Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Dobermana

Dobermany to psy o krótkiej i wydawałoby się bezproblemowej sierści, więc nie wymagającej szczególnej pielęgnacji. Tymczasem okrywa włosowa u wszystkich psów krótkowłosych potrzebuje przecież szczotkowania, co jakiś czas. Podobnie jak innym psom trzeba im też przycinać pazury, dbać o zęby i oczy, czyścić uszy. Pielęgnacja dobermana jest, zatem nieodzowna. Koniecznie przeczytaj doberman pielęgnacja. Jeszcze dziś sprawdź jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja dobermana.

Dbałość o sierść i skórę dobermana

Jak pielęgnować dobermany? Nie W przypadku sierści i skóry nie jest to wcale trudne. Dobermany mają krótką sierść. Ich włos jest poza tym twardy i ściśle przylegający do skóry. Cechy te decydują, że taka okrywa włosowa nie wymaga zbyt wiele pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że dbałość o sierść dobermana można sobie darować! Pielęgnacja dobermana wymaga, bowiem jego kąpania, co jakiś czas – przynajmniej kilka razy w roku. W razie potrzeby należy tez psa kąpać częściej – np. gdy wytarza się w nieczystościach. Jeśli natomiast zmoczy i ubłoci się w dzień deszczowy, to wystarczy go tylko dobrze wytrzeć ręcznikiem lub miękką ścierką. Krótka sierść dobermana wymaga też szczotkowania przynajmniej raz na tydzień. Najlepiej używać do tego celu szerokie zgrzebła i szczotki nakładane najlepiej na obie dłonie (podobne do końskich). Szczotkujemy nimi psa najlepiej obiema dłońmi jednocześnie, ciągnąc od przodu korpusu do jego tyłu. Przy okazji szczotkowania oglądamy też stan skóry. Wszelkie dostrzeżone problemy (np. nadmierny i nienaturalny łupież, egzemy, alergie, świerzb) należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Odpowiednie leczenie w takich przypadkach jest nieodzowne. Trzeba też od razu usuwać ewentualne pasożyty zewnętrzne – odpchlenie, usuwanie kleszczy. Dobermany jak wszystkie inne psy wymagają też odrobaczania dojelitowego, czyli usuwania ewentualnych pasożytów wewnętrznych. W tym celu należy dwa lub minimum jeden raz w roku zgłosić się do weterynarza, który poda psu właściwą ilość środka odrobaczającego.

pielęgnacja dobermana na czym powinna polegać

Doberman pielęgnacja – dbałość o uszy, zęby, oczy i pazury dobermana

Pielęgnacja dobermana wymaga też koniecznej dbałości o stan uszu, oczu, pazurów i zębów. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu dobermanowych uszu. Niegdyś u psów tej rasy uszy kopiowano, czyli przycinano na skos tak, aby stały pionowo w górę mając trójkątny kształt. Obecnie jakiekolwiek kopiowanie jest zabronione, więc psy tej rasy mają naturalnie od połowy klapnięte uszy. Zwłaszcza, więc takie właśnie klapnięte, nie kopiowane uszy wymagają regularnego czyszczenia przynajmniej raz na 2 tygodnie. Przy okazji należy je oglądać, czy nie ma w środku stanu zapalnego. Pielęgnacja dobermana wymaga też przycinania pazurów, jeśli pupil nie ściera ich sobie samodzielnie w naturalny sposób, czyli biegając i bawiąc się w terenie. Stan pazurów sprawdzamy przynajmniej raz na dwa tygodnie, minimum raz na miesiąc. U dobermanów trzeba również sprawdzać stan zębów, zapobiegając powstawaniu na nich kamienia nazębnego. Jeśli właściciel/opiekun dobermana nie będzie tego robił, pies może z tego powodu nawet przedwcześnie stracić zęby. Zaleca się, aby nauczyć psa najlepiej nawet codziennego szczotkowania zębów. W sklepach zoologicznych kupimy w tym celi specjalną szczoteczkę oraz pastę do czyszczenia zębów dla psów.

Właściwa dbałość o zdrowie dobermana

 Doberman wymaga również pielęgnacji w trosce o utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Musi być w tym celu utrzymywany w należyty sposób. Tylko wtedy będzie cieszył siebie i nas dobrym zdrowiem. Trzeba jednak wiedzieć, że pies ten nie ma tak silnej odporności, jak np. owczarek kaukaski. Dlatego dobermany miewają problemy zdrowotne m.in. z układem pokarmowym (problemy trawienne), alergiami skórnymi (tylko niektóre osobniki, zwłaszcza o brązowym umaszczeniu), czy nowotworami. Dobermany mają posturę (smukła sylwetka psa-biegacza, długie łapy, głęboka klatka piersiowa) oraz charakter psiego sportowca. Dzięki temu potrzebują sporo wysiłku fizycznego, najlepiej biegania. Zwłaszcza w młodości mogą jednak mieć przez to problemy z układem sercowo-naczyniowym w połączeniu z układem oddechowym. Dlatego należy pamiętać, że psy tej rasy zwłaszcza w młodości nie powinny być zbyt mocno forsowane nadmierną ilością zbyt ciężkich ćwiczeń. Pielęgnacja dobermana wymaga też oczywiście dbałości o komfort termiczny. Brak podszerstka, krótka sierść i delikatna skóra dobermanów wymagają, aby zimą w naszym umiarkowanym, co prawda, lecz deszczowym i okresowo zimnym klimacie zadbać o ciepło i brak wilgoci. Doberman stosunkowo łatwo marznie, szczególnie, gdy do dyspozycji ma tylko wilgotne i zimne legowisko. Psy tej rasy potrafią się przez to bardzo łatwo przeziębić. Doberman w zimnych porach roku powinien, więc być trzymany w domu, a na zewnątrz jedynie wypuszczany by pobiegał i na spacer.

pielęgnacja dobermana to również zdrowe i zbilansowane posiłki

Właściwe żywienie dobermana

Pielęgnacja dobermana w kwestii jego wyglądu, zdrowia i kondycji wymaga też właściwego odżywiania, dostarczając mu przy tym odpowiednich składników odżywczych. Dobermany mają dobry apetyt, niektóre nawet bywają żarłokami, więc trzeba dbać, by ich zanadto nie utuczyć. Normalnie dorosły doberman waży ok. 40 kg, nie więcej! Posiłek dorosłego osobnika tej rasy będącego w sile wieku powinien składać się dziennie z ok. 600 g mięsa, 300 g gotowanego ryżu/kaszy/makaronu oraz 300 g warzyw. Mając psa tej wielkości i masy ciała, z powodu łatwości karmienia oraz przyczyn czysto finansowych warto jednak rozważyć żywienie dobermana karmami gotowymi. To znacznie ułatwi nam nie tylko samo zadawanie psu karmy, lecz także umożliwi jej idealnie dokładne dozowanie pod kątem ilości kalorii na dobę. Pamiętajmy jednak, że intensywnie trenujący sporty obronne czy agility doberman będzie potrzebował większej ilości kalorii! Należy, więc dodawać mu dodatkową porcję protein (białka), tłuszczy, witamin i mikroelementów. Mając dobermana trzeba też mieć na uwadze, że rasa ta jest podatna na skręt żołądka. Dlatego dzienną porcję jedzenia przeznaczonego dla dobermana należy dzielić najlepiej na dwa oddzielne posiłki. Dzięki temu pies nie będzie też odczuwał głodu w innych częściach dnia.

pielęgnacja dobermana to dbałośćo ruch

Dbałość o kondycję fizyczną i psychiczną dobermana

Jak pielęgnować dobermany w jeszcze inny sposób? Otóż dobermany jak wszystkie inne psy wymagają też oczywiście dbałości o kondycję fizyczną i psychiczną. Ponieważ są to psy potrzebujące dużej ilości ruchu, należy, więc porządnie je codziennie zmęczyć. Najlepiej, jeśli pobiegamy z nimi, lub pies będzie biegł przy rowerze. Zaleca się ponadto, by spacer s dobermanem trwał najlepiej ok. 2 godziny, najmniej 1 godzinę. Pamiętajmy, że niewybiegane dobermany stają się sfrustrowane. Przez to mogą z kolei zacząć rozrabiać oraz być zanadto szczekliwe, a niekiedy nawet zbyt agresywne. Dobermana nie można też samopas zostawiać samotnie na podwórzu, w ogrodzie, czy zamykać go samotnie w kojcu. Pielęgnacja dobermana wymaga też, bowiem dbałości o jego stan psychiczny. Psy tej rasy są bardzo żywiołowe i potrzebują stałej bliskości człowieka. Nie można, więc mało się nimi interesować. Trzeba być blisko nich i we właściwy sposób je szkolić. Takie postępowanie wzmacnia obopólną więź. Pies staje się posłuszny, wierny i zapatrzony poddańczo w swojego pana/przewodnika.

Tagi artykułu: