Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja psa zimą, jak dbać o pupila w okresie zimowym?

Zima to ciężki czas zarówno dla nas, jak i naszych pupili. Temperatura spadająca poniżej zera, przeszywający mróz i oblodzone chodniki, to przykra codzienność, z którą musimy mierzyć się przez co najmniej kilka miesięcy. Niestety, o ile ludzie mogą zabezpieczyć się przed chłodem, psy muszą przeżyć ten czas i same o siebie zadbać… chyba że sami zatroszczymy się o naszych podopiecznych. W artykule " Pielęgnacja psa zimą, jak dbać o pupila w okresie zimowym" przedstawimy Państwu kilka podstawowych zaleceń pielęgnacyjnych i zdrowotnych, dzięki którym każdy piesek pozostanie w dobrej formie! 

Jak dbać w czasie zimy o opuszki łap u psa?

Opuszki psich łap są bardzo wrażliwe na zimno, dlatego wymagają szczególnej troski. Stały kontakt z lodowatą powierzchnią i solą wykorzystywaną w wielu miejscach do posypywania chodników, może powodować ich pęknięcia, podrażnienia, a w rezultacie nawet poważne stany zapalne. W skrajnych przypadkach mogą powstawać głębokie rany, które wymagają zaawansowanego leczenia weterynaryjnego i przysparzają pupilowi wiele bólu.

wazelina do łap psa

wazelina


Aby ochronić poduszki przed pękaniem, każdorazowo przed wyjściem na spacer należy smarować je maściami, oliwką lub wazeliną.  Po powrocie do domu konieczne jest dokładne osuszenie łap i – w razie potrzeby – delikatne nawilżenie. Innym sposobem ochrony łap jest nakładanie psu bucików wykonanych z nieprzemakalnych i utrzymujących ciepło materiałów (rozwiązanie szczególnie wskazane dla psów ras małych). Buty dla psów dobrze chronią przed urazami mechanicznymi, ale nie są specjalnie lubiane przez psy. Przed pierwszym wyjściem na dwór należy zatem wykonać kilka ćwiczeń, które pozwolą przyzwyczaić się pupilowi do nowej sytuacji. Pierwsza reakcja jest najczęściej negatywna i pies z całych sił próbuje pozbyć się obuwia. Dopiero po czasie zaczyna „truchtać” w bucikach, wytrzepując łapy po każdym kroku i próbując zdjąć buty. Po czasie powinien jednak przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Może się jednak zdarzyć, że mimo usilnych prób nie zaakceptuje faktu noszenia bucików i wówczas musimy zastosować nieco mniej inwazyjną metodę w postaci regularnego nawilżania opuszków.

Pielęgnacja psów zimą – codzienne rytuały pielęgnacyjne

Pielęgnacja psów zimą może wydawać się dość uciążliwa, szczególnie że po każdym wyjściu z domu i powrocie musimy odbyć szereg zabiegów, które pozwolą utrzymać psa w dobrym zdrowiu. Sprawą z gruntu podstawową jest każdorazowe opłukiwanie łap letnią wodą lub przetarcie wilgotną ściereczką. Dzięki temu usuniemy drażniącą sól, śnieg i kawałki lodu, gromadzące się na włosach między palcami i wywołujące ból w czasie chodzenia. Nieusunięte grudki lodu i zbitego śniegu mogą spowodować nawet uszkodzenie opuszki psa! Na taką sytuację narażone są przede wszystkim psy długowłose, dlatego w okresie zimowym należy regularnie przycinać włosy w tych miejscach.

pielęgnacja psa zimą

grudki zbitego śniegu na sierści alaskan malamuta, które trzeba usunąć po przyjściu do domu


W miarę możliwości unikajmy miejsc, w których zamiast piasku wysypuje się sól na chodnik. Nie spacerujmy także na powierzchniach oblodzonych, a szczególnie przy stawach pokrytych cienką warstwą lodu!

Pielęgnacja psów zimą – co kryje śnieg?

Jako że pod grubą warstwą śniegu mogą znajdować się różne przedmioty, także ostre i niebezpieczne dla zwierzęcia, po powrocie do domu należy dokładnie sprawdzić łapki, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości skonsultować się z lekarzem.

Czy mój pies potrzebuje ubranka?

Nie wszystkie psy są bardzo wrażliwe na zimno, dlatego nie w każdym przypadku istnieje logiczne uzasadnienie dla zakupu ubranka. Na niskie temperatury szczególnie narażone są przedstawiciele raz bezwłosych, np. chińskie grzywacze, psy-miniaturki, np. Yorkshire teriery, Maltańczyki czy Westie, oraz rasy psów wywodzące się z południowych rejonów świata.

ubranko dla psa na zimę

pudel ubrany w sweterek dla psa na zimę

Na ubranko warto zdecydować się także wtedy, gdy nasz pies ma już swoje lata i cierpi na problemy zdrowotne, np. schorzenia pęcherza. Istotne jest, abyśmy przez cały okres zimowy konsekwentnie zakładali pupilowi ubranko – w innym przypadku obniżymy jego odporność na mrozy i zwiększymy szansę na zachorowanie.

Pielęgnacja psa zimą – na to nie pozwalajmy! 

  •  Jeżeli temperatura spada mocno poniżej zera i wieje przejmujący wiatr, ograniczmy czas trwania spaceru do minimum. Pupil powinien mieć możliwość rozgrzania się w ruchu, dlatego nie stójmy za wiatą klatki schodowej i nie oczekujmy niecierpliwie jego przyjścia.
  • Nie pozwalajmy czworonogi zjadać śniegu. Takie „zabawy” mogą zakończyć się nieprzyjemną infekcją gór oddechowych. 
  • Nie zwiększajmy objętości i częstotliwości podawania posiłków. Wzbogaćmy jednak codzienny jadłospis o witaminy A, D i E, oraz zainwestujmy w witaminowy suplement diety. 
  • Pomyślmy o zakupie preparatów wzmacniających skórę i sierść, ponieważ suche i mroźne powietrze wysusza naskórek. Podrażniony zaczyna swędzieć i jest bardziej podatny na rozwój stanów zapalnych.
  •  Zapomnijmy o strzyżeniu. Sierść jest naturalną barierą ochronną, dlatego w żadnym wypadku nie odbierajmy psu dodatkowego zabezpieczenia przed chłodem.  Pamiętajmy przy tym o konieczności regularnego wyczesywania sierści – brudna i skołtuniona może bowiem powodować choroby skóry u psa.

Tagi artykułu: