Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja czarnego teriera rosyjskiego

     Czarny terier rosyjski CTR, to rasa należąca do grupy II FCI psów w typie pinczera i sznaucera, molosów, szwajcarskich psów pasterskich oraz innych ras, oraz sekcji psów w typie pinczera i sznaucera. Użytkowo jest to rasa zaliczana do psów obronnych bez prób pracy.

     Teriery w większości nie są łatwe w pielęgnacji, dlatego warto wiedzieć, jakie rasy wniosły znaczący wkład w powstanie CTR-a, a były to: sznaucer olbrzymi, rottweiler i airedale terier, przy czym za gł. protoplastę rasy uznano sznaucera olbrzymiego. Od momentu powstania tej rasy, w program hodowlany włączono jeszcze inne rasy, m.in. nowofundlandy i owczarki kaukaskie. Łącznie ok. 17 ras. CTR ostatecznie powstał w 1979 r. w hodowli „Krasnaja Zwiezda” w ZSRR. Hodowla ta opublikowała wzorzec i zatwierdziła rasę 13.05.1981 r. w Ministerstwie Rolnictwa ZSRR. W maju 1984 r. na międzynarodowym zgromadzeniu w Meksyku, rasę oficjalnie zatwierdził FCI, jako 327 nr standardu czarny terier rosyjski. CTR nadal podlega jednak dalszemu kształtowaniu, co ma wydźwięk w standardzie rasy, czyli m.in. w wyglądzie i szacie tego psa. Dlatego w 2008 r. Komisja Hodowlana Związku Kynologicznego w Rosji (RKF) zatwierdziła i ogłosiła nowy wzorzec, który FCI opublikowała 10.01.2011 r. Dzięki pracy hodowlanej otrzymano psa powyżej średniego wzrostu, masywnego o mocnej konstrukcji, wytrzymałego i dobrze znoszącego różne warunki klimatyczne, łatwo uczącego się, oraz odważnego i chętnie współpracującego z człowiekiem.

Dlaczego pielęgnacja czarnego teriera rosyjskiego nie jest łatwa?

     CTR-y to psy masywne i duże, z bogato rozwiniętą okrywą włosową, która stanowi główny problem w ich pielęgnacji. CTR wygląda jak kudłaty olbrzym. Jednak odpowiednio wypielęgnowany prezentuje się z niezwykłą wprost gracją.

     Szata tego psa jest grubą i twardą okrywą włosową z podszerstkiem, z lekkim załamaniem. Najbardziej ozdobny włos u tego psa rozwinięty jest na brodzie, wąsach i grzywce, oraz na kończynach przednich, tylnych i na tzw. linii „spódnicy”. Czarny terier rosyjski nie linieje w typowy sposób jak np. owczarki (dwa razy w roku), natomiast wymienia swój włos systematycznie przez cały rok. Dlatego wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak: kąpiel, czesanie i strzyżenie. U tej rasy obowiązuje też przyjęty wzorzec strzyżenia. Nie wolno też golić tych psów do samej skóry!

     Umaszczenie CTR zgodnie ze standardem rasy jest czarne, lub czarne z nieznacznym siwym przesianiem. Jednak biorąc pod uwagę pochodzenie i młodość tej rasy, czasem zdarzają się więc także osobniki w kolorach niestandardowych, najczęściej czarne podpalane lub czaprakowe. Bardzo rzadko zdarzają się osobniki błękitne, czarne z genem rozjaśnienia, biszkoptowe, czy sobolowe.

Pielęgnacja czarnego teriera rosyjskiego

     Do pielęgnacji czarnego teriera rosyjskiego potrzebujemy:

  • metalowego grzebienia do rozczesywania o rzadko rozstawionych zębach (najlepiej o zaokrąglonych końcach, dla psów o długiej sierści),
  • gęstego grzebienia do wyczesywania rozciętych i rozczesanych kołtunów oraz
  • do rozczesywania wąsów, drucianego zgrzebła średnio miękkiego
  • do napuszania włosa, grzebienia typu „grabek”
  • z ostrzami do rozczesywania kołtunów,
  • rzadkiego trymera do wyczesywania martwego podszerstka,
  • specjalnych cążków do obcinania pazurów,
  • profesjonalnych nożyczek do strzyżenia psów (długie do łap i korpusu, krótkie do robienia „kapci” na dole łap i wycinania włosów spomiędzy opuszek),
  • profesjonalnej maszynki do strzyżenia psów (moc min. 35 W, ostrze przynajmniej 3mm) i nakładek na ostrza.

     Nożyczki i maszynka do strzyżenia są przeznaczone dla osób chcących samodzielnie strzyc swojego psa. Pozostałe atrybuty niezbędne do pielęgnacji CTR-a to odpowiedni szampon i odżywka do włosów dla psów.

     Dodatkowo, dla chcących wystawiać swojego psa będą to także: produkty dla psów ułatwiające układanie włosa i utrwalające fryzurę, produkty nabłyszczające sierść, odżywki dla psów wzmacniające i odbudowujące włos (najlepsze są te zawierające olej norczy). Wybór niezbędnych akcesoriów i środków pielęgnacyjnych jest bardzo duży, należy jednak najpierw wypróbować, które preparaty będą najefektywniejsze i najlepsze dla naszego pupila.

Czesanie. CTR to pies wymagający wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawą jest częste czesanie jego bujnej szaty – średnio raz na 1,5 tygodnia. Młode psy, póki nie wymienią podszerstka, trzeba czesać częściej niż dorosłe, mniej więcej dwa razy w tygodniu. W miarę potrzeby można czesać psa częściej. Do szczotki, koniecznie miękkiej, trzeba przyzwyczajać psa od małego. Na początku ma to być bardziej oswajanie szczeniaka niż konkretne czesanie. Potem u starszego można już zacząć szczotkować kark i grzbiet. Najbardziej newralgiczne miejsca to łapy, dlatego należy obchodzić się z nimi ostrożnie.

Kąpanie. Ważną czynnością pielęgnacyjną CTR-a jest kąpiel. Najpierw należy jednak psa wyczesać i sprawdzić, czy nie ma kołtunów, ponieważ woda i szampon nie docierają do wnętrza kołtunów i przez to kąpiel nie da efektu. Najlepiej więc nie dopuszczać do tworzenia kołtunów, tym bardziej, że szczególnie duże nie dają się rozczesać i niestety trzeba je potem wycinać, co nie jest estetyczne. Gdy pies jest mały, należy raczej unikać pełnej kąpieli z szamponem i odżywkami. Szczeniaka trzeba przyzwyczajać do wanny, by potem nie przeżył szoku podczas pierwszej kąpieli. Kąpiel CTR-a nie jest łatwa, bo to duży pies i trzeba się do tego przygotować (np. dużo ręczników, mata antypoślizgowa do wanny, odpowiedni strój zabezpieczający dla właściciela). Należy uważać na uszy, żeby nie nalała się do nich woda. Można je zabezpieczyć tamponem z waty. Polewamy psa wodą, która nie może być za gorąca. Gdy pies jest dokładnie zmoczony, wtedy mydlimy go szamponem rozcieńczonym wodą (najlepiej wcześniej to przygotować), nabierając roztwór mniejszym pojemniczkiem i polewając psa. Następnie spłukujemy szampon i jeśli okaże się, że pies nadal jest brudny, to powtarzamy mycie szamponem. Najlepiej używać szampon dla psów o czarnym włosie. Potem dokładnie spłukujemy psa bieżącą letnią wodą i nakładamy odżywkę regenerującą włos oraz ułatwiającą jego rozczesywanie i układanie.

pielęgnacja czarnego teriera rosyjskiego

Suszenie. Po kąpieli należy ręcznie usunąć nadmiar wody z sierści, usunąć watę z uszu i energicznie wycierać psa ręcznikiem. Następnie zawijamy psa w koc lub ręcznik kąpielowy i czekamy aż podeschnie (ok. 1 godz.). Następnie należy zacząć suszenie psa, najlepiej elektryczną suszarką, pamiętając, by nie poparzyć zwierzaka gorącym powietrzem. Użyteczne jest wcześniejsze przyzwyczajenie szczeniaka do takiej suszarki. Nie rozczesuje się mokrej sierści, można za to pomóc sobie zgrzebłem. Suszenie należy zacząć od podsuszenia grzbietu i boków, a potem suszymy łapy. Przy suszeniu strumień powietrza kierujemy pod włos i pomagamy sobie zgrzebłem. Po osuszeniu psa, możemy na sierść nanieść środek układający włos. Dopiero wtedy dosuszamy sierść. Natomiast włos na głowie (grzywka i broda) rozczesujemy rzadkim grzebieniem i suszymy w kierunku od łba do nosa. Jeśli pies nie będzie po kąpieli strzyżony, można go nie suszyć suszarką i pozwolić wyschnąć samemu. Należy uważać, by nie wyprowadzać niedosuszonego psa na dwór, szczególnie gdy jest zimno, bo może to skutkować przeziębieniami i innymi chorobami ze stanem zapalnym.

Strzyżenie. Wykąpanego i suchego teriera można strzyc. Przed zrobieniem fryzury, pies musi być wykąpany i porządnie rozczesany. Sierść na głowie i pysku psa musi zostać rozczesana zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, a wszystkie kołtuny i martwe włosy usunięte. Uszy strzyżemy na krótko z zewnętrznej i wewnętrznej strony, najlepiej maszynką elektryczną lub ręczną i nożyczkami.

Czoło strzyżemy zaczynając od łuków brwiowych, krótko za pomocą maszynki wygalając płaszczyznę o szerokości równej szer. czaszki, a o długości od brwi do ucha. Pozostałą część głowy strzyżemy nożyczkami w taki sposób, by zyskać płynne przejście od bardzo krótkich włosów do trochę dłuższych 1,5-2 cm. Takie strzyżenie pozwoli ukształtować tzw. „czapeczkę” i wrażenie dłuższej głowy. Po zakończeniu strzyżenia czoła, przechodzimy do strzyżenia policzków, które należy za pomocą maszynki ostrzyc na krótko u zakończenia małżowiny usznej, równocześnie strzygąc sierść na policzkach, zostawiając włos dł. 1,5-2 cm. Dobrze ostrzyżone policzki powinny być płaskie. W następnej kolejności strzygąc tak formujemy głowę, by nadać jej charakterystyczny kształt „cegły”, jednocześnie formując brodę i grzywkę. Wtedy głowa oglądana z góry będzie miała kształt prostokąta, a widziana z boku będzie trójkątna. Grzywka ma stanowić przedłużenie czoła i jednocześnie podkreślać jego proste linie, które mają być równoległe od końca pyska do nosa. Wszystkie włosy wystające poza pożądany prostokątny obrys głowy trzeba obciąć, a potem poprawić odpowiednią formę brody i grzywki. Na koniec sczesujemy całą głowę i sprawdzamy, czy na widoku z boku ma kształt trójkąta.

Szyję i klatkę piersiową strzyżemy prowadząc linię strzyżenia od podstawy ucha, do miejsca połączenia szczęki z szyją, w kierunku kości przedpiersia. Strzyc należy krótko, maszynką lub nożyczkami, formując tzw. „łezkę”. Kolejny etap to kształtowanie grzywy, co rozpoczynamy od wyczesania sierści na szyi w kierunku odwrotnym do wzrostu włosa. Następnie obcinamy wszystkie wystające włosy. Poziom kłębu musi być wyrównany, by szyja nie sprawiała wrażenia zbyt ogolonej. Długość włosa na grzywie trzeba indywidualnie dostosować do budowy psa (na cienkiej i długiej szyi pozostawiamy włos dłuższy, by ją optycznie pogrubić i odwrotnie na masywniejszej szyi). Dół strzyżemy zaczynając od linii łopatki i mostka, jadąc w dół tak, by przednia część klatki piersiowej sięgała linii łokcia. Przedpiersie ma sprawiać wrażenie „psa podanego na przód”. Przedłużeniem linii frontu w dół, jest tzw. linia „spódnicy”. Psom o dobrze rozwiniętej klatce piersiowej nie należy zostawiać długiej „spódnicy”. Linia „spódnicy” ma lekko opadać poniżej łokcia i być podcięta w tylnej części boku psa, co nadaje mu elegancji. Długość sierści na plecach psa, pozostawiamy w zależności od szerokości klatki piersiowej, na 3-5 cm. Podobną długość robimy na bokach klatki piersiowej, strzygąc psa nożyczkami. Jeśli pies nie ma dostatecznie rozwiniętej klatki piersiowej, nie należy nadawać mu objętości poprzez pozostawianie dłuższej sierści na bokach. U tej rasy wszelkie celowe przedobrzenia w strzyżeniu są źle oceniane! Linię grzbietu także strzyżemy nożyczkami tak, by nadać psu równą linię, lekko opadającą od kłębu ku ogonowi. Długość sierści pozostawiamy tu w granicach od 3 do 5 cm, zależnie od budowy psa i gatunku jego sierści.

Ogon strzyżemy równo ze wszystkich stron, pozostawiając włos dł. 2-3 cm. Spodnią stronę ogona i okolice genitaliów strzyżemy najkrócej jak to możliwe (najlepiej maszynką). Czubek ogona można optycznie wydłużyć, zostawiając dłuższy włos. Sierść na kończynach przednich starannie wyczesujemy pod włos. Wszystkie zbędne włosy należy obciąć nożyczkami tak, by po ostrzyżeniu tworzyły „kolumny”. Zbite włosy między palcami trzeba powycinać, bo będą przyczyną niedostatecznie zebranej łapy. Potem tak wyrównujemy sierść wokół łap, by były okrągłe. Strzyżenie tylnych kończyn zaczynamy od kolan (1-2 cm powyżej), przycinając maszynką włosy na tylnej stronie ud, aż do okolic odbytu, pozostawiając włosy o dł. 3-5 cm. Na końcu przycinamy psu pazury i czyścimy uszy (jeśli to konieczne).

Strzygąc CTR-a należy pamiętać, że nieumiejętnym i przedobrzonym strzyżeniem można zepsuć nawet najlepszego psa. Za to odpowiednie i wstrzemięźliwe strzyżenie podkreśli jego zalety. Po zakończeniu strzyżenia CTR powinien mieć piękną i naturalną sylwetkę, z płynnymi liniami przejścia od długiej do krótkiej sierści. Jego wygląd powinien sprawiać wrażenie psa mocnego i pewnego siebie, a nie psa ozdobnego!

akcesoria do pielęgnacji czarnego teriera rosyjskiego, akcesoria i środki do pielęgnacji czarnego teriera rosyjskie, akcesoria i środki do pielęgnacji psa ctr, ctr czesanie, czarny terier pielęgnacja, czarny terier rosyjski czesanie, czarny terier rosyjski jego pielęgnacja, czarny terier rosyjski pielęgnacja, czarny terier rosyjski strzyżenie, czarny terier strzyżenie, czy pielęgnacja czarnego teriera rosyjskiego jest łatwa, jak często czesać czarnego teriera rosyjskiego, jak często kapać ctr, jak dbać o psa rasy ctr, jak dbać o psa rasy czarny terier rosyjski, jak strzyc czarnego teriera rosyjskiego, kąpiel ctr, pielęgnacja ctr, pielęgnacja czarnego teriera, pielęgnacja czarnego teriera rosyjskiego, pielęgnacja psa czernysza, pielęgnacja psa rasy czarny terier rosyjski, pielęgnacja teriera rosyjskiego, prawidłowa pielęgnacja czarnego teriera rosyjskiego, suszenie psa ctr, szczotkowanie i kąpanie czarnego teriera rosyjskiego, umaszczenie ctr

Tagi artykułu: