Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja psa Cocker spaniela

Spaniele to rasa psów długowłosych, przez co pielęgnacja ich sierści jest dość skomplikowana i czasochłonna. Psy wymagają codziennego czesania i pozbywania się zbędnego włosa, gdyż gubią bardzo wiele sierści, co jest szczególnie uciążliwe, jeśli pies przebywa w małym mieszkaniu. Do tego celu należy użyć specjalnej szczotki wykonanej z naturalnego włosa. Psy w wieku szczenięcym, (czyli mniej więcej do szóstego miesiąca życia) powinny być czesane szczotką z miękkim włosiem. Z czasem należy przerzucić się na szczotkę z włosiem twardym, gdyż w innym wypadku sierść nie zostanie dokładnie zebrana i wyczesana.

Każdy właściciel Cocker spaniela powinien posiadać w zanadrzu kilka rodzajów grzebieni i szczotek. Grzebyk z krótkimi ząbkami doskonale nadaje się do wyczesywania włosa znajdującego się na głowie czworonoga. Grzebyk z ząbkami długimi jest przeznaczony do wyczesywania kołtunów i martwego włosa z płaszcza zwierzęcia. Szczotka z włosiem i drucikami jest potrzebna w chwili, kiedy wyczeszemy już całą sierść. Z jej użyciem układanie włosów stanie się przyjemnością. Wszelkie zabiegi związane z czesaniem psa powinny odbywać się na dworze, w czasie spaceru. Codzienna pielęgnacja opiera się więc na czesaniu sierści i zgarnianiu martwego włosa.

Po wykonaniu wszelkich zabiegów możemy spryskać włos psa preparatami nabłyszczającymi lub wetrzeć weń olejek.
Szczenięta Cocker spaniela nie wymagają trymowania, ale nie należy zapominać o regularnym przystrzyganiu ich sierści- szczególnie w okolicach opuszków palców, gdzie rosną spore kępki zbędnego włosia. Ich przyrost może spowodować różne infekcje i być dla psa niezwykle kłopotliwy.

Kiedy Cocker spaniel osiągnie szósty miesiąc życia możemy udać się do weterynarza, bądź salonu piękności dla czworonogów i wykonać pierwsze w życiu trymowanie. Pies powinien przyzwyczajać się do tego typu zabiegów już od najmłodszych lat, ponieważ muszą być one wykonywane regularnie i przez całe życie czworonoga. Włos spanieli jest długi i przylegający do tułowia. Szczenięta są bardzo często obrośnięte włosem średniej długości, który przypomina miękki puch. Po upływie kilku miesięcy właściciele powinni podjąć czynności mające na celu eliminację nieprawidłowego włosa (zazwyczaj w całości usuwa się miękki włos i daje miejsce na porost włosa właściwego).

Kolejnym, nieco uciążliwym zadaniem stojącym przed właścicielami Cocker spaniela (Kokker spaniela) jest pozbywanie się loczków i kłaczków, które wyrastają najczęściej na głowie, ale także w okolicach stawu skokowego, po bokach tułowia i na łapkach. Włos jest zazwyczaj jaśniejszy od właściwej powłoki, dzięki czemu z łatwością możemy go zidentyfikować. Jeżeli pies jest poddawany stałym zabiegom pielęgnacyjnym w postaci trymowania i wyczesywania zbędnego włosa, jego kąpiel nie wydaje się konieczna. Szczeniąt w żadnym wypadku nie wolno kąpać.


  • Amerykański cocker spaniel

  • Zaniedbany Cocker spaniel

Kąpiele psa należy wykonywać przy użyciu odpowiednich szamponów przeznaczonych dla psów długowłosych. W sklepach zoologicznych możemy spotkać specjalistyczne preparaty przeznaczone dla takich ras jak Cocker spaniel czy Yorkshire terrier. W żadnym wypadku nie możemy wykorzystywać preparatów ludzkich. Niektórzy właściciele mylnie sądzą, że użycie preparatów przeznaczonych dla człowieka powoduje nabłyszczenie sierści i pozwala na łatwiejsze ułożenie włosa. Nic bardziej mylnego. Psy są niezwykle podatne na uczulenia i większość składników zawartych w kosmetykach może podrażnić ich skórę.

Jeżeli nie zastosujemy się do powyższych porad, możemy spodziewać się, że pies będzie gubił włos w sposób niekontrolowany i tym samym powodował spory zamęt i bałagan w domu właściciela.

Tagi artykułu: