Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja psa rasy Papillon

Papillon, czyli Spaniel miniaturowy kontynentalny, to mały czworonóg, który zaskarbił względy psiarzy nie tylko dzięki swej uroczej aparycji, ale również wielkiej inteligencji. Łatwy w utrzymaniu i szkoleniu nadaje się zarówno dla początkujących właścicieli psów, jak i również doświadczonych miłośników czterech łap. Szkolenie z zakresu posłuszeństwa obejmuje jedynie podstawowe zagadnienia, z którymi poradzi sobie nawet kompletny laik. W niniejszym artykule przyjrzymy się jednak drugiemu zagadnieniu, a mianowicie pielęgnacji. Życzymy miłej lektury.

Pielęgnacja psa rasy Papillon


Sama pielęgnacja psa nie jest zbyt skomplikowana. Szata Papillona jest dość śliska, dzięki czemu nie osiadają na niej kurz i inne zanieczyszczenia. Co więcej nie posiada podszerstka, co ułatwia jej pielęgnację. Włos u Papillonów jest bardzo obfity i lekko falisty, co sprawia, że łatwo ulega splątaniu. Regularne czesanie szaty zdaje się zatem niezbędne i gwarantuje utrzymanie dobrej kondycji włosa. W zupełności jednak wystarczy szczotkowanie dwa razy w tygodniu.

Jeśli nie mamy w zamyśle posyłać czworonoga na wystawy i konkursy wystarczy, że będziemy organizować mu sporadyczne kąpiele. W przypadku „domowych” Papillonów nie ma potrzeby, aby często je kąpać. Jeśli jednak chcemy, aby pupil brał udział w wystawach, musimy potraktować serio kwestię pielęgnacji. Pielęgnacja psa rasy Papillon polega głównie na kąpielach oraz odpowiednim ufryzowaniu sierści. Kąpiele należy przeprowadzać od dwóch do czterech razy w miesiącu. Pamiętajmy, aby wybierać szampony dla psów o długim włosie np. Vitalite Polis  Longs,Hery lub Espree Skilly Show Shampoo. Szampony zawierają substancje, zapobiegające plątaniu się włosa. Każdorazowe ich używanie gwarantuje bezbolesne rozczesanie szaty i zachowanie zdrowego włosa. Jeśli włos jest przesuszony warto skorzystać z szamponu regenerującego, a po kąpieli wetrzeć weń specjalny balsam. Jeśli z kolei kolor umaszczenia nie jest zbyt intensywny, można zakupić szampon, który zintensyfikuje barwę np. Intense Abricot(rudy i brązowy), Intense Blanc (biały), Intense Noir (czarny).

Włos Papillona ma dość delikatną strukturę i jest podatny na łamanie. Nie kupujmy zatem niesprawdzonych kosmetyków o podejrzanym składzie. Środki pielęgnacyjne wystarczą na dość długi okres, zatem nie warto zbytnio oszczędzać na ich zakupie.

 

W okresie między kąpielami można używać różnego rodzaju kosmetyków przeznaczonych do czyszczenia włosa na sucho.

Wszystkie te zabiegi możemy wykonywać u siebie w domu albo zlecać specjaliście. Salon dla psów czy fryzjer dla psów może okazać się dobrym rozwiązaniem, szczególnie przed ważną wystawą.

Zadbaj o higienę swojego pupila

Pielęgnacja psa rasy Papillon nie opiera się tylko na czesaniu. To również dbanie o jego higienę i stan zdrowia. Szczególnie narażone na wszelkiego typu infekcje są uszy, które należy często czyścić przy pomocy specjalistycznych środków takich jak żele czy płyny dezynfekujące i myjące.

Spaniel miniaturowy Papillon często miewa problemy z uzębieniem. Weterynarze zalecają podawanie psu specjalnych kości ścierających, które zapobiegają odkładaniu się kamienia nazębnego. Mechaniczne usuwanie kamienia może odbyć się również w gabinecie weterynaryjnym i salonie dla psów. Odkładający się na zębach kamień, może powodować zapalenie dziąseł bądź też zapalenie całej jamy ustnej. Taka infekcja wymaga specjalistycznego leczenia, co pociąga za sobą ogromne koszta i cierpienie pieska.
 

Pies rasy Papillon - żywienie

Pielęgnacja Papillona obejmuje również kwestie żywieniowe. Stosowanie zbilansowanej diety wydaje się konieczne i gwarantuje prawidłowy rozwój psa.

Grupa psów rasy Spaniel kontynentalny miniaturowy PAPILLON

Ilość i częstotliwość podawania posiłków zależna jest od wieku Papillona i jego masy. U szczeniąt, które nie ukończyły pierwszego roku życia, karmienie powinno odbywać się cztery razy na dobę. Ważne jest zachowanie odpowiedniej gramatury posiłków; nie podajemy ogólnych wyznaczników, gdyż każdy producent zamieszcza informacje o dawkowaniu karmy na opakowaniu. U starszych psów zmniejszamy liczbę posiłków. Papillony, do drugiego roku życia, powinny dostawać jedzenie trzy razy dziennie, natomiast starsze psy – nie częściej niż dwa razy w ciągu dnia.

Jeśli chodzi o rodzaj karmy, zdania są podzielone. Jedni preferują gotowe pokarmy, inni uważają, że należy preparować posiłki samodzielnie. Najlepiej jednak łączyć jedno z drugim. Dzięki temu zapewniamy psu różnorodne posiłki, a tym samym wszelkie potrzebne mu składniki.

Podstawowymi składnikami psiego pożywienia są: białko, węglowodany i błonnik. Źródłem białka są przede wszystkim: mięso, biały ser oraz jajka. Jeżeli zaś chodzi o mięsa, warto podawać psu drób oraz wołowinę. Preferowane są również wszelkiego rodzaju podroby takie jak: płuca, nerki, serca, wątroba. Podroby posiadają dużą zawartość fosforu, a małą wapnia, dlatego też należy unikać ich podawania psom rosnącym. Unikajmy również podawania psom gotowego mięsa mielonego. Szczególnie niebezpieczne – i tak należy je traktować – są jednak produkty sprzedawane w sklepach jako „mięso dla psa”. Trudno powiedzieć, jakie składniki i wzmacniacze smakowe zawierają.

Pełnowartościowymi pokarmami białkowymi są również biały ser i żółtka jaj. Oprócz pełnowartościowego białka zawierają także lipidy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Wpływają one na zdrowy wygląd skóry i odporność układu oddechowego. Żółtko możemy podawać psu w stanie surowym, jednak białka muszą być ugotowane (surowe białko zawiera substancje niszczące witaminy z grupy B). Pożywne i wartościowe są również skorupki jajka, które powinniśmy podawać psom w wieku szczenięcym.  

Jeśli karmimy czworonoga karmą przemysłową, stawiajmy na producentów sprawdzonych i polecanych przez hodowców. Psy, u których występują problemy trawienne, oraz zwierzęta chore powinny dostawać posiłki objęte dietą mięsno-ryżową z wykluczeniem warzyw. Mięso musi być gotowane, a ryż przygotowany na wodzie w postaci kleiku.

Zdrowie Papillona

Pielęgnacja psów rasy Papillon to również regularne wizyty u weterynarza. W rasie występują bowiem typowe przypadłości zdrowotne takie jak hipoglikemia czy postępujący zanik siatkówki.

Hipoglikemia, czyli zbyt niski poziom glukozy we krwi, wymaga stosowania odpowiedniej diety. Niedocukrzenie jest szczególnie widoczne po nagłym wysiłku fizycznym.

Postępujący zanik siatkówki to bardzo przebiegłe schorzenie, które częstokroć zostaje wykryte zbyt późno. Choroba rozwija się u Papillonów latami. Coroczne badanie okulistyczne mogą zapobiec rozwojowi choroby.

Tagi artykułu: