Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja psa Chow chow

Jak pielęgnować sierść Chow Chowa?

     Psy Chow-chowy mają jednolite umaszczenie sierści – rude, czarne, białe, kremowe, niebieskie lub cynamonowe. Sierść jest gęsta, puszysta i dwuwarstwowa, nadając sylwetce wrażenie masywności.

Szczenięca sierść chow chowa jest bardzo miękka, przez co łatwo ulega skołtunieniu. Właściciele muszą być zatem przygotowani na konieczność codziennego czesania bujnej sierści.  Nie warto zaniedbywać czesania szczeniaka, gdyż codzienny rytuał nie trwa długo i – co ważne – przyzwyczaja psa do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nawykły do wyczesywania sierści Chow-chow nie będzie stwarzał problemów w przyszłości.
  

Czesanie szczeniaka Chow chowa będzie szło sprawniej, jeśli do całego procesu zaangażujemy osobę, która zechce zabawiać psa i absorbować jego uwagę.

Wymiana futra u Chow chowa

     W wieku młodzieńczym dochodzi do wymiany futra. To bardzo trudny okres dla właściciela, który nie może sobie pozwolić na zaniedbanie szczotkowania. Usunięcie martwego włosa nie jest jedynie wymogiem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Skołtunione futro uniemożliwia swobodny przepływ powietrza i może przyczynić się do powstawania odparzeń, stanów zapalnych. W przypadku wzmożonego wypadania włosa zalecane jest przeprowadzane ciepłych kąpieli. Oczywiście bezpośrednio przed kąpielą Chow-chow musi zostać wyczesany. 

     Kiedy chow chow wymieni już  sierść na „dorosłą”, właściciele będą mogli odetchnąć. Sierść starszego psa składa się ze stosunkowo szorstkiego i grubego włosa okrywowego oraz miękkiego wełnistego podszerstka, który czyni okrycie psa bardzo bujnym.

A co z kąpielą Chow chowa?

    Warto zauważyć, że sierść Chow-chowa ma właściwości samoczyszczące, co oznacza, że błoto samoistnie się z niej wykrusza. Oczywiście okazjonalne kąpiele są jak najbardziej wskazane. Niektórzy właściciele kąpią psa raz w miesiącu, inni – tylko przed wystawami.
    Przed kąpielą należy usunąć  martwy włos i dokładnie wyczesać psa. Mokry płaszcz dokładnie myjemy przy użyciu szamponu, uważając, aby mydliny nie dostały się do oczu. Energicznie pocieramy do uzyskania piany, dodając wodę w razie potrzeby. Sierść należy dobrze wypłukać, a następnie jeszcze raz nałożyć na włos szampon. Najważniejszym etapem kąpieli jest płukanie. Stara zasada mówi, aby płukać tak długo, aż woda będzie czysta, a następnie spłukać ponownie. Psa suszymy przy użyciu ręcznika, kiedy jest jeszcze w wannie, upewniając się, czy w uszach nie ma wody. Chow-chow dosuszamy suszarką, dbając o to, aby wysuszyć obszary między jego tylnymi kończynami. Aby sierść nie pozostała mokra, należy suszyć psa przez dłuższy czas – najlepiej na stoliku.

Korzyści wynikające z czesania psa

   Szczotkowanie pobudza ukrwienie skóry oraz wspomaga wzrost nowego zdrowego włosa. Aby zabieg przyniósł jak najwięcej korzyści należy czesać psa dobrymi narzędziami (o technikach czesania standardowo informuje hodowca). Najogólniej rzecz ujmując, sierść rozczesujemy od skóry kawałek po kawałku i zaczesujemy pod włos. Dzięki temu sierść wyda się bardziej puszysta, a fryzura nabierze odpowiedniego kształtu.  Dzienna sesja nie trwa zazwyczaj dłużej niż trzy-cztery minuty.

Pies Chow chow

Jak dbać o sierść Chow-chowa?

     Jeżeli chcemy, aby Chow-chow wyglądał idealnie, koniecznie kontrolujmy stan jego sierści po spacerze. Do bujnego włosa lubią przyplątywać się rzepy i inne śmieci. Szczególnie podatna na przyjmowanie zanieczyszczeń jest przestrzeń między palcami łap. Nie miejmy złudzeń – gruba okrywa włosowa wcale nie uchroni psa przed pasożytami zewnętrznymi, dlatego zainwestujmy w preparaty przeciw kleszczom. To niewielki wydatek, a my będziemy mieli pewność, że do naszego pupila nie przyplącze się żadna choroba.

     Pamiętajmy, że dobrze wyczesany pies praktycznie nie gubi włosa. Chow-chow nie ma również typowo psiego zapachu, chociaż co wrażliwsi mogą wyczuć pewną psią woń.

Niezbędne przybory kosmetyczne do pielegnacji psa:

- stolik trymerski

Opiekun będzie miał lepszą kontrolę nad psem, jeżeli w czasie zabiegów wprowadzi go na stół. Można także zbudować niewielki podest, który będzie służył wyłącznie do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i czesania psa.

- metalowy grzebień z uchwytem o gęsto rozstawionych zębach.

- nożyce pielęgnacyjne do zwalczania kołtunów.

- obcinacz do pazurów.

- szampon dla psów.

Nigdy nie używamy szamponu dla ludzi. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup specjalnego szamponu w spreju.

Stół do pielęgnacji zwierząt

Stół trymerski

A oto jaką metodę czesania stosuje jedna z właścicielek chow-chow:

Ja stosuję metodę czesania psa w pozycji leżącej. Jest to wygodne dla psa, oraz dla mnie, ponieważ nie muszę się nad psem pochylać, tylko siedzę obok niego.

Psa układam na boku, rozczesuję, następnie odwracam psa na drugi bok i po rozczesaniu układam psa na brzuchu, rozczesując grzbiet i ogon.

Całość kosmetyki kończę na stojącym psie, układając wcześniej rozczesany włos psa, delikatnymi ruchami szczotki.

Można oczywiście uczyć szczeniaka czesania na specjalnym stoliku, przeznaczonym do tych celów, należy przy tym uważać by nasz piesek nie spadł.

Każdy właściciel opatentuje zapewne swój własny sposób czesania psa!

chow chow, chow chow czesanie, chow chow kapanie, chow chow pielęgnacja, chow chow sierść, chow-chow, czesanie chow chow, jak czesać chow chow, jak często kąpać chowa, jak dbac o siersc chow chow, jak dbać o chow chow, jak dbać o sierść chow-chowa, jak dbać o szatę chow chow, jak dbać o szatę chow chowa, jak dbać o szatę chowa, jak dbać o szczeniaka chow chow, jak pielęgnować sierść chow chow, jak prawidłowo dbać o sieść chow chowa, jak prawidłowo dbać o sieść psa chow chowa, kąpiel chow chow, pielegnacja chow chow, pielęgnacja chow chow, pielęgnacja futra chow chow, pielęgnacja psa chow chow, pielęgnacja szczeniaka chow chow, pies chow chow, pies chow chow pielęgnacja, pies chow chow piękne futro, prawidłowa pielęgnacja chow chow, sierść chowa, sierść szczeniaka chow chow, wymiana futra u chow chow, wymiana sierści chow chow

Tagi artykułu: