Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Owczarka szkockiego Collie

Pielęgnacja psa nie ogranicza się jedynie do regularnego szczotkowania sierści, trymowania podszerstka i wycinaniu martwego włosa. Pielęgnacja psa jest pojęciem złożonym, które odnosi się również do zachowania odpowiedniej kondycji zdrowotnej, witalności i prawidłowej wagi. Pies wypielęgnowany to taki, który ma prawidłową wagę, błyszczącą sierść i chęć do wygłupów z właścicielem. Dopiero połączenie tych czynników sprawia, że możemy mówić, iż nasz pies jest zdrowy i odpowiednio wypielęgnowany.
Owczarek szkocki Collie nie jest bardzo wymagającą rasą psa. Największą trudnością dla właściciela jest zachowanie optymalnego stanu sierści psa. Jeżeli sierść jest matowa, skołtuniona, lub przerzedzona to znak, że nie potrafimy prawidłowo zadbać o nasze zwierzę.

Owczarek szkocki i jego pielęgnacja

Jeżeli chcemy, aby sierść psa była jedwabista i lśniąca musimy się nią prawidłowo zająć. Wbrew obiegowej opinii pies nie wymaga codziennego szczotkowania i wcale nie jest tak trudny w utrzymaniu, jak mogłoby się wydawać. Zbyt częste czesanie psa może powodować osłabienie struktury włosa i doprowadzić do jego wypadania. Nie warto, zatem sięgać po szczotkę częściej niż raz na trzy-cztery tygodnie. Zdecydowanie korzystnym rozwiązaniem jest zakup szczotki z miękkim zakończeniem. Jako, że włos psa nie ulega zbytniemu skołtunieniu, to nie potrzebujemy metalowego i twardo zakończonego zgrzebła do jego rozczesania. Wystarczy sprzęt, który pozwoli nam ułożyć i gładko przyczesać włos.

Bardzo korzystne jest natomiast cotygodniowe czesanie włosa w okolicach pachwin i uszu, czyli tam gdzie ulega on znacznemu skołtunieniu. Sierść Collie nie ma tendencji do kołtunienia, dlatego też częstotliwość wykonywania zabiegów fryzjerskich może zostać odpowiednio zmniejszona. Jeżeli doprowadzimy do sytuacji, w której włosy ulegną tak znacznemu splątaniu, że powstanie na nich kołtun, to powinniśmy spróbować go wyczesać. Użycie nożyczek jest ostatecznością. Warto skorzystać z nożyczek o zaokrąglonym czubku - dzięki temu nasz pies się nie porani.

Od czego zależy grubość i długość włosa u Collie?

Jak w przypadku każdego psa tak i u Owczarka szkockiego Collie długość i grubość włosa zależą od jego diety i stanu zdrowia. Wypadająca sierść prawie zawsze jest oznaką choroby, dlatego tez nie powinniśmy lekceważyć nadmiernego wypadania włosa u psa. W sklepach zoologicznych możemy dostać specjalne preparaty witaminowe, które wzmacniają strukturę włosa oraz dostarczają niezbędnych witamin i mikroelementów.
Wypadanie włosa może być również spowodowane nieprawidłową dietą czworonoga i jednostajnym menu. Brak jakiejkolwiek witaminy, albo składnika odżywczego wpływa na stan włosa i sierści psa. Również niefiltrowana woda powoduje matowość sierści.

Jak dbać o psa Owczarka szkockiego w okresie jesiennym i zimowym?

Okresy jesienne i zimowe są najcięższymi czasami dla właścicieli psów długowłosych. Psy przychodzą ze spacerów całe umorusane i pokryte grubą warstwą brudu, co nastręcza spore problemy. Zamiast szarpać się z psem i na siłę wycierać go ręcznikiem powinniśmy przez kilka minut zostać ze czworonogiem na klatce i pozwolić mu obcieknąć. Dopiero później bierzemy ręcznik albo szmatkę i przyciskamy ją do sierści psa. Raczej nie powinniśmy wykonywać okrężnych ruchów, gdyż możemy uszkodzić strukturę włosa. Warto przeznaczyć osobny ręcznik i szmatę dla psa i korzystać z nich za każdym razem, kiedy będziemy wracali ze spaceru. Jeżeli Owczarek szkocki będzie przyzwyczajany do takiego zabiegu od wczesnej młodości, to powrót ze spaceru nie będzie jawił się jako koszmar.

Tagi artykułu: