Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja PON-a

Polski owczarek nizinny jest psem pasterskim i stróżującym oraz towarzyskim. Jest jedna z nielicznych rdzennie polskich ras. Pies cechuje się krępą budową i długim gęstym owłosieniem. Odpowiednia pielęgnacja PON-a sprawia, że pies ma efektowny wygląd i budzi zainteresowanie otoczenia. Niestety, jego pielęgnacja wiąże się z pracochłonnymi obowiązkami.

Pielęgnacja PON-a – czesanie

Gęsta i gruba sierść owczarka nizinnego ma tendencje do filcowania i kołtunienia, dlatego pies niemal od urodzenia powinien być przyzwyczajany do częstego czesania. Co 2-3 dni powinno się sprawdzać sierść i w razie potrzeby wyczesywać kołtuny, a 1 w tygodniu dokonywać dokładnego czesania wszystkich włosów.

W celu dobrego wyczesania i oczyszczenia sierści PON-a wykorzystuj na przemian różne narzędzia:

  • grzebień  albo szczotkę, z rzadko ułożonymi i twardymi końcówkami, najlepiej metalowymi lub plastikowymi, ale łagodnie zakończonymi – do rozczesywania
  • szczotkę z miękkim włosiem albo grzebień z drobnymi, gęsto ułożonymi końcówkami – do oczyszczania i pielęgnacji
  • klamry – przydadzą się do podpinania długich włosów
  • filcówkę i zgrzebło (opcjonalnie, w przypadku trudnej do rozczesania sierści)
  • odżywkę albo balsam – ułatwiają rozczesywanie

Najlepiej przyzwyczaić psa do czesania na podwyższeniu, wtedy nie będzie uciekał i będziesz mieć nad nim większą kontrolę. Najwygodniej dla psa i ciebie będzie położenie zwierzaka na boku. Czesanie powinno psu sprawiać przyjemność, jednak nie może być traktowane jako forma zabawy, a konieczny zabieg pielęgnacyjny. Przygotuj się na to, że pielęgnacja PON-a może trwać nawet 1-2 godziny.

pielęgnacja PON-a (polskiego owczarka nizinnego)

Polski owczarek nizinny pielęgnacja - rozczesywanie kołtunów

Z reguły „generalne” czesanie powinno się odbywać przed kąpielą, wtedy rozluźnia się kołtuny i zapobiega  zbijaniu sierści w trudne do rozczesania kłęby. Sierść powinna być jednak zwilżona odżywką lub balsamem, staraj się nie czesać owczarka na sucho, gdyż może mu to sprawić ból.

Gdy pies położy się na boku, delikatnie przytrzymaj go i zacznij czesać rzadkim i sztywnym grzebieniem. PON-a czesze się zawsze od skóry i „z włosem”  Kołtuny tworzą się z reguły na podbrzuszu, łapach i portkach pod ogonem, dlatego rozczesywanie powinno się zacząć od tych miejsc. Następnie kieruj się do góry, rozczesując sierść warstwa po warstwie. Pomagaj sobie klamrami, spinaj przeszkadzające włosy.

Ważne jest delikatne rozdzielanie kołtunów palcami, tak by nie sprawić psu bólu. Warto przytrzymywać kolejne pukle i łagodnie wyczesywać od skóry w kierunku nasady włosia. Bardzo zbitą sierść rozczesuje się tzw. filcakiem, który wycina podszerstek bez uszkadzania sierści okrywowej. Do rozczesywania wykorzystuje się także zgrzebło z twardymi igłami. Oprócz tego wyjątkowo mocno sfilcowane pukle powinno się każdorazowo zwilżyć odżywką. Kiedy skończysz czesać jeden bok, zachęć psa, by wstał i położył się na drugim.

Wygładzanie włosia PON-a

Kiedy sierść zostanie wyczesana gęstym grzebieniem, można przystąpić do wygładzania i oczyszczania sierści PON-a z martwego włosia. W tym celu najlepiej użyć szczotki z miękkim włosiem, gęstego grzebienia albo wygodniejszej rękawicy do czesania. Na koniec wyczesz włosy na głowie i za uszami. Włosy na brodzie oraz grzywkę czesze się grzebieniem, nie szczotką.

PON pielęgnacja – higiena zębów

Psy nie dotykają typowo ludzkie schorzenia zębów, jak próchnica. U czworonogów częściej obserwuje się zapalenie dziąseł spowodowane odkładaniem się płytki nazębnej  i tworzeniem kamienia nazębnego. Owczarek nizinny jest mniej narażany na choroby zębów niż psy małe i miniaturowe, ale nie oznacza to, że ten problem go nie dotyczy. Koniecznie trzeba psu regularnie szczotkować zęby, a także podawać gryzaki, suszone kości i inne przekąski, których gryzienie powoduje wydzielanie większej ilości śliny, która wymywa resztki jedzenia i płytkę nazębną.

pielęgnacja sierści, uszu, zębów polskiego owczarka nizinnego

Pielęgnacja polskiego owczarka nizinnego – kąpanie

Kąpanie jest równie ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jak czesanie. Polskiego owczarka nizinnego powinno się kąpać minimum 1 w miesiącu, a jeżeli pies jest wyjątkowo aktywny, nawet częściej. Jeżeli będziesz stosować dobrych kosmetyków dla psów, z pewnością nie zniszczysz jego pięknej sierści. W jego gęstej sierści szybko gromadzą nieczystości. Kąpiel powinna się odbyć wieczorem, po ostatnim spacerze. Wtedy pies jest zrelaksowany i lekko senny,  a przez to nie stawia oporu.

Najpierw dokładnie wyczesz sierść, usuń większe nieczystości, resztki jedzenia czy grudki piachu. Następnie psa umieść w wannie lub misce i dokładnie polej wodą, uważając na okolice oczu i uszu. Jak już cała sierść będzie namoczona rozprowadź szampon dla psów i masuj wszystkie części ciała. Nie trzyj sierści zbyt mocno, ponieważ wtedy może się ona skołtunić. Pamiętaj, żeby nie używać zbyt dużo szamponu, ponieważ potem będzie problem z jego spłukaniem. Po masowaniu szamponu zacznij psa polewać wodą, jednocześnie delikatnie wyciskając włosy.

Następnie osusz psa ręcznikiem i nałóż odżywkę. Dzięki temu łatwiej rozczeszesz włosie po kąpieli. Nigdy nie rozczesuj mokrej sierści. Potem należy sierść osuszyć suszarką, uważając, by strumień powietrza nie był za mocny i za gorący. Suszenie trwa bardzo długo, nawet 1 godzinę, ale nie można jego zakończyć dopóki pies nie będzie całkowicie suchy. Dopiero potem może się położyć.

Pielęgnacją PON-a – najczęstsze problemy

Długa sierść może stwarzać wiele problemów podczas pielęgnacji. Zobacz, jak sobie z nimi radzić.

Filcowanie sierści – regularnie rozplątuj kołtuny i supły pałacami i wyczesuj grzebieniem. Można także stosować pudry do czyszczenia na sucho.

Przesuszenie sierści – kiedy włos staje się matowy i szorstki warto zastosować specjalną kurację polegającą na nałożeniu odżywki regenerującej dla psów.

Długa grzywka – u psów wystawowych grzywka powinna pozostać długa i zasłaniająca oczy. Można ja tylko lekko przerzedzić. U pozostałych PON-ów grzywkę można skracać nożyczkami albo związywać gumką.

Kłoski – PON jest psem energicznym i często przynosi niespodzianki ze spacerów. W jego sierści mogą się znaleźć zaplątane patyczki, liście, kamyki, a nawet odchody innych psów. Zawsze po spacerze należy dokładnie obejrzeć każdy zakamarek na ciele psa. Zwróć uwagę na łapy, podbrzusze i okolice odbytu – tam gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń.

Tagi artykułu: