Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja opuszek łap psa

Stan opuszek łap u psów należy regularnie kontrolować – zdrowa skóra łap powinna być sprężysta w dotyku, jednolita i pozbawiona pęknięć oraz zrogowaceń. Jeżeli jednak pojawi się jakiś uraz, należy niezwłocznie działać i opatrzyć chore miejsce. W przypadku dużych pęknięć konieczna jest wizyta u weterynarza. 

U wszystkich psów, oprócz tych z krótkim włosem, należy regularnie wycinać nadmiar sierści między opuszkami, nie pozwalając, aby okryła całą opuszkę; występujące na poduszkach gruczoły potowe produkujące pot mogą powodować odparzenia skóry i prowadzić do całkowitego jej rozwarstwienia oraz – w dalszej perspektywie – zakażeń grzybiczych i bakteryjnych. Zanieczyszczenia gromadzące się w sfilcowanym włosie powodują powstawanie między opuszkami filcowych, niekiedy bardzo twardych, grudek, które w szczególnych przypadkach mogą utrudniać chodzenie.

Pielęgnacja opuszek łap psa

wycinanie sierści między poduszkami palców psa

Jak powinna wyglądać pielęgnacja opuszek łap psa?

Podczas przeprowadzania standardowych zabiegów pielęgnacyjnych u psa należy zwrócić szczególną uwagę, czy nic nie wbiło się w delikatną skórę między opuszkami – ciało obce może przyczyniać się do powstawania zmian ropnych.

W okresie zimowym konieczna jest regularna kontrola stanu łap psa i ochrona przed zimnem, np. przez zakładanie specjalnego obuwia dla psów. Jeżeli pies chodzi po chodnikach posypanych solą i innymi substancjami, nie możemy zapominać o każdorazowym przemywaniu łap wodą, ponieważ sól wsiąka w opuszki, bardzo drażniąc skórę po odparowaniu wody. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i podrażnień, powinniśmy zabezpieczać skórę przed spacerem, smarując ją, np. białą wazeliną czy linomagiem.

buty zimowe dla psa

buty zimowe dla psa

Kosmetyki pielęgnacyjne do pielęgnacji opuszek łap psa

Właściciele psów szczególnie wrażliwych na zimno powinni zainwestować w kremy natłuszczające o działaniu antybakteryjnym. Jednym z częściej wybieranych kosmetyków jest krem i spray SanSil Animal, który pielęgnuje wrażliwą skórę łap u psa, a dzięki dodatkowi srebra metalicznego wspomaga naturalny proces gojenia się ran. Co więcej SanSil może być stosowany przy występowaniu zrogowaceń, swędzenia oraz po ukąszeniach owadów.

krem do pielęgnacji psich łap SanSil Animal

krem do pielęgnacji psich łap SanSil Animal

Dobrym preparatem profilaktycznym jest także krem Pro Care do pielęgnacji opuszek łap psa z woskiem pszczelim, który chroni opuszki przed pęknięciami spowodowanymi mrozem, lodem oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. To doskonały środek pielęgnacyjny, który powinien być stosowny zwłaszcza w okresie zimowym.

Przeglądając oferty sklepów internetowych natknęliśmy się na produkt, który zbiera same pozytywne opinie wśród właścicieli czworonogów. Intensywny balsam do łapek psa marki Pet Head  to prawdziwy przełom w dziedzinie pielęgnacji skóry łap psów; delikatnie chroni psie łapy przed uszkodzeniami i nadaje im aksamitnej gładkości. Balsam powinien być stosowany każdorazowo przed wyjściem z domu – zwłaszcza w okresach zimowych oraz letnich, kiedy asfalt jest bardzo gorący i może powodować pękanie opuszków.  Skład preparatu jest absolutnie bezpieczny dla naszego pupila (Masło shea, płatki owsiane, mango, witaminy E i F, olejek jojoba, olejek kokosowy, oliwa z oliwek, aloes).

Tagi artykułu: