Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Jamnika

Jamnik szorstkowłosy, króliczy, miniaturka, czy krzyżówka – bez względu na odmianę, każdy przedstawiciel tej szlachetnej rasy, zasługuje na miłość i troskę. Odpowiednia pielęgnacja jamnika wymaga wiedzy ale także zrozumienia jamniczej natury. Mimo niewielkich rozmiarów, jamniki potrafią zaskakiwać swoich właścicieli ogromnym sercem, upartym i walecznym charakterem, a także odwagą, której nie sposób odmówić znacznie większym psom. Nie tylko odpowiednia pielęgnacja jamnika, ale także zrozumienie jego indywidualnej, psiej natury, leży u podstaw udanej relacji psa z człowiekiem. Jamniki potrafią być uparte i lubią postawić na swoim. To typowy pies – dozorca (a raczej nadzorca). Uwielbiają sobie poszczekać, ale zazwyczaj nie robią tego bez powodu. Zatem jeśli usłyszymy głośne szczekanie jamnika króliczego, szorstkowłosego czy miniaturowego, niechybnie warto sprawdzić, czy nie zbliża się gość. Może dziać się także coś podejrzanego. Pamiętajmy, że jamniki to psy myśliwskie, dlatego jeśli przed czymś nas ostrzegają, to najczęściej mają w tym jakiś cel. Zachęcamy do zapoznania się z garścią przydatnych informacji na temat tego jak pielęgnować jamniki.

Pielęgnacja jamników - zadbaj o sierść

Jedną z podstawowych zasad pielęgnacji jamnika jest dbałość o jego sierść. Dotyczy to zarówno psów szorstkowłosych, jamników króliczych, miniaturowych czy tych z długimi włosami. Pod względem pielęgnacji sierści, „najłatwiejszy” w utrzymaniu jest z pewnością jamnik o krótkiej sierści. Do tej grupy zaliczyć możemy jamniki miniaturowe oraz wszelkie krzyżówki jamników z psami innych ras. Jeśli nasz piesek posiada krótką sierść, powinniśmy go wykąpać od czasu do czasu, kiedy sierść jest naprawdę brudna. Posklejana sierść oraz przykry zapach czy widoczne plamy na sierści, to najlepszy sygnał, by swojemu psiakowi zafundować kąpiel. Obowiązkiem właściciela jamników krótkowłosych jest także szczotkowanie sierści, wykonywane raz na jakiś czas. Nie trzeba robić tego codziennie.

pielegnacja jamnika podcinanie sierści czesanie jej

Jamniki szorstkowłose są bardziej wymagające pod wzgledem pielęgnacji, Trzy razy do roku jamnik szorstkowłosy powinien być trymowany. Pozwoli to na utrzymywanie jego sierści w odpowiedniej długości. Czym jest trymer dla psa? Urządzenia te znajdziemy w każdym sklepie zoologicznym oraz w internecie. Używając trymera jesteśmy w stanie łatwo i w szybki sposób skrócić psią sierść. Warto jednak poddać psa szorstkowłosego trymowaniu wykonywanemu przez profesjonalistów, zrobią to precyzyjnie i bezpiecznie. Z kolei jamniki długowłose bardzo lubią być czesane i powinno się wykonywać im ten rodzaj pielęgnacji co najmniej raz w tygodniu. Zaczynamy czesanie psa od głowy, następnie przechodząc do dalszych części ciała.

Zapalenie uszu u psa

Jednak pielęgnacja psa to nie tylko dbałość o bujną i błyszcząca sierść. Co pewien czas powinniśmy wykonać kompleksowy „przegląd” naszego jamnika, oglądając jego łapy, brzuch oraz inne części ciała, by sprawdzić czy nie ma na nich niczego niepokojącego. Regularnie powinniśmy sprawdzać uszy psa. U jamników, podobnie jak u innych psów szorstkowłosych, powinniśmy sprawdzać uszy szczególnie dokładnie. Wszystko za sprawą możliwości wystąpienia zapalenia ucha, co u psów z długą sierścią może zdarzać się częściej.

Jak rozpoznać zapalenie uszu u psa? Przede wszystkim, naszą uwagę powinny zwrócić obwisłe uszy jamnika, trzymane cały czas przy ziemi. Przyczyną zapalenia ucha u psów może być np. dostanie się do wewnątrz obcego ciała, które zalega w przewodzie słuchowym. Psy z długą sierścią mają większy problem z wietrzeniem uszu, przez co łatwiej może dojść do zabrudzenia uszu psa woskowiną, brudem czy kurzem. Jeśli nasz jamnik wykazuje objawy świadczące o możliwości wystąpienia zapalenia ucha, nie warto czekać. Odwiedźmy weterynarza, który wyjmie ciało obce lub zaleci odpowiedni lek na zapalenie uszu.

pielegnacja jamnika to również spacer z nim

Pielęgnacja jamnika to wspólne spacery i ruch na świeżym powietrzu

Jamniki kochają spacery. Jeśli pozwolimy jamnikowi szorstkowłosemu, króliczemu czy miniaturowemu pobuszować po ogrodzie możemy być pewni, że nie ominie żadnego zakątka. Jamniki uwielbiają węszyć, z nosem nisko przy ziemi. W ten sposób ujawnia się ich myśliwska natura, wszak przez lata jamniki towarzyszyły myśliwym w trakcie polowań. Jamnik z chęcią zaznaczy swój teren, zainteresują go wszystkie drzewka, krzewy i wszystko, co nada się do zabawy. Jeśli trzymamy jamnika w mieszkaniu, powinniśmy stworzyć mu wiele okazji, bym mógł wyszaleć się na świeżym powietrzu.

Jamniki, mimo ze lubią poszczekać, mają raczej przyjazne usposobienie. Uwielbiają ludzi, a szczególnie będą cieszyć się na widok swojej pani lub pana, powracającego z pracy lub szkoły. Jeśli nasz jamnik będzie miał odpowiednie warunki do tego, by się wybiegać, możemy być pewni, że w domu będzie spokojny i grzeczny. Właściwa pielęgnacja psa jamnika, to także dbałość o to, by mógł się wyszaleć. Wszak psia natura zazwyczaj nie znosi lenistwa, a jamniki szczególnie kochają ruch. Pozwala to również dbać o ich właściwą sylwetkę.

Pieski, które cały czas żyją w mieszkaniu ze swoimi właścicielami, a ich ruch ogranicza się wyłącznie do spaceru na smyczy, będą miały z tym kłopot. Już szczeniaki jamnika są bardzo ruchliwe i wszędzie ich pełno. Jamnik kocha towarzystwo, dlatego możemy być pewni, że w mieszkaniu będzie podążał krok w krok za swoim właścicielem. To po prostu jego sposób na to, by wyrazić swoją miłość!

Tagi artykułu: