Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja psów ras długowłosych

Psy długowłose to jedna z najbardziej reprezentatywnych i najpiękniejszych grup czworonogów. Warunkiem ich perfekcyjnego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja, na którą składają się: regularne szczotkowanie, kąpiele, odżywianie oraz przycinanie włosa. Jeżeli chcemy, aby nasz pies prezentował się nieskazitelnie, musimy poświęcić sporo energii i czasu na zabiegi pielęgnacyjne. Wszelkie zaniedbania szybko odbiją się na wyglądzie naszego pupila – wie o tym każdy opiekun, który musiał mierzyć się z kołtunem oraz wycinać poskręcaną i zanieczyszczoną sierść.

Pielęgnacja psów ras długowłosych

  • Czesanie psa długowłosego

Psy o długim i jedwabistym włosie powinny być szczotkowane przynajmniej dwa razy w tygodniu. Przed przystąpieniem do działania warto spryskać włos specjalną odżywką w aerozolu, która ułatwia rozczesywanie, zapobiega plątaniu się włosa, działa antystatycznie i sprawia, że włos psa jest miękki i lśniący. Przed szczotkowaniem konieczne jest rozczesanie włosa psa przy pomocy średnio gęstego grzebienia o idealnie zaokrąglonych końcach, który nie wyrwie włosa. Do szczotkowania używamy natomiast prostej szczotki z naturalnego włosia, która nada sierści połysk.

pielęgnacja psów ras długowłosych czesanie maltańczyka

  • Kapiel psa długowłosego

Oprócz czesania konieczna jest także regularna kąpiel – niekiedy nawet trzy razy w miesiącu. Do kąpieli używamy szamponu dedykowanego dla konkretnej rasy bądź nawilżającego. Jeżeli włos naszego pupila jest matowy, a skóra się łuszczy i widać na niej podrażnienia, warto zainwestować w szampon i odżywkę z wyższej półki, np. Shampoing Peaux Sensibles. Część szamponów nie tylko oczyszcza włos, ale także intensyfikuje kolor i nadaje mu właściwego blasku. Wbrew pozorom taka przyjemność wcale nie musi być droga! Przykładowo, DR SEIDLA Szampon Champion dla psów intensyfikujący kolor biały, kosztuje zaledwie 25 złotych, a wystarcza na bardzo długi czas. Preparat delikatnie rozświetla i rozjaśnia naturalny kolor sierści, skutecznie usuwając zabrudzenia i nie naruszając przy tym naturalnej bariery ochronnej skóry.

pielęgnacja psów ras długowłosych kąpiel psa yorka

Aby uzyskać jak najlepszy efekt, powinniśmy umyć psa dwukrotnie. Pierwsza kąpiel w szamponie pozwoli oczyścić włos, druga zaś sprawi, że będzie miękki i lśniący. Po kąpieli niezbędne jest nałożenie balsamu-odżywki, dzięki któremu rozczeszemy mokry włos bez żadnych strat. Balsam nie tylko ułatwia czesanie, ale także odbudowuje lipoproteinową otoczkę włosa, odżywia go i zapobiega elektryzowaniu. Jeżeli chcemy wzmocnić efekt, warto zainwestować w odżywkę w aerozolu, która ułatwi układanie włosa. 

A co zamiast kąpieli?

Jako że pielęgnacja psów długowłosych jest dość czasochłonna, może się zdarzyć, że pewnego razu nie znajdziemy wystarczająco dużo czasu na kąpiel. W takim wypadku możemy zastosować stary i sprawdzony trik, a mianowicie naciągnąć trochę waty na włosianą szczotkę i skropić ją specjalnym preparatem, np. Lotion Tout Pelage. Następnie szczotkujemy włos, a w razie potrzeby wymieniamy watę na nową. Ten prosty zabieg pozwala przywrócić sierści czystość, niemniej nie może być traktowany jak normalna kąpiel!

  • Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne psów ras długowłosych

Pielęgnowanie włosa psa długowłosego to nie jedyne wyzwanie stojące przed opiekunem. Równie istotna jest bowiem dbałość o uszy, oczy i pazury. Czyszczenie oczu jest szczególnie ważne u psów o białej maści, u których szczególnie widać zanieczyszczenia w kącikach oczu oraz nieestetyczne żółte zacieki.  Do czyszczenia możemy użyć specjalnego żelu dostępnego w sklepach zoologicznych, np. Soin des Yeux . Raz na tydzień czyścimy również uszy, używając do tego celu wacika nawiniętego na palec. W żadnym wypadku nie wykorzystujemy patyczków kosmetycznych, które jedynie wbijają woskowinę w głąb ucha.

pielęgnacja psów ras długowłosych pielegnacja uszu jamnika


Raz albo dwa razy w tygodniu konieczne jest także czyszczenie jamy ustnej. Możemy stosować do tego celu specjalne preparaty i szczotkować zęby lub podawać psu smakołyki, które redukują kamień nazębny. Średnio raz w miesiącu skracamy pazury, a w okresie zimowym dodatkowo wycinamy włosy między opuszkami.

pielegnacja psów ras długowłosych obcinanie pazurów psu

Kołtuny u psa

Jeżeli prawidłowo pielęgnujemy włos naszego pupila, szanse na powstanie kołtuna są bardzo małe. Zdarza się jednak, że w wyniku małego zaniedbania, dojdzie do splątania włosa psa. W takim wypadku powinniśmy spryskać najpierw włos specjalną odżywką, rozczesać i zlokalizować supły, które następnie obficie pryskamy preparatem, czekamy kilkanaście minut i próbujemy rozczesać przy użyciu grzebienia. W razie potrzeby rozluźniamy supły palcami i rozczesujemy grzebieniem ustawionym na sztorc.
Kiedy sytuacja jest patowa i nie jesteśmy w stanie nic zrobić z kołtunem, nie pozostaje nam nic innego jak poprzecinać włosy wzdłuż przy pomocy małych ostrych nożyczek. Dzięki takiemu przycięciu utrata włosów będzie stosunkowo niewielka.

Jeżeli pies długowłosy będzie systematycznie pielęgnowany przy pomocy kilku kosmetyków, nigdy nie zmierzymy się z problemem splątanego włosa!

Tagi artykułu: