Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja psa, kosmetyki dla psów

Nie od dzisiaj wiadomo, że zapobieganie chorobom jest wiele lepsze niż usuwanie ich skutków i leczenie. Walka z pasożytami  zewnętrznymi i wewnętrznymi przedostającymi się do organizmu psa jest znacznie trudniejsza. Usuwanie toksyn z organizmu przedostających się po spacerze w mieście jest trudniejsze niż mycie łap po każdym spacerze szczególnie, gdy jest mokro na dworze i na chodnik przedostają się wszystkie chemikalia motoryzacyjne. Kosmetyki dla psów mają nam w tym pomagać. Są stworzone dla naszych pupili, więc zapachowo są neutralne lub w zakresie upodobań. Higiena to coś więcej niż dbanie o kondycję i zdrowie psa. Zajmując się codziennie psem sprawimy, że to polubi a nasze relacje będą jeszcze lepsze dzięki dotykowi, który tak bardzo jest ważny w relacjach w stadzie.

pasta do zębów dla psa

Pasta do zębów dla psa


Codzienna higiena pielęgnacja sierści, mycie łap po spacerze, czesanie, częste wizyty u lekarza zminimalizują przeoczenie przez nas zagrożenia. Psa musimy dokł adnie oglądać i musi się to stać codziennym rytuałem. Jeśli nauczysz psa od małego, aby poddał się oględzinom i zabiegom to nie będzie mu to przeszkadzało. Pies dotykany, głaskany i pielęgnowany będzie miał z nami bliższy kontakt. Będzie nam łatwo zauważyć wszelkie zmiany na jego ciele jak guzki, gule, tam gdzie ich wcześniej nie było. Trzeba też zajrzeć tak jak weterynarz i w intymne miejsca. Pod ogonem często lubią ukrywać się kleszcze. Przetarte poduszki łap mogą być początkiem choroby tak samo jak cuchnący oddech, ranki.

Pies, któremu coś dolega potrafi nam o tym zasygnalizować. Częste drapanie może świadczyć o alergii, jeśli dołączymy do tego przeczesywanie futra zębami to są pchły. Jeśli pies skomli to coś go boli. Powinniśmy dotykać kończyn i całego ciała, aby zlokalizować chore miejsce. Psa, któremu z ucha wydobywa się wydzielina, powinien obejrzeć weterynarz. Można nauczyć psa mycia zębów. Mycie zębów chroni przed chorobami przyzębia i kamieniem nazębnym. Daje nam możliwość do zajrzenia w środek pyska i zlokalizowania niepokojących objawów. Ma to też znaczenie wychowawcze, gdyż pies nam się poddaje i ulega naszym zabiegom i oględzinom. Staje się bardziej posłuszny znosząc tę chwilowa niewygodę.

szczoteczka do zębów dla psa
Szczoteczka do zębów dla psa

Mycia zębów można nauczyć młodego psa i czasem dorosłego. Psa przywiezionego ze schroniska trudno będzie tego nauczyć. Należy używać psiej pasty do zębów o smaku wołowiny lub kurczaka. Najlepiej czyści się pysk szczoteczką nakładaną na palec. Zaczyna się od wmasowania pasty w dziąsła psa. Jeśli pies zaakceptuje smak pasty szorowanie wszystkich zębów nie będzie stanowiło problemu. Alternatywą, ale już nie tak skuteczną jest dawanie psu dużych kości wołowych i gryzaków.

Uszy oglądamy zaglądając w kanał  słuchowy. Można korzystać z latarki. Kanał powinien być różowy i czysty. Wszelkie wydzieliny zatkanie woskiem zgłaszamy weterynarzowi. Nigdy nie podejmujmy się zabiegów, które potrafi przeprowadzić poprawnie jedynie lekarz. Psy mają pazury, ale nie takie jak kot i chodząc po twardym podłoży pazury się same ścierają. Kiedy pazur wystaje poza palec i dotyka ziemi przed kończyną to przeszkadza w chodzeniu. Należy go wtedy ostrożnie przyciąć. Uwaga na rdzeń pazura. Naczynie krwionośne biegnie przez jego środek. Warto mieć aseptyczny puder, którym posypujemy pazur, aby zatamować krew. Najlepiej poprosić o szkolenie jak się to robi weterynarza, który pokaże nam na naszym psie jak się to robi. Zadbany pies będzie piękny i zdrowy a co za tym idzie wesoły i pełen energii do zabawy. Widząc jego radość i nam będzie weselej.Autor: C.M

Tagi artykułu: