Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja psów szorstkowłosych

Jakich ras dotyczy pielęgnacja psów szorstkowłosych. Prawidłowa sierść psa szorstkowłosego składa się z gęstej, twardej, drucianej okrywy i krótszego, miękkiego podszerstka. Dlatego zaliczany jest do psów szorstkowłosych. Psy o takim rodzaju sierści nie linieją, lecz ich szata wymaga specjalnej pielęgnacji, którą może wykonać właściciel lub specjalista w salonie kosmetycznym dla psów.

Do psów szorstkowłosych zaliczamy sznaucery, jamniki szorstkowłose i większość terierów. Pielęgnacja psów szorstkowłosych z podszerstkiem dotyczy więc m.in. takich ras jak: chart irlandzki wilczarz, chart szkocki deerhound, airedale terrier, cairn terier, west highland white terier, foksterier szorstkowłosy, terier szkocki, terier irlandzki, terier walijski, gryfonik brukselski i belgijski, sznaucery, jamnik szorstkowłosy.

Na czym polega właściwa pielęgnacja psów szorstkowłosych

Właściwa pielęgnacja psów szorstkowłosych polega przede wszystkim na ich regularnym trymowaniu. Prócz tego nie możemy oczywiście zapomnieć o kąpieli, przycinaniu pazurów, szczotkowaniu i czesaniu. Wszystkie etapy pielęgnacji wymagają staranności i żadnego z nich nie można pominąć. Trzeba zacząć od trymowania, a zakończyć na suszeniu sierści. Jeśli zatem właściciel nie ma czasu lub jest niecierpliwy, najlepiej skorzystać z wizyty i usługi w profesjonalnym salonie groomerskim.

Trymowanie to usuwanie martwego włosa poprzez wyskubywanie go. Robi się to za pomocą metalowych nożyków o odpowiednim rozmiarze czy tzw. Coat Kingów. Najważniejszą cechą nożyczek trymerskich są tępe przestrzenie między ząbkami, aby nie ucinały włosów. Można to wykonywać również palcami (jednak od trymowania palcami raczej się odchodzi), czy przy pomocy kamienia trymerskiego. Do skubania psa również możemy użyć gumowej rękawiczki, która ułatwi nam wykonanie tego zabiegu. Sposób i sprzęt dobieramy do konkretnego psa. Trymowanie należy zorganizować w taki sposób, by psy nie przeżywały stresu.

Jeżeli pies ma dużo podszerstka, to należy wyczesywać go trymerem używanym jak grzebień, ewentualnie tzw. furminatorem. Pomocna w trymowaniu jest wtedy także kreda trymerska, którą posypuje się psa, dzięki czemu włos nie ześlizguje się nam przy trymowaniu.

Co to jest trymowanie (inaczej trimming)

Nie pielęgnowana sierść psa szorstkowłosego, wyrasta zwykle na ok. 10 cm i z biegiem czasu wyciera się miejscami tworząc kępy starego, matowego owłosienia. W miejscach, gdzie włosy wypadły wcześniej, narastają nowe, lśniące włosy o doskonałej jakości i barwie. Taki nietrymowany pies siłą rzeczy wygląda źle jak pies zaniedbany. Dlatego ważna jest prawidłowa pielęgnacja szaty.

Dobry trimming jest sztuką, dodaje uroku głowie, podkreśla kątowanie kończyn, skraca optycznie korpus psa. Właściwe trymowanie jest szczególnie ważne w przypadku psa biorącego udział w wystawach, gdzie bardzo zarośnięty pies, na tle pięknie podszykowanych konkurentów nie ma większych szans, a sędzia ma nawet prawo obniżyć jego ocenę.

pielęgnacja psów szorstkowłosych furminator i sierść psa

Dobrze przeprowadzone trymowanie jest dla psa zupełnie bezbolesnym zabiegiem, gdyż usuwany jest tylko martwy włos. Widać to zresztą po zachowaniu psów, które zupełnie nie reagują na wyciąganie włosa za pomocą trymowania. Trymowanie jedynie może trochę strasznie wygląda, jednak nikt tu psu włosów nie wyrywa. Ważne jest, aby nie myśleć w sposób irracjonalny i np. strzyc psa zamiast go trymować, bo „trymowanie jest bestialskie”. Tymczasem profesjonalni groomerzy (fachowcy od psiej urody i pielęgnacji) uważają, że strzyżenie jest bardziej szkodliwe dla psa. Oprócz tego, że niszczymy psu szatę zarówno pod względem struktury jak i koloru włosa, to może doprowadzić również do zapalenia mieszków włosowatych i podrażnienia skóry, gdyż nieusuwany a jedynie podcinany włos nie pozwala na wyrośnięcie nowego i żywego, który jest do tego gotowy, ale nie ma dla niego miejsca z powodu ciągłej jeszcze obecności starego włosa w mieszku włosowym. Strzyżenie powoduje także wyrównanie szaty okrywowej z podszerstkiem, a co za tym idzie, jej zmatowienie oraz utratę jakości i koloru. Więc aby szata psa szorstkowłosego była zawsze szorstka, lśniąca i o pięknej barwie – nie należy jej strzyc ani maszynką, ani nożyczkami. Jeżeli zaś tkwimy w niesłusznym przekonaniu i obawie przed trymowaniem, to lepiej kupmy sobie psa z innym rodzajem włosa i po kłopocie.

Psy szorstkowłose są idealnymi psami dla osób, które nie lubią w domu śladów liniejącego psiego futra, ale nie trymowane będą jednak linieć, bo strzyżenie jedynie skraca włos, ale nadal jest go tyle samo, więc włos i tak będzie wypadał, tylko krótszy. Dodatkowo strzyżenie powoduje też przerost podszerstka, który wykorzenia włos okrywowy. Natomiast dzięki trymowaniu pies będzie szorstki jak szczotka i o pięknym, intensywnym kolorze, oraz ze zdrową skórą i szczęśliwym merdającym ogonkiem.

Jak należy właściwie trymować psa

Pierwsze trymowanie powinno być przeprowadzone nie później niż ok. 3-4 miesiąca życia psa. Natomiast każde kolejne najlepiej przeprowadzać co ok. 6-8 tygodni, dlatego, że włos psów szorstkowłosych dojrzewa przez ok. 3 miesiące, a potem obumiera i jest gotowy do usunięcia. Tak więc trymując psa raz na 3 miesiące lub rzadziej, jesteśmy w stanie wyskubać go mówiąc potocznie „do zera”, gdyż wszystkie włosy są już w tym czasie do tego dojrzałe. Pamiętajmy przy tym by nie przeholować i nie trymować psa zbyt często, bo zbyt mocno wyskubany pies z widoczną różową skórą, wcale nie wygląda ładnie, dlatego, aby na psie pozostawał żywy włos – trymujemy go co ok. 6-8 tygodni. W przypadku psów wystawowych trymowanie powtarza się z większą częstotliwością, trymując psa partiami i w ściśle określony sposób.

Trymowany Foksterier szorstkowłosy

Podszerstek należy usuwać jak najczęściej, bo bardzo szybko rośnie. Jest to jednak ze wszech miar jak najbardziej wskazane, gdyż jeżeli będziemy go dość często usuwać, to z czasem wyprowadzimy naprawdę ładny włos. Po paru miesiącach tego podszerstka zrobi się niewiele, a zastąpi go za to piękna szata okrywowa.

Aby nasz pies po trymowaniu miał wedle życzenia – krótszy lub dłuższy włos – należy manipulować czasem między jednym trymowaniem a drugim. Zasada jest taka, że im krótszy czas między zrymowaniami, tym krótszy będzie włos po trymowaniu, bo jest to włos wyrastający w miejsce włosa wyjętego przy poprzednim trymowaniu.

Trymując psa nożyczkami trymerskimi, chwytamy kciukiem małe kępki włosów, dociskając je jednocześnie do metalowej części nożyka trymerskiego i następnie ruchem zdecydowanym, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów pociągamy „raz przy razie”. Należy pamiętać o przytrzymywaniu lewą ręką skóry psa tak , by zabieg był jak najmniej bolesny. Nigdy nie trymujemy „pod włos”. Pierwszy raz trymujemy całe ciało psa, oszczędzając tylko brodę i wąsy. Następnym razem skubiemy psa opuszczając brodę, wąsy, brwi i łapy.

Kąpanie psów szorstkowłosych. Nie ma dokładnie sprecyzowanego czasu, co ile powinno się kąpać psy szorstkowłose. Doświadczeni groomerzy proponują kąpiele raz na 1-2 miesiące, najrzadziej 2 razy w roku. Powinno się do tego używać specjalnych szamponów dla psów o szorstkim włosie, dzięki czemu nie zniszczymy struktury włosa. Należy pamiętać o zabezpieczeniu watą uszu psa przed zalaniem wodą.

Jeśli chodzi o odżywki, to opinie są podzielone, jednak raz na jakiś czas nawet psa szorstkowłosego powinno się wykąpać w odżywczym szamponie lub zastosować odżywkę na sierść. Jednak wszystko z odpowiednim umiarem i nie za często oczywiście. Również jeżeli używamy szamponów wybielających, nie powinno to być za każdym razem, bo środki te bardzo wysuszają skórę i włosy.

Furminatory dla psów szorstkowłosych

Czesanie i szczotkowanie psów szorstkowłosych. Narzędziami potrzebnymi do pielęgnacji sierści psa szorstkowłosego jest grzebień metalowy, szczotka z naturalnego włosia (przeczesujemy nimi grzbiet psa w celu rozplątania włosów i rozprowadzenia naturalnego tłuszczu po sierści), szczotka o metalowych ząbkach (do delikatnego rozczesywania łap), nożyczki fryzjerskie (do wycinania włosów między palcami) i nożyczki degażówki (do cieniowania włosów o różnej długości).

Psy szorstkowłose powinny być czesane regularnie, ze szczególnym uwzględnieniem tych partii ciała, na których włos pozostaje dłuższy (np. kończyny, podbrzusze, broda). Wyczesujemy całego psa mniej więcej raz lub dwa razy w tygodniu. Choć niektórym wydaje się to zbędne, jednak czesać psa szorstkowłosego należy nawet wtedy, jeśli jest systematycznie trymowany!

Czesanie jest wskazanenie tylko dla urody psa. Poprawia bowiem także pracę układu krwionośnego skóry i działa oczyszczająco. Poprzez czesanie miękką szczotką rozprowadzamy po skórze naturalny tłuszcz (lanolina) chroniący m.in. przed brudzeniem się, przemoczeniem, infekcjami. Usuwamy dzięki temu także nagromadzony w sierści kurz.

U ras, u których pozostawia się dłuższą sierść, musimy pilnować, aby nie wytworzyły się w niej kołtuny. Chociaż sztywna struktura włosa u psów szorstkowłosych raczej nie pozwala na zbytnie filcowanie, to jednak przy zaniedbaniach kołtuny i tak mogą się wytworzyć. Psy mające długi włos na brodzie i łapach powinny być czesane w tych miejscach co drugi dzień, a broda powinna być myta po każdym posiłku.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne u psów szorstkowłosych. Pielęgnacja psów szorstkowłosych obejmuje także czyszczenie uszu, co wykonujemy 2 razy w miesiącu, używając do tego celu preparatu do czyszczenia uszu, a przy okazji palcami lub pincetą wyskubujemy włosy z kanału słuchowego, by polepszyć jego wentylację. Należy też pamiętać o systematycznym skracaniu narastających pazurów, za pomocą specjalnych cążków. Przy wykonywaniu tej czynności należy być bardzo ostrożnym, by nie przyciąć ich zbyt mocno, co grozi długotrwałym krwawieniem i stanem zapalnym.

Tagi artykułu: