Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Owczarka niemieckiego długowłosego

Pielęgnacja Owczarka niemieckiego długowłosego nie ogranicza się do dbałości o jego okrywę włosową. Właściciele nie mogą zapominać również o regularnym czyszczeniu uszu i przycinaniu pazurów!

Pielęgnacja okrywy włosowej. Najbardziej pracochłonnym okresem dla właścicieli Owczarków niemieckich jest  pora linienia, która przypada na okres wiosenny i jesienny. Tracenie włosa jest procesem ciągłym i trwa od czterech do sześciu tygodni. W okresie linienia należy wyczesywać martwy włos przynajmniej trzy razy w ciągu tygodnia. Warto w tym celu zaopatrzyć się w odpowiednią szczotkę, grzebień lub zgrzebło. W sklepach zoologicznych kupimy specjalnie profilowane zgrzebła dla psów długowłosych. Należy bowiem pamiętać, że zarówno krótkowłosa, jak i długowłosa odmiana posiadają gruby i gęsty podszerstek.
 

Czesanie. Wskazane jest, aby właściciel szczotkował psa  w kierunku przeciwnym do naturalnego ułożenia włosa. Po kilku przeciągnięciach zgrzebłem, można powrócić do naturalnego kierunku czesania. Czesanie pod włos ma na celu dokładniejsze oczyszczenie sierści, zwiększenie ukrwienia skóry oraz pozbycie się większych ilości martwego włosa.

W przypadku Owczarka niemieckiego długowłosego kąpiele nie są konieczne. Wystarczy, że zapewnimy psu regularne zabiegi pielęgnacyjne  i będziemy podawać odpowiedni pokarm,  aby sierść była zdrowa i mocna. Kąpiele wskazane jedynie w okresie linienia, nie częściej niż dwa razy do roku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozwolić psu kąpać się w stawie lub jeziorze w okresie letnim czy wiosennym. Owczarki niemieckie wykazują duży pociąg do wody, zatem nie wyznaczajmy im żadnych, sztucznych barier!

Owczarek niemiecki długowłosy pielęgnacja

Pielęgnacja uszu. Czynność opiera się na faktycznym sprawdzeniu stanu uszu naszego czworonoga. Wewnętrzna część ucha ma barwę jasnoróżową; woszczyna nie występuje w dużej ilości.


  • Owczarek niemiecki długowłosy

  • Owczarek niemiecki długowłosy

Pielęgnacja uzębienia. Do najczęstszych problemów związanych z jamą ustną zaliczamy tworzenie się kamienia nazębnego. Aby zapobiec postępującej degradacji uzębienia, przynajmniej raz w miesiącu dokonujmy oględzin i codziennie podawajmy psu specjalne kostki, ścierające kamień nazębny. Dokonujemy tego oczywiście zaglądając psu do pyska, w przypadku wystąpienia kamienia nazębnego możemy próbować usunąć go sami lub udać się z naszym czworonogiem do specjalisty.

Pielęgnacja łap. Pielęgnacja łap ogranicza się do przycinania pazurów. Jako, że pazury Owczarka są zazwyczaj mocne i twarde, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalny obcinak, albo regularnie odwiedzać gabinety weterynaryjne.

 

Pielęgnacja Owczarka niemieckiego długowłosego to także dopilnowanie terminów wszystkich szczepień, jak też stosowanie preparatów odrobaczających. To jak będzie wyglądał i czuł się nasz podopieczny, zależy w dużej mierze od nas samych.

Tagi artykułu: