Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Kerry blue terriera

Kerry blue terriery zostały wyhodowane, by pomagać myśliwym w polowaniu na zwierzęta żyjące w norach. Są to psy niezwykle aktywne i przyjacielskie, ale także bardzo stanowcze. Kerry blue terrier jest rasą zaliczająca się do terrierów wysokonożnych.

Umaszczenie wg wzorca

Rasowy kerry blue terrier jest psem średniej wielkości. Jego sierść jest bujna, puszysta i pofalowana. Charakterystyczną cechą ich wyglądu jest długie i gęste włosie przy brodzie. Każde szczenię rodzi się czarne. Z czasem sierść przybiera wszelkie odcienie szarości. Kolor sierści zmienia się nawet do 18 miesiąca życia. Niektóre terriery są ciemnoszare, inne bardziej srebrzyste, a jeszcze inne mają sierść koloru intensywnego grafitu. Kolor sierści jest jednolity, a jedynie na uszach, ogonie i łapach jest ciemniejszy. Włosie jest błyszczące. Największe uznanie w oczach sędziów zyskują psy, których namaszczenie przybiera odcienie szaro-srebrnego i stalowo-niebieskiego. Dopuszczalna jest charakterystyczna biała plamka na piersi.

Jak pielęgnować Kerry blue terriera?

Strzyżenie

Mając na uwadze, że sierść terriera jest gęsta i falista, należy ze szczególną uwagą dbać o higienę i wygląd sierści. Włosie psa nie wypada, co jest dużym ułatwieniem. Najwięcej pracy jest przy strzyżeniu. Pielęgnacja kerry blue terriera wymaga wiedzy na temat wzorca rasy. Jeżeli chcesz, by wygląd psa był zgodny z wzorcem, najlepiej będzie, gdy powierzysz go profesjonalnemu fryzjerowi. Nawet wtedy gdy pies nie będzie brylował na wystawach, trzeba go strzyc 3-4 razy w roku. Im dłuższa sierść, tym trudniej utrzymać ją w czystości, szybciej tworzą się kołtuny, z którymi potem trudno się uporać. Dlatego dbaj o regularne wizyty u psiego fryzjera lub próbuj samodzielnego strzyżenia. Choć strzyżenie maszynką elektryczną jest łatwe i wygodne, to pamiętaj, że nie powinno się tego robić w przypadku terriera. Maszynka niekorzystnie wpływa na strukturę i wygląd włosia.

pielęgnacja kerry blue terriera

Szczotkowanie

W utrzymaniu estetyki i higieny psa kerry blue terrier szczególną rolę odgrywa szczotkowanie. Sierść psa jest gęsta, dlatego trzeba ją regularnie, kilka razy w tygodniu dokładnie wyczesać. Niektóre psy nie lubią szczotkowania, jednak powinno się je do tego przyzwyczajać. Szczotkowanie jest nie tylko zabiegiem kosmetycznym, ale również higienicznym, gdyż wówczas wyczesuje się zanieczyszczenia nagromadzone we włosiu.

Trzy różne szczotki

Pamiętaj, że ważne jest, by czesać psa delikatnie, nie szarpać, gdyż sprawia mu to ból i zniechęca do tego typu zabiegów. Istotny jest wybór odpowiedniej szczotki. Warto zainwestować w dobrej jakości szczotki, gdyż będą one w ciągłym użyciu, przez wiele lat. Pierwsza szczotka, dla szczeniaka, powinna mieć miękkie i gęste włosie. Idealnie sprawdza się przy wyczesywaniu kurzu. Z racji tego, że jest miękka, psy lubią się nią czesać.

Z czasem, gdy sierść staje się gęstsza i dłuższa, zmienia się pielęgnacja kerry blue terriera. Do miękkiej szczotki należy dokupić szczotkę drucianą, która dokładnie rozczesuje poskręcane włosie. Należy dokładnie przyjrzeć się szczotce drucianej. Jej końce powinny być gładkie i równe, inaczej szczotka może drapać i kaleczyć skórę.

pielęgnacja kerry blue terriera

głowa kerry blue terriera z profilu

Kolejną szczotką, która warto kupić, jest szczotka metalowa, która wygładza i nadaje puszystości sierści w trakcie suszenia suszarką. Niektórzy określają ją „pudlówką”.

Ponadto do szczotek, można jeszcze dokupić grzebień z długimi zębami, który będzie pomocy do rozplątywania skołtunionej sierści.

Kerry bule terriera powinno się szczotkować regularnie, 2-3 razy w tygodniu. Szczotkować powinno się odbywać wyłącznie na mokro, inaczej możesz sprawić psu ból. Zwilżone włosie jest elastyczne i łatwe do rozczesywania. Należy także pamiętać, by rozczesywać sierść przy samej skórze. Inaczej włosy od spodu pozostaną skołtunione.

Kąpanie

Kerry blue terriera zapraszaj do kąpieli raz na miesiąc. Tan naprawdę to przy regularnym szczotkowaniu, wystarczy psa kąpać raz na 2-3 miesiące, ale może się zdarzyć, że psu przydarzy się na przykład przygoda z błotem – wówczas kąpiel jest konieczna. Bardzo ważne jest to, by jeszcze przed kąpielą rozczesać psu sierść i zlikwidować istniejące kołtuny. Oczywiście psa możesz kapać wyłącznie w specjalistycznych szamponach dla psów. Możesz używać szamponów nawilżających lub regenerujących włosie, wszystko zależy od kondycji sierści.

Najwygodniej psa kąpać w dużej wannie lub misce w ogrodzie. Podczas kąpieli zwracaj uwagę na trudno dostępne miejsca, takie jak łapy, miejsca za uszami, brzuch. Pamiętaj, że w gęstej sierści terriera gromadzi się dużo zanieczyszczeń, kurzu, błota itp. Najlepiej dokładnie namydlić całego psa,  następnie spłukać powstałą pianę i znów powtórzyć czynność. Pamiętaj, by podczas kąpieli delikatnie masować i głaskać psa, tak by zwierzak był zadowolony, a mycie kojarzył z czymś przyjemnym. Uważaj, by woda nie dostała się do uszu. Nie kąp w pośpiechu, w obawie, że pies zaraz wyskoczy z wanny. Woda powinna być letnia, uważaj, by nie była za ciepła, gdyż psy tego nie lubią. Pilnuj także, by po kąpieli psa starannie osuszyć ręcznikiem, ewentualnie suszarką.

pielęgnacja kerry blue terriera

Na lekko podsuszoną sierść nałóż odzywkę, dzięki temu włosie nie będzie się filcowało. Sierść terriera schnie dosyć długo, dlatego na ten czas znajdź mu ciepłe legowisko, by mógł odpocząć i do końca wyschnąć.

Pielęgnacja Kerry blue terriera w pigułce

1. Zachowaj ostrożność podczas czesania psa, gdyż z jego gęstej sierści łatwo tworzą się kołtuny. Najlepiej przed czesaniem lekko zwilżyć sierść odżywką.

2. Terriera należy kąpać w specjalnych delikatnych szamponach, z dodatkiem olejku lub odżywki, które zapobiegają filcowaniu się sierści.

3. Tuż po kąpieli kerry blue terriera należy psa delikatnie osuszyć ręcznikiem i rozczesać sierść.

4. Uważaj, by podczas czesania nie rozprostować sierści. Kerry blue terrier nie tylko traci swój urok, ale także charakterystyczne cechy swojej rasy. Jeżeli będzie brał udział w wystawie, może uzyskać znacznie niższe noty. Jednak przygotowanie kerry blue terriera do wystawy wymaga szczególnego zadbania o jego sierść. Ale tym się zajmiemy w innym artykule "Przygotowanie Kerry blue terriera do wystawy".

fryzura kerry blue terriera

Fryzura Kerry blue terriera:

A - spore "groźne" brwi

B -  obfita, nie szorstka broda

C - krótko strzyżone front i łokcie

D - nogi jak równe kolumienki, małe kocie łapy

E -  żebra nie beczkowate

F - spód klatki piersiowej nie za długi, włos wyrównany

G - na kłębie włos troszkę dłuższy, na lędźwiach jak najkrótszy

H - wierzch ogona i jego nasada - włos trochę dłuższy

I - podogonie i między pośladkami bardzo krótko (maszynka)

J - guzy siedzeniowe troszkę dłużej

K - po ścięgnach średnia długość, łuk starannie wypracowany

L - dłuższy włos na tylnej części stopy poprawia kątowanie (źródło Terriery E. Chwalibóg)

 

5. Staraj się chronić psa przed zbytnim zamoczeniem i nasłonecznieniem – niekorzystnie wpływa to na wygląd jego sierści.

6. Zwracaj uwagę na czystość sierści. W gęstej sierści często gromadzi się kurz, resztki jedzenia, błoto i inne nieczystości.

7. Staraj się regularnie przycinać sierść, zwracając uwagę na przestrzenie między palcami i okolice uszu.

8. Nie czekaj, aż sierść kerry blue terriera będzie skołtuniona i brudna – dbaj o systematyczną pielęgnację.

9. Postaraj się, by pielęgnacja kerry blue terriera kojarzyła się twojemu psu z czymś przyjemnym - możesz na przykład zawsze po myciu i czesaniu częstować go ulubionym przysmakiem.

10.Strzyżenie kerry blue terriera najlepiej powierzyć wykwalifikowanemu fryzjerowi, tzw. groomerowi który nada psu kształ teriera wysokonożnego.

Tagi artykułu: