Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja nowofundlanda

Nowofundlandy to wielkie psy z niezwykle gęstym i stosunkowo długim futrem. Opieka nad nimi wymaga odpowiedniej wiedzy na temat właściwego żywienia, dbania o sierść, czy wymagań treningowych. Psom tym należy zapewnić wszystko, co niezbędne, by się właściwie rozwijały i socjalizowały. Szukasz informacji o najlepszych sposobach opieki nad rasą Nowofundland? Przeczytaj więc nasz poradnik i sprawdź, jak powinna wyglądać fachowa opieka i pielęgnacja Nowofundlanda.

Pielęgnacja Nowofundlanda odnośnie kondycji fizycznej.

Choć stosunkowo łagodnie misowate, psy tej rasy potrzebują regularnej aktywności. Nie są biegaczami długodystansowymi, ale są za to świetnymi pływakami. Taka aktywność fizyczna to ich ukochany żywioł od urodzenia. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, jeśli hodujesz szczeniaka Nowofundlanda. Podobnie jak inne rasy olbrzymie, psy te rosną bowiem bardzo szybko w wieku od czterech do siedmiu miesięcy. Czyni je to bardziej podatnymi na choroby układu kostnego. Jako duże psy, starzeją się też szybciej, niż małe psy.

Nie pozwól więc swojemu szczeniakowi Nowofundlanda biegać i bawić się na bardzo twardych powierzchniach. Niewskazany jest szczególnie chodnik, asfalt czy betonowe nawierzchnie. Psiak nie powinien też ciągnąć wózka przed ukończeniem co najmniej dwóch lat, a jego stawy nie będą w pełni ukształtowane. W porządku jest za to niekarkołomna zabawa na trawie, podobnie jak budowanie zwinności szczeniąt poprzez małe niskie podskoki. Pływanie to jednak najlepsza, wręcz idealna forma ćwiczeń dla szczeniaka Nowofundlanda wtedy jego rosnące ciało i mięśnie najlepiej pracują, bez ryzyka uszkodzenia stawów.

Trening powinien przy tym rozpocząć się w dniu, w którym przyniesiemy szczenię tej rasy do domu. Generalnie psy tej rasy są chętne do pracy, więc szkolenie jest dość łatwe. Nie wolno tylko ich do niczego zmuszać, a jedynie zachęcać i nagradzać. Koniecznością u Nowofundlandów jest też trening na smyczy, zwłaszcza, że ​​gdy dorosną, będą ważyły ponad 45 kg. Muszą nauczyć się spokojnego chodzenia, bo inaczej będą zachowywać się jak słoń w składzie porcelany. Zalecane jest też przedszkole dla szczeniąt i zajęcia z posłuszeństwa.

Niekoniecznie potrzebujesz dużego domu i podwórka, aby mieć Nowofundlanda. Jednak bardzo mały dom, a szczególnie mieszkanie jest już problemem. W Twoim domu musi więc być wystarczająco dużo miejsca, aby pies ważący ponad 45 kg mógł wygodnie się poruszać. Upewnij się również, że masz miejsce na duże legowisko dla takiego olbrzyma.

Pielęgnacja Nowofundlanda odnośnie jego sierści.

Pielęgnacja sierści Nowofundlanda nie jest skomplikowana, ale momentami męcząca. Nowofundlandy mają bowiem wodoodporną podwójną sierść. Ich włos okrywowy jest gruby i długi, a podszerstek miękki i niezwykle gęsty. Czesać taki włos nie jest lekko. Na dodatek uciążliwe jest też sezonowe zrzucanie włosa. Większość Nowofundlandów wykazuje takie linienie dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Poza okresami linienia sierść też może wypadać, gdy jest zniszczona, przesuszona. Należy też wiedzieć, że płaszcz sierści u omawianej rasy występuje w kilku kolorach.

Może to być kolor jednolity czarny, brązowy, szary lub Landseer, czyli biały płaszcz z czarnymi znaczeniami. Gruba, długa i gęsta sierść Nowofundlanda wymaga przy tym szczotkowania co najmniej dwa do trzech razy w tygodniu. Najlepiej jednak robić to codziennie, choć jest to czynność bardzo pracochłonna u tej rasy. Jeśli zaś chodzi o kąpanie, to w razie potrzeby powinno być robione co 1-2 miesiące. Nie mylmy tego jednak z pływaniem i zabawami w wodzie w jeziorze podczas spaceru. Chodzi tu o profesjonalną kąpiel z użyciem środka myjącego.

Wielu właścicieli decyduje się wynająć profesjonalnego groomera do pielęgnacji tych psów, ponieważ jest to trudne zadanie. Niezależnie od tego, nadal musimy też Nowofundlanda regularnie szczotkować. Jak wszystkie psy o puszystej sierści, Nowofundlandy łatwo się brudzą na spacerach, szczególnie przy brzydkiej pogodzie. Spodziewajmy się więc zabłoconych łap, liści lub zadziorów utkniętych w sierści i odchodów przylepionych na zadzie.

Podczas pielęgnacji sierści oglądaj i sprawdzaj też skórę, czy nie ma tam ran, wysypek lub oznak infekcji itp. Jeśli sierść jest zbyt sucha, należy 2-3 razy w tygodniu spryskiwać ją odzywkami ze zdrowymi olejkami, a po kąpaniu stosować balsam regenerujący. Problemem jest też filcowanie sierści i tworzenie supłów. Dzieje się tak przy zaniedbaniu regularnego czesania. Trzeba wtedy wszystko dokładnie rozczesać.

Szczotki do czesania psa

Nie wolno tego wycinać, bo taki ubytek włosa będzie bardzo widoczny.

Pielęgnacja Nowofundlanda odnośnie jego uszu, oczu, zębów czy pazurów.

Zęby Nowofundlanda należy myć co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu. Pozwoli to usunąć nagromadzony kamień nazębny i bakterie, które w nim żyją. Codzienne szczotkowanie zębów jest jednak jeszcze lepsze, jeśli chcesz zapobiegać chorobom dziąseł i nieświeżemu oddechowi. Przycinaj też pazury Nowofundlanda mniej więcej raz w miesiącu, jeśli pies nie ściera ich naturalnie. Zapobiegnie to ich przerostowi i bolesnym złamaniom, czy innym problemom.

Jeśli słyszysz, jak klikają na podłodze, gdy pies chodzi, oznacza to, że są za długie. Uwaga jednak, bo psie paznokcie mają w środku rdzeń z naczyniami krwionośnymi. Jeśli więc przytniemy je zbyt krótko, może to spowodować krwawienie. Jeśli więc nie czujesz się niekomfortowo, robiąc to samemu, poproś o to weterynarza lub groomera. Zrobi to za Ciebie na pewno w sposób prawidłowy. Trzeba też sprawdzać psu co tydzień uszy pod kątem zabrudzenia, zaczerwienienia lub nieprzyjemnego zapachu. Coś takiego może wskazywać na infekcję.

Sprawdzając uszy, wytrzyj je wacikiem zwilżonym delikatnym środkiem do czyszczenia uszu o zrównoważonym pH, aby zapobiec infekcjom. Nie wkładaj jednak niczego do przewodu słuchowego. Po prostu wyczyść tylko wacikiem ucho zewnętrzne. Przyzwyczajaj też swojego Nowofundlanda do szczotkowania i badania, gdy jest jeszcze szczeniakiem. Często dotykaj jego łap, psy mają bowiem drażliwe opuszki na stopach. Pozwoli to odkryć ewentualne ranki, ukłucia itp. Zaglądaj również do psiego pyska, czy i tu wszystko jest w porządku.

Spraw, aby pielęgnacja ciała była pozytywnym doświadczeniem dla pupila. Okraś więc ten rytuał pochwałami i nagrodami. Dzięki temu bezproblemowe będą też kontrole weterynaryjne i wystawowe, czy inne czynności w razie potrzeby. Zwracaj uwagę na zaczerwienienie, tkliwość lub stan zapalny skóry, nosa, pyska, oczu i łap. Oczy powinny być czyste, bez zaczerwienienia i wydzieliny. 

Twoje staranne cotygodniowe badanie pomoże Ci odpowiednio wcześnie wykryć potencjalne problemy zdrowotne. Zapobiegnie to większym problemom i chorobom.

Pielęgnacja Nowofundlanda odnośnie jego zdrowia.

Jak wszystkie rasy stworzone przez człowieka, również Nowofundlandy są podatne na pewne schorzenia. Nie wszystkie oczywiście zachorują jednak na którąkolwiek lub wszystkie z tych chorób. Ważne jest jednak mieć świadomość takich potencjalnych zagrożeń. Jeśli więc kupujesz szczeniaka Nowofundlanda, znajdź dobrego i uczciwego hodowcę. Poproś też o pokazanie świadectwa zdrowia obojga rodziców wybranego szczeniaka.

Świadectwa zdrowotne dowodzą, że pies został przetestowany i oczyszczony z podejrzeń określonych chorób. Należy spodziewać się m.in. takich adnotacji odnośnie dysplazji stawów biodrowych, dysplazji łokciowych, niedoczynności tarczycy i choroby von Willebranda. W niektórych krajach sprawdza się też szczenięta pod kątem trombopatii oraz stanu oczu.

Choroby często występujące u rasy Nowofundland: choroba Addisona (niedoczynność kory nadnerczy), zaćma, wiśniowe oko (puchnięcie gruczołu zwanego trzecią powieką), zwężenie aorty (zbyt wąskie połączenie między lewą komorą serca, a aortą), padaczka (zwykle jest dziedziczna), dysplazja stawu biodrowego i/lub łokciowego, niedoczynność tarczycy, cystynuria (dziedziczna niezdolność do ponownego wchłaniania aminokwasu cystyny w nerkach), nowotwory, skręt żołądka, zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (częsta kontuzja kolana i występuje zwykle u młodych, dużych psów podczas zabawy lub starszych psów z nadwagą).

W przypadku rasy Nowofundland trzeba ponadto uważać, aby tych psów nie przegrzać. Latem w upale z tak gęstą sierścią mogą wpaść w udar termiczny. Nowofundlandy dobrze sobie co prawda radzą z termoregulacją w chłodne dni. Będą jednak potrzebować chłodnego miejsca do spędzania wolnego czasu w letnim upale. Przegrzanie grozi tymczasem nawet śmiercią. Dlatego zapewnij swemu psu odpowiednie miejsce i możliwość schłodzenia. Nigdy nie trzymaj go na pełnym słońcu.

Pielęgnacja Nowofundlanda odnośnie jego diety.

Zalecana dzienna porcja pożywienia dla Nowofundlanda to 4 do 5 szklanek wysokiej jakości suchej karmy dziennie. Dawkę taką należy przy tym podzielić na dwa posiłki. Szczenięta nowofundlandów potrzebują powolnego i stabilnego wzrostu. Nie wolno więc ich przekarmiać. Karma powinna być dobrej jakości,a dieta zawierać 22-24% białka i 12-15% procent tłuszczu.

Utrzymuj swojego nowofundlanda w dobrej kondycji, odmierzając jego jedzenie i karmiąc go dwa razy dziennie. Nie zostawiaj karmy w misce, by pies nie jadł nad miarę i nie tył. Pamiętaj, że ilość spożywanego przez dorosłego psa pokarmu zależy od jego wielkości, wieku, budowy, metabolizmu i poziomu aktywności.

Tagi artykułu: