Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Labrador retrievera

Pielęgnacja Labrador Retrievera to nie tylko dbałość o perfekcyjny wygląd czworonoga, ale również troska o jego dobre zdrowie, samopoczucie i ogólnie pojęte warunki życiowe. W niniejszym artykule przedstawimy.

Karmić racjonalnie. Labradory Retrievery mają ogromne apetyty. Właściciele zazwyczaj ulegają naciskom zwierzaków i dokładają im dodatkową porcję psiej karmy do miski. Niestety, taka wylewność winna być traktowana jako zachowanie negatywne i z całą mocą tępiona. Labradory, jak żadna inna rasa, przejawiają ogromne tendencje do nadwagi i otyłości. Otyłość u zwierząt prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych i jest bardzo trudna do zwalczenia. Psy z trudem przyzwyczajają się do niskotłuszczowej diety i bardzo źle na nią reagują.

Aby uniknąć problemów z nadwagą, a i przy okazji podreperować własne zdrowie i kondycję fizyczną, należy wychodzić z psem na dłuższe przechadzki - przynajmniej na jedną dłuższą w ciągu dnia. Ponadto nie należy ulegać pokusie i podawać psu jedzenia z pańskiego stołu. Zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przygotowywanie dla psa jednego, do dwóch posiłków dziennie. Woda musi stać w misce cały czas i być wymieniana kilka razy w ciągu dnia - szczególnie w upalne dni.

Odpowiednio szkolić. Labradory nie sprawiają większych problemów wychowawczych. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają odpowiedniego prowadzenia i konsekwencji w szkoleniu. Szkolenie Labradora obejmuje trening posłuszeństwa w podstawowym zakresie i tolerancję osób nieznajomych.

Bezwarunkowo kochać. Labradory Retrievery są bardzo kochającymi zwierzętami, które żywo okazują swoje uczucia i przywiązanie do właściciela. Co ważniejsze – wymagają odeń tego samego. Jeżeli nie jesteśmy z natury wylewni i wolimy czworonogi, które żyją „same dla siebie”, nie powinniśmy decydować się na zakup Labradora.

Zakupić zabawki. Zabawki są bardzo ważną częścią życia Labradora. Można nawet powiedzieć, że pies wyraża poprzez nie swoje uczucia i emocje. W kojcu psa nie może zatem zabraknąć kilku piłeczek tenisowych i gryzaków.

Zapewnić miejsce do spania. Niektórzy właściciele pozwalają swoim psom na spanie we wspólnym łóżku. Rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne dla naszego czworonoga, ale dość niekomfortowe, i przede wszystkim niehigieniczne, dla nas samych. Laby, już od najmłodszych lat, winny mieć wyznaczoną przestrzeń do spania w postaci kojca, albo legowiska. Jeżeli zaczniemy im ulegać i pozwolimy na spanie w jednym łóżku, przepadliśmy!

Uszy. Infekcje uszne są bardzo częste u Labradorów, dlatego też należy regularnie sprawdzać ich stan. Zdecydowanie zalecane jest regularne przemywanie uszu z wykorzystaniem odpowiedniego, antybakteryjnego środka. Nawet, jeżeli naszemu psu nic nie dolega i tak warto oswajać go z zabiegami dokonywanymi na uchu. Takie zabiegi znacznie ułatwiają życie właścicielowi - szczególnie, jeżeli weterynarz zaleci douszne aplikowanie preparatów.

Zęby. Istnieje wiele sposób na utrzymanie zdrowych i lśniących zębów. Przede wszystkim należy dostarczyć psu odpowiednią ilość soli mineralnych, witamin i składników odżywczych, które budują strukturę zęba. Ponadto należy kupować czworonogowi specjalne kości, które ścierają kamień nazębny i zapobiegają powstawaniu osadu. Zęby muszą wystarczyć Labradorowi na całe życie, zatem warto zadbać o nie zawczasu.


  • Labradora retriever

  • Labradora retrievera

  • Labradora retriever

Sierść. Włos psa nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Kąpiel może okazać się niezbędna jedynie wówczas, gdy pies wytarza się w odchodach lub śmieciach. Ciepły prysznic może okazać się szczególnie pomocny, kiedy pies wchodzi w okres linienia. Linienie następuje dwa razy w ciągu roku i jest szczególnie ciężkim okresem dla właściciela. Warto się zatem uzbroić w gęsty grzebień lub zgrzebło, które usunie martwy włos oraz umożliwi dokładne wyczesanie sierści. Aby włos przez długie lata zachował zdrowy połysk, należy podawać zwierzęciu odpowiednio zbilansowaną karmę i preparaty witaminowe.

Pazury. Częstotliwość skracania pazurów jest sprawą indywidualną. Psy, które mają więcej ruchu, zdecydowanie szybciej ścierają swoje pazury.

Kto powinien myśleć o zakupie Labradora?

Labrador Retriever nie jest psem dla każdego i nie zaadaptuje się do każdych warunków. Labradory są psami aktywnymi, żywiołowymi i uwielbiającymi kąpiele w stawach i jeziorach, dlatego też dobrze radzą sobie z życiem na wsi albo na przedmieściach. Jeżeli nie dysponujemy dużym podwórkiem i nie możemy zapewnić psu wystarczająco dużej ilości ruchu, nie powinniśmy decydować się na jego zakup. Labradory to psy myśliwskie, hodowane pierwotnie do polowań na kaczki i zwierzynę leśną. Życie w mieście jest sprzeczne ich naturze (zapewne wiele osób zbojkotuje tę tezę).

Labrador jest psem rodzinnym. Wokół jego „rodzinności” urosło wiele mitów i widocznych przekłamań, które musimy jednak po części obalić.
Labradory są fantastycznymi czworonogami i doskonale odnajdują się w rodzinach z nieco starszymi dziećmi. Nie powinniśmy jednak dopuszczać do sytuacji, kiedy Labrador zostanie sam na sam z dzieckiem, gdyż nieświadomie może wyrządzić mu krzywdę.

Tagi artykułu: