzem.

Jak dbać o uszy cocker spaniele amerykańskiego?

Tak jak wspomnieliśmy na początku uszy spaniela czyścimy każdorazowo przed kąpielą. Oprócz tego sprawdzamy ich stan za każdym razem, kiedy pies zmoczy się w czasie spaceru. Sprawdzając stan uszu, zwracamy szczególną uwagę na kolor małżowiny oraz zapach dobywający się z wnętrza. 
Pamiętajmy także, że o rozwoju stanu bakteryjnego może świadczyć zachowanie psa – przechylanie głowy czy drapanie uszu.

pielęgnacja cocker spaniela amerykańskiego - spaniel przygotowany do wystawy

Pielęgnacja zębów i pazurów

Pielęgnacja pazurów u amerykańskiego cocker spaniela opiera się na ich regularnym przycinaniu – zwłaszcza jeżeli pies porusza się na ogół po miękkiej powierzchni (psy żyjące w miastach zdzierają pazury na chodnikach).
Zęby czyścimy przy użyciu szczoteczki, albo podając psu specjalne przysmaki redukujące kamień nazębny

Pielęgnacja gruczołów około odbytowych u cocker spaniela amerykańskiego

Psy mają wokół odbytu gruczoły produkujące wydzielinę, która ma ułatwić defekacje. Niestety, może się zdarzyć, że gruczoły zostaną objęte stanem zapalnym, któremu towarzyszy zazwyczaj silny świąd. Pies, chcąc ulżyć sobie w cierpieniu, saneczkuje i zaczyna bardzo interesować się swoją tylną stroną ciała, liżąc ją i nadmiernie pielęgnując. Jeżeli zauważymy tego typu zachowania u naszego czworonoga, nie powinniśmy biernie się temu przyglądać – natychmiast udajmy się do weterynarza, który przeprowadzi prosty zabieg nacięcia gruczołów i dokładnie je oczyści, nie czyniąc psu najmniejszej krzywdy.

Na tym w zasadzie kończą się czynności pielęgnacyjne wokół amerykańskiego cocker spaniela – oczywiście o ile nie zdecydowaliśmy się na kupno psa wystawowego! Ale to już temat na osobną historię.

Tagi artykułu: