Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja psa Mopsa

Na czy właściwie polega pielęgnacja psa Mopsa?

Mopsy to czworonogi łatwe w pielęgnacji i niezbyt wymagające. Nie oznacza to jednak, że możemy zaniedbywać ich higienę i zapominać o regularnym pielęgnowaniu wrażliwych stref wokół oczu czy uszu. Poniżej przedstawimy Państwu ogólne zasady dotyczące pielęgnacji Mopsów wraz z listą niezbędnych akcesoriów kosmetycznych, które powinny znaleźć się w wyposażeniu każdego właściciela.

Akcesoria pielęgnacyjne dla psów

Pies rasy Mops nie ma długiej i podatnej na splątanie sierści. Niemniej właściciele powinni zapatrzeć się w podstawowe akcesoria „fryzjerskie”:

  • Grzebień z metalowymi zakończeniami
  • szczotka
  • obowiązkowo zgrzebło

Właściwa pielęgnacja psów nie jest możliwa, jeżeli nie posiadamy następujących narzędzi:

  • obcinacz do pazurów
  • preparat antybakteryjny do czyszczenia uszu
  • oliwka albo balsam do nabłyszczania sierści po kąpieli
  • szampon pielęgnacyjny

Pielęgnacja psa Mopsa – do sedna

Obcinanie pazurów, czyszczenie  uszu i przemywanie oczu to czynności podstawowe, do których należy przyzwyczajać już bardzo młode pieski. Zarówno w przypadku dorosłych psów, jak i szczeniąt możemy wykorzystywać specjalne obcinacze dostępne w sklepach zoologicznych. Czynność jest bardzo prosta, dlatego możemy wykonywać ją samodzielnie. Niezwykle istotne jest regularne przemywanie bruzdy nosowej mopsa. Pamiętajmy, że bruzda jest „schowana” pod fałdami skóry i nie dochodzi do niej powietrze. Do przemywania musimy wykorzystywać zatem preparaty, które szybko wietrzeją np. spirytus kosmetyczny.

 

Podczas każdorazowego przemywania uszu powinniśmy sprawdzić, czy wydziela się z nich nieprzyjemny zapach. Jeżeli ucho jest zaczerwienione, bądź widzimy nań wyraźny osad,  warto udać się do weterynarza po antybiotyk. Jeżeli sytuacja ma miejsce po raz pierwszy, możemy przemyć uszy spirytusem i następnie potraktować je preparatem antybakteryjnym.

Mopsik spoglądający spod kołderki

Pielęgnacja psa i jej znaczenie.
Szczeniak przyzwyczajony do zabiegów pielęgnacyjnych nie będzie sprawiał problemów w przyszłości. Pamiętajmy, ze oswajanie psa z widokiem zgrzebła, wacików do uszu czy kropelek do oczu jest podstawowym elementem szkolenia.

Pielęgnacja Mopsa – Kąpiele

Chyba żaden pies nie lubi kąpieli. W przypadku Mopsa nie należy jednak przeprowadzać ich nazbyt często. Kiedy uznamy, że pies jest brudny, a włos stracił swój blask, warto jednak zabrać pupila pod prysznic. Szampon pielęgnacyjny rozcieńczamy z w odą w proporcji 1:1 i delikatnie wmasowujemy w sierść zwierzęcia. Prysznic nastawiamy na średni strumień, a słuchawkę przystawiamy blisko skóry – dzięki temu wypłuczemy cały preparat i oczyścimy sierść. Równie ważną czynnością jest suszenie psa. Szczególną uwagę należy zwracać na kufę, bruzdę nosową i uszy. Po osuszeniu ręcznikiem „dosuszamy” psa przy użyciu suszarki.

Spogladający pies Mops

Tagi artykułu: