Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Husky

Pielęgnacja psów typu Husky nie jest zadaniem nazbyt skomplikowanym. Niemniej właściciele powinni pamiętać o wykonywaniu pewnych, istotnych czynności pielęgnacyjnych, które sprawią, że pies będzie nie tylko pięknie się prezentował, ale również przez długi czas pozostanie w dobrym zdrowiu.

Jak pielęgnować psa Husky?

Pielęgnacja Husky nie opiera się jedynie na systematycznym wykonywaniu zabiegów higienicznych, ale także na wprowadzeniu zrównoważonej diety i profilaktycznych badaniach weterynaryjnych. Poniżej zamieszczamy zalecenia, których powinni przestrzegać wszyscy właściciele psów Syberian Husky:

 1. Husky to psy nad wyraz wybredne i zachowujące umiar w jedzeniu i piciu. W związku z tym właściciele muszą wyprofilować ich dietę i co jakiś czas ją urozmaicać. Psy rzadko, kiedy cierpią z powodu otyłości.
 2. Niezwykle ważne jest zapewnienie psu bezpieczeństwa i stosowne odgrodzenie jego dziennego wybiegu. Właściciel powinien upewnić się, że podwórze lub ogród są ogrodzone grubym, mocno przytwierdzonym do ziemi, drutem. Husky są niezrównanymi kopaczami i mogą zniszczyć każdą barierę.
 3. Nie musimy przypominać, że Husky potrzebują do życia ruchu. Wyprowadzając psa na spacer powinniśmy wybierać miejsca ustronne i odległe od wszelkich, ruchliwych ulic. Psy przejawiają naturalną tendencję do gonitw za przejeżdżającymi samochodami, co nierzadko może skończyć się tragicznie. Potencjalny właściciel musi zastanowić się, zatem, czy jego warunki życiowe odpowiadają potrzebom Husky.
 4. Siberian Husky dwa razy w roku zrzucają ciężki płaszcz i wymagają w związku z tym intensywnego szczotkowania grzebieniem z metalowymi ostrzami. Oczywiście, psy wymagają systematycznego szczotkowania także poza porami linienia. Wykorzystujemy do tego celu zwykłe szczotki lub grzebienie z delikatnymi końcówkami.
 5. Husky uwielbiają kopać w pobliżu miseczek z wodą. Właściciel musi zatem zwracać uwagę na to, czy miseczka jest przez cały czas pełna i czy pies ma dostęp do czystej wody. Warto zakupić kilka, pomniejszych pojemniczków, z których pies będzie mógł napić się wody w każdej chwili.
 6. Rasa Siberian husky jest stosunkowo wolna od problemów zdrowotnych. Podobnie jednak jak wszystkie, duże osobniki, także Husky mogą cierpieć na dysplazję stawu biodrowego i przemieszczenie cewki moczowej. 


 • Siberian husky

 • Syberian husky

 • Szczeniak Husky

Pielęgnacja Husky, który jest przeznaczony na wystawy?

Powyższe wskazówki odnosiły się do psów, które nie są przeznaczone na „ekspozycję”. Jeżeli jednak posiadamy psa wystawowego, powinniśmy zwracać baczniejszą uwagę na stan jego sierści i wykonywać częstsze zabiegi pielęgnacyjne. Z racji, że pies jest niezwykle aktywny, jego sierść może ulegać zabrudzeniu. W takim przypadku nieodzowne okażą się kąpiele z użyciem odpowiednich środków kosmetycznych i płynów bakteriobójczych. Szare i bursztynowe Husky mogą być pielęgnowane przy pomocy kosmetyków przeznaczonych dla psów białych. Dzięki temu z sierści znikną wszystkie zażółcenia i plamy. Sam rytuał kąpielowy może sprawić dużo problemów. Psy zazwyczaj wzbraniają się przed kąpielą i wyskakują z wanny, kiedy właściciel zbliża się doń z prysznicem. Reakcja psów może być jednak zróżnicowane - niektóre z nich dobrze znoszą kąpiele i nie protestują przed prysznicowaniem. Zanim wprowadzimy psa Husky do wanny, należy ją wyściełać specjalną matą antypoślizgową, która sprawi, że psu nie będą rozjeżdżały się łapy, a stan paniki nie osiągnie wysokiego poziomu.

Jeżeli pies Siberian husky wymaga częstych kąpieli, możemy zastanowić się nad kupnem szamponu suchego. Szampon suchy nakłada się na sierść zwierzęcia (podobnie jak talk kosmetyczny) i pozostawia na kilka chwil. Późnej możemy wyczesać go z sierści zwierzęcia przy użyciu zwykłego grzebienia. Trudno orzec, które rozwiązanie jest przyjemniejsze dla psa i mniej stresujące- zarówno pierwsza jak i druga metoda wymaga, bowiem czasu i pewnej precyzji.
Wszyscy właściciele wiedzą, że Husky mają bardzo gęstą sierść, która jest szczególnie uciążliwa w okresach linienia. Włos może obrastać, bowiem końcówki łap i palców, co może krępować zwierzęciu ruchy i sprawiać, że będzie ślizgało się po parkietach i płytkach. Włosy usuwamy specjalnymi nożyczkami, które posiadają półkoliste zakończenie.


 • Siberian husky

 • Syberian husky

 • Pies Husky

W okresach linienia możemy również podawać psu specjalne preparaty witaminowe, które stanowią swoisty akcelerator dla odbudowy nowego włosa. Sam wygląd i stan sierści jest uzależniony od diety i warunków bytowych psa. Jeżeli włos pozostaje matowy i łatwo się kruszy to wyraźny sygnał dla właściciela, że w diecie psa brakuje pewnych składników odżywczych.

Ku przestrodze właścicieli Husky: psy nie wymagają wprawdzie ochrony przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, jednakże należy pamiętać, że „przewlekle” mokry pies jest bardziej narażony na powstawanie infekcji i chorób grzybiczych.

Pielęgnacja Husky - prawidłowa dieta

Szczenięta Husky powinny dostawać posiłek trzy razy w ciągu dnia: wcześnie rano, w godzinach popołudniowych i wieczorem. Aby uzyskać informacje odnośnie do gramatury posiłku należy udać się do weterynarza, który określi potrzeby żywieniowe psa i dostosuje odpowiednią dietę. Kiedy szczenię osiągnie wiek 3 - 4 miesięcy, możemy ograniczyć się do podawania dwóch posiłków - rano i wieczorem. Po osiągnięciu ośmiu miesięcy warto przejść na system jednodaniowy. Dorosły pies powinien dostawać zaledwie jeden posiłek w ciągu dnia.

Tagi artykułu: