Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja psa Teriera szkockiego

Szkockie teriery to małe psy, które osiągają około 10 cm wysokości w kłębie i ważą od 18 do 22 funtów. Mają czarne, szorstkie, pręgowane lub pszenno-kolorowe płaszcze, muskularne ciała i krótkie, krępe nogi. Doskonale sprawdzają się jako zwierzęta domowe i są chętnie podejmowane przez rodziny z małymi dziećmi.

Pielęgnacja Teriera szkockiego - Groomer czy samodzielna pielęgnacja psa?

Szkockie teriery są dość problemowe, jeżeli chodzi o pielęgnację płaszcza. Wykonywanie domowych zabiegów fryzjerskich nie daje dobrych rezultatów, dlatego też nieodzowne jest przeprowadzanie regularnego groomingu. Grooming, w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego, oznacza: szczotkowanie, wyczesywanie, przygotowywanie i oporządzanie. Profesjonalny groomer dba, zatem o to, aby włos psa prezentował się świetnie, był równomiernie przycięty i dostosowany do norm wzorcowych.

pielęgnacja psa teriera szkockiego

Fryzura szkockiego teriera nie jest prosta do ułożenia i wymaga niesymetrycznego przycięcia. Dłuższy włos występuje zazwyczaj na kończynach i pysku czworonoga. Krótsza sierść okala grzbiet i brzuch psa. Ogon jest prosty, lekko owłosiony, nie posiada charakterystycznych piór. Pies, który jest nieregularnie strzyżony i posiada niewypielęgnowany włos, znacznie traci na swoim uroku. Zadbana szata jest, bowiem największym atutem zwierzęcia.
Rasa zrzuca bardzo mało włosa, co prowokuje powstawanie nieestetycznej maty. Właściciel musi, zatem szczotkować psa przynajmniej trzy razy w tygodniu, aby usunąć wszelkie maty i martwe włosy. Warto wykorzystać do tego celu specjalne, profilowane zgrzebło.

Pielęgnacja psa Teriera szkockiego zasady ogólne

Szkockie teriery wymagają częstych kąpieli. Przed myciem należy dokładnie rozczesać włos psa i przygotować go do zabiegu pielęgnacyjnego. Sierść myjemy wodą i rozcieńczonym szamponem pielęgnacyjnym dla psów. Jako, że włos jest bardzo gęsty i bujny, należy go obficie spłukać wodą i zmyć wszystkie pozostałości po szamponie. Po delikatnym wysuszeniu sierści ręcznikiem, należy ją dokładnie wysuszyć suszarką. Aby włos był lśniący i przyjemny w dotyku, możemy użyć specjalną odżywkę przeznaczoną dla psów o włosie żylastym, szorstkim. Częstotliwość kąpieli uzależniona jest od indywidualnych potrzeb psa i właściciela. Jako, że zwierzęta mogą wydzielać specyficzny, psi zapach, wskazane jest dość częste mycie sierści.

Pielęgnacja Teriera szkockiego czyszczenie uszu

Każdy czworonóg powinien mieć regularnie czyszczone uszy. Do czyszczenia wykorzystujemy waciki nasączone emulsją odkażającą, którą można nabyć w każdym sklepie zoologicznym. W żadnym przypadku nie czyśćmy uszu patyczkami przeznaczonymi dla ludzi. Psy różnie reagują na tego typu zabiegi; nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy zaczną się wyrywać, czy też spokojnie przetrwają całą procedurę. Niektóre emulsję wprowadzamy bezpośrednio do ucha, pozostawiamy na chwilę i zbieramy wacikiem. Aby preparat dostał się do wszystkich zakamarków możemy delikatnie masować ucho czworonoga.

Pielęgnacja Teriera szkockiego przycinanie paznokci

Do przycinania paznokci należy wykorzystywać mały obcinacz do paznokci. Paznokcie nie powinny być ani zbyt długie, ani zbyt krótkie. Najlepiej wycinać paznokcie tuż po kąpieli, ponieważ wtedy będą czyste i łatwiejsze do cięcia. Aby zwierzę nie panikowało za każdym razem, kiedy widzi obcinacz, należy przyzwyczajać go do zabiegu już od najmłodszych lat życia.

Pielęgnacja psa Teriera mycie zębów

Mycie zębów zapobiega powstawaniu płytki nazębnej i próchnicy. Do szczotkowania możemy wykorzystywać zwykłą szczoteczką, bądź też nakładać pastę bezpośrednio na palec i myć zęby psa okrężnymi ruchami. Większość zwierząt nie toleruje jednak tego zabiegu, dlatego też dobrą alternatywą zdaje się podawaniu psu specjalnych kostek, które ścierają kamień.

Pies Terier szkocki

Życie pod jednym dachem z psem

Terier szkocki jest kochanym czworonogiem i wspaniałym towarzyszem zabaw dla dzieci. Niestety ma również drugą, nieco mroczniejszą naturę, która objawia się chęcią zdominowania właściciela. Oczywiście wczesna socjalizacja i przeprowadzenie szkolenia z zakresu posłuszeństwa, skutecznie minimalizują zapędy dyktatorskie pupila. Właściciel nie może jednak zaniedbać szkolenia i pozwolić psu wchodzić sobie na głowę.

Terier szkocki z całą pewnością nie stanowi dobrego nabytku dla osoby, która preferuje siedzący tryb życia. Psy kochają ruch i zabawy na świeżym powietrzu; właściciel musi zapewnić im stałą, dzienną dawkę ruchy. Teriery czują się najlepiej w domach z ogrodem lub wiejskich posiadłościach, niemniej mogą żyć również w miastach.

Zdrowie

Teriery szkockie są ogólnie zdrową rasą. Do najczęściej spotykanych chorób genetycznych zaliczyć możemy: Chorobę von Willebranda, schorzenia neurologiczne powodujące utratę równowagi i koordynacji ruchów, padaczkę, problemy skórne. Jeżeli chcemy, aby nasz pies był zdrowy, powinniśmy zdecydować się na zakup Szkockiego z certyfikowanej hodowli.

Każdy właściciel powinien odwiedzać weterynarza przynajmniej raz w roku. W czasie profilaktycznej wizyty lekarz czyści zęby, wykonuje szczepienia, bada zwierzę pod kątem występowania specyficznych objawów chorobowych i odrobacza.

Tagi artykułu: