Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Maltańczyka

Maltańczyki są psami bardzo wymagającymi i absorbującymi. Właściciele muszą poświęcać im bardzo wiele uwagi i troszczyć się o prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny. W niniejszym artykule zajmiemy się omówieniem kwestii zgoła podstawowej, czyli pielęgnacji Maltańczyków.  pielęgnacja maltańczyka, pielęgnacja maltańczyka, pielęgnacja maltańczyka

Pielęgnacja Maltańczyka w kilku krokach

Krok pierwszy - Pierwszą, najistotniejszą kwestią jest regularne szczotkowanie włosa psa. Maltańczyki mają włos gęsty, bujny i dość długi, w związku, z czym nietrudno o splątanie i skołtunienie. Sierść psa stanowi poniekąd jego wizytówkę; poplątany włos z całą pewnością nie wygląda korzystnie.
Czesanie musi odbywać się, zatem w regularnych odstępach czasu, przynajmniej raz w tygodniu. Częstsze sesje ze szczotką mogą spowodować uszkodzenie struktury włosa i w rezultacie prowadzić do jego wypadania.

Krok drugi - Maltańczyk mycie zebów
Wiele osób rezygnuje ze szczotkowania psich zębów, co jest absolutnie niesłuszne, a nawet szkodliwe dla czworonoga. Regularne szczotkowanie jest bardzo ważne, szczególnie dla starszych psów. Musimy jednak pamiętać, aby używać do tego celu szczoteczki o miękkich włóknach i i pasty do zębów (dla psów, w żadnym przypadku pasty dla ludzi. Można ją nabyć w każdym sklepie zoologicznym). Zamiast szczoteczki możemy wykorzystywać do mycia zębów własne palce, pocierając dziąsła i zęby kulistymi ruchami.

Krok trzeci - przycinanie pazurków
Pazurki powinny być obcinane stosunkowo często. Wielu właścicieli uznaję tę czynność za bardzo stresującą i w związku z tym rezygnuje z jej regularnego wykonywania. Pamiętajmy jednak, że im wcześniej przyzwyczaimy psa do obcinacza, tym większe prawdopodobieństwo, że nie będzie reagował na niego strachem w przyszłości. Jeżeli nasz mały, biały pies jest bardzo odporny na obcinanie, wyrywa się i ucieka, możemy uciec się do podstępu. Pierwszym sposobem jest odwrócenie uwagi psa i skierowanie jej na jedzenie albo zabawkę. Takie rozwiązanie determinuje konieczność współpracy z drugą osobą. Niektórzy właściciele próbują jeszcze innego sposobu, a mianowicie obcinania pazurów w czasie snu zwierzęcia. Nie jest to jednak rozsądne rozwiązanie, gdyż przebudzone zwierzę może zareagować agresją lub silną paniką.

Maltańczyk

Krok czwarty - pielęgnacja uszu
Jeżeli chcemy ochronić uszy psa przed zakażeniem, świerzbem usznym i tym podobnych chorób powinniśmy utrzymywać je w czystości. Bardzo istotne jest również pozbywanie się nadmiernego owłosienia, na którym może gromadzić się woskowina. Wyrywanie włosów może się odbywać za pomocą pincety, niemniej korzystniejszym rozwiązaniem jest użycie kciuka i palca wskazującego, uchwycenie kilku włosów i ich wyrwanie. Jeżeli chcemy ochronić psa przed pasożytami, możemy okresowo wmasowywać w wewnętrzną warstwę odrobinę olejku aptecznego.

Krok piąty - Pasożyty
Zewnętrzne szkodniki, takie jak pchły, wszy i kleszcze, mogą sprawić, że nasz zwierzak stanie się markotny, apatyczny i pozbawiony chęci do zabawy.

Pasożyty mogą również zrujnować jego płaszcz. Jednym z lepszych środków aptecznych przeciw pchłom i kleszczom jest Advantage, który działa błyskawicznie i niemalże od razu likwiduje pasożyty. Kleszcze można zbierać już kilka minut po zastosowaniu środka.

Krok piąty - Dbałość o pysk Maltańczyków

Kolorowe plamy i barwienia na pysku są bardzo często spotykane u tej rasy. Maltańczyki, z racji posiadania białego włosa, bardzo szybko się brudzą, a sierść traci swoją naturalną barwę. Jeżeli chcemy, aby nasz piesek przez cały czas prezentował się fantastycznie, urządzajmy mu częste sesje w wannie.
Kąpiel Maltańczyka. Opinia, jakoby psy nie powinny być myte i kąpane zbyt często, jest grubo przesadzona. Jeżeli wykorzystujemy do mycia neutralne chemicznie preparaty zakupione w sklepie zoologicznym, nie musimy się o nic obawiać. Pozostańmy jeszcze przez chwilę przy tematyce sierści. Otóż włos Maltańczyka jest z natury dość suchy, szorstki i łamliwy. Nie dziwi, zatem fakt, że właściciele bardzo chętnie sięgają po wszelkiego rodzaju oliwki natłuszczające oraz kosmetyki dla Maltańczyka, które mają na celu upiększenie włosa i jego nabłyszczenie.

Maltańczyk

Najlepszym środkiem kosmetycznym, służącym podkreśleniu naturalnego piękna Maltańczyków, jest lanolina. Substancja przejawia działanie osłonowe i łatwo łączy się z innymi substancjami tłuszczowymi. Występując w odżywkach i preparatach kosmetycznym spełnia rolę rozpuszczalnika witamin A,D,E podnosząc ich przyswajalność i biologiczną aktywność. Lanolinę wykorzystujemy po uprzednim zmieszaniu jej z oliwką. Powstały roztwór może wydawać się na pierwszy rzut oka bardzo tłusty. Wrażenie nie znika również po nałożeniu substancji na włos psa, który przez dłuższy czas wydaje się dość tłusty i posklejany. Efekt przetłuszczenia i przeciążenia znika zazwyczaj po upływie dwóch dni. 

Co jednak zrobić, jeżeli kąpanie psa na niewiele się zdaje? Czy istnieją przyczyny zdrowotne, tłumaczące szybkie brudzenie się włosa na pysku?
Aby uniknąć brzydkich plam, należy zwrócić szczególną uwagę na oczy i twarz. Jeśli oczy mają nienaturalne zażółcone białka, bądź wypływa z nich żółtawa lub zielona wydzielina, należy zabrać psa do weterynarza, gdyż mamy prawdopodobnie do czynienia z infekcją. Zakażenia oka są bardzo często spotykane w tej rasie, a ich głównymi oznakami są właśnie plamy na pysku. Innym powodem powstawania przebarwień może być nadmiar wydzieliny łzowej. W takiej sytuacji nie musimy panikować, wystarczy codziennie przemywać pysk psa odrobiną wody pomieszanej z szamponem. Możemy również wykorzystać szampon bezwodny, który działa podobnie jak kosmetyk tradycyjny.

Krok szósty  - Maltańczyk a spacery

Podstawowym elementem pielęgnacji czworonoga jest dostarczenie mu stałej, dziennej dawki ruchu. Maltańczyki nie są psami szczególnie aktywnymi, ale mają pewne zapotrzebowanie na ruch. W zupełności wystarczą trzy, kilkunastominutowe spacery w ciągu dnia. Spacer jest bardzo istotny również z innego powodu. Maltańczyk posiada, bowiem duże tendencje do nadwagi i otyłości.

Tagi artykułu: