Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja oczu u psa

Pielęgnacja oczu u psa – jak dbać o oczy u psa?

   Jeżeli oko psa, a przede wszystkim skóra wokół niego (powieki) są zbudowane w miarę normalnie, pielęgnacja oczu u psa jest banalnie prosta. Jedynym problemem mogą być gromadzące się w wewnętrznych kącikach oczu grudki piachu i kurzu, które zostały zmyte z oka łzami, a później zaschły. Jeżeli zauważymy zanieczyszczenia, wystarczy oczyścić oko przy użyciu wacika nasączonego wodą albo specjalnym płynem antybakteryjnym dostępnym w każdym sklepie zoologicznym. Osady trzeba koniecznie usuwać, gdyż zaschnięte prowadzą do odparzenia skóry w kącikach oczu, co jest bolesną trudną do leczenia przypadłością. Oczyszczanie jest szczególnie istotne u ras psów długowłosych oraz czworonogów, które mają stosunkowo duże oczy w stosunku do kości czaszki, np. shih tzu, lhasa apso czy yorkshire terrier.

Łzy – pielęgnacja psich oczu

   U niektórych ras psów, mających przytkane kanaliki łzowe, może wystąpić problem natury kosmetycznej. W części od wewnętrznych kącików oczu po spód kufy może bowiem pojawić się „ścieżka” na skutek wymywania zabrudzeń z oka. Rozwiązaniem problemu – na nieszczęście dość radykalnym – jest operacyjne przetkanie kanalików. Jako że zabieg ma charakter inwazyjny i jest przeprowadzany na całkowitej narkozie, większość właścicieli niechętnie się na niego godzi. Innym sposobem walki z nieestetycznymi zabrudzeniami jest przemywanie okolicy oka specjalnymi płynami kosmetycznymi. W sklepach zoologicznych znajdziemy produkty od kilku dobrych marek, np."Vision" Jean-Pierre Hery czy "Tranenfleckenentferner, które skutecznie usuwają zacieki bez śladu. Zwolennicy domowych rozwiązań mogą wykorzystywać zalety rozcieńczonego kwasu borowego (jedna łyżeczka na szklankę ciepłej przegotowanej wody), niemniej muszą się liczyć z uzyskaniem o wiele gorszego efektu.

   Przemywanie samego oka rzadko jest potrzebne, choć u psów, które według wzorca mają spadającą poza oko grzywkę (briardów, terierów szkockich, sznaucerów, a także, a może nawet zwłaszcza - yorkshire terierów) w młodości jest raczej zabiegiem rutynowym. Rosnące włosy bowiem mogą drażnić rogówkę - przynajmniej do czasu, aż urosną tak, by sięgać poza oko. W takiej sytuacji przemywanie oczu jest jak najbardziej wskazane, by uwolnić je od ciągłego łzawienia.

Jak bdać o oczy u psa

Czyste i zdrowe oko u psa

Jak przemywać oczy psa?

- w lewą rękę bierzemy gazik nasączony płynem. Psa usadzamy przed sobą.

- prawą dłonią (palcem wskazującym i kciukiem) rozchylamy powieki i wciskamy odrobinę płynyu z wacika. Raczej nie aplikujemy płynu od razu z butelki, gdyż istnieje ryzyko, że wysączymy go za dużo. Preparat powinien mieć temperaturę pokojową.

Inny sposób

- unosimy kufę, rozchylamy powieki i do woreczka spojówkowego wpuszczamy płyn. Po rozluźnieniu powiek pies zamknie oko, a wtedy powinniśmy delikatnie je pomasować.

Wszystkie zabiegi muszą być wykonywane z należytą starannością i z wykorzystaniem tamponu, gazika albo płatka kosmetycznego. Nigdy nie używamy waty, ani tym bardziej nie dotykamy gałki ocznej materiałem; strzępki mogą dostać się do środka oka.
W sklepach zoologicznych możemy zakupić specjalne chusteczki do pielęgnacji oczu, które są wprawdzie dedykowane na wyjazdy (kiedy pies reaguje łzawieniem, bądź wilgotność powietrza jest zbyt duża), niemniej sprawdzą się również w codziennych sytuacjach.

zakraplanie oczu psu

Zakraplanie oczu psu

Psy o dużych oczach

   U psów małych ras borykających się z problemem dużych oczu, takich jak pekińczyk czy shih tzu, utrwalone przez hodowlę spłaszczenie kości czaszki sprawia, że oko, które zostało pozbawione odpowiedniej ochrony, może nawet wypaść. To bardzo poważna sprawa wymagająca natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Uspokajamy jednak, że wypadek nie jest równoznaczny z utratą oka przez zwierzę, chociaż niebezpieczeństwo jest bardzo duże.

Choroby oczu u psa

   Jednym z najczęściej spotykanych schorzeń jest wywinięcie powieki na zewnątrz (ektropium) lub podwinięcie jej do wewnątrz oka (entropium). U psa chorującego na ektropium między gałką oczną a powieką powstaje kieszonka, w której gromadzą się zanieczyszczenia drażniące gałkę oczną. Nieleczone ektropium prowadzi do uszkodzenia gałki. Leczenie opiera się na wykonaniu prostego zabiegu, w czasie którego lekarz oczyszcza powiekę. Po zabiegu opiekun musi dbać o czystość oczu i codziennie przemywać oraz zakraplać oczy kroplami łagodzącymi przewlekłe stany zapalne. Przy podwinięciu powieki do wewnątrz jest już poważniejszym stanem chorobowym i również wymaga natychmiastowej interwencji.

Preparaty do pielęgnacji oczu dla psów

- BEAPHAR Oftal Augenplege - krople do pielęgnacji oczu dla psów i kotów 50ml

- DR SEIDLA Płyn do przemywania okolic oczu 75ml

- IV SAN BERNARD Tonik do czyszczenia oczu 250ml

- JEAN PIERRE HERY Bio CONTOUR DES YEUX - balsam do przemywania okolic oczu 100ml

- JEAN PIERRE HERY Soin Des Yeux - żel do pielęgnacji oczu dla psa 50ml

żel do pielęgnacji oczu dla psa JEAN PIERRE HERY Soin Des Yeux

Żel do pielęgnacji oczu dla psa - JEAN PIERRE HERY Soin Des Yeux

preparaty do pielęgnacji oczu psów,preparaty do pielęgnacji oczu psa,choroby oczu u psa, czym i jak przemywać oczy psa, czym najlepiej przemywać oczy pieska, czym przemywać oczy u psa, higiena oczu u psa, jak dbać o oczu u psa, jak dbać o oczy psa, jak myć oczy u psa, jak należy dbać o wzrok psa, jak przemywać oczu u psa, jak przemywać oczy psa, łzawienie u psa, oczy u psa, oko psa, pielęgnacja oczu psów, pielęgnacja oczu u psa, pielęgnacja oczu u psa rasy, pielęgnacja oczu u psów, pielęgnacja psa, pielęgnacja psich oczu, preparaty do pielęgnacji oczu dla psów, przemywanie oczu psu, sposoby na mycia oczu psa, sposoby na przemywanie oczu u psa

Tagi artykułu: