Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Pudla krok po kroku

    Pudle zakwalifikowano do grupy IX FCI psy ozdobne i do towarzystwa, sekcji 2 pudle, nr wzorca 172. Są utrzymywane gł. jako psy do towarzystwa, ozdobne i reprezentacyjne. Występują w 4 formach wielkościowych: pudel duży, średni, miniaturowy i pudel toy (najmniejszy). Mało kto wie, że pierwszym polskim pudlem był pies o imieniu „Bielik”, który należał do królewicza Zygmunta, późniejszego króla Zygmunta Starego.

   Zdrowie Pudli - wszystkie pudle są psami wrażliwymi i dość chorowitymi, u których łatwo o przeziębienie i zapalenie nerek, jeśli pies często przemaka i nie nosi w zimie ochronnego kubraczka. Łatwo też u nich o zapalenie dziąseł i uszu oraz kołtunienie sierści. Mają też tendencje do infekcji i łzawienia oczu, kłopotów z układem trawiennym, zaburzeń pracy serca, PRA (Progressive Retinal Atrophy) i IMHA (Immune Mediated Hemolytic Anemia), choroby Legg-Perthesa-Clave'a (zaburzenie rozwoju głowy i szyjki jednej lub obu kości udowych, najczęściej u pudli miniaturowych i toy), padaczki (zwykle u pudli miniaturowych). Czasami u pudli występuje też choroba von Willebranda (dziedziczna choroba komórek śródbłonka naczyń krwionośnych, powodująca nagłe krwawienia) oraz zwichnięcie rzepki i postępujący zanik siatkówki.

   Wszystko to sprawia, że pielęgnacja pudla jest czasochłonna, pracochłonna i wymaga wydatków. Są jednak także i plusy. Szata pudla np. idealnie nadaje się dla alergików, ponieważ psy te nie linieją tak jak inne rasy. Ich sierść jest zbliżona budową do włosa ludzkiego. Ze względu jednak na specyfikę włosa u tej rasy, ponieważ podszerstek wyrasta ponad włos okrywowy, zwija się przez to spiralnie i tworzy kędziory, by uzyskać pożądany wygląd, u pudli konieczna jest regularna i bardzo staranna pielęgnacja. Sierść pudli jest gęsta, elastyczna i wełnista, a w fakturze przypomina owcze runo. U tych psów dopuszczalne są wszystkie jednolite umaszczenia. Skóra pudli jest elastyczna, miękka i przylegająca oraz bez fałd. Pudle czarne, brązowe i srebrne mają kolor skóry taki sam jak barwę umaszczenia. Natomiast u pudli białych skóra jest srebrzysta. Ciemny pigment występuje tylko na powiekach, wargach, nosie, dziąsłach i podniebieniu, jednak u pudli brązowych i morelowych może być nieco jaśniejszy. Różowe przebarwienia oraz kolor skóry inny niż czarny, są uznawane u tej rasy za wadę.

Pielęgnacja Pudla krok po kroku

Etapy pielęgnacji Pudla

  • Kąpiel

Kąpiel musi odbywać się w wannie lub brodziku, w którym znajduje się mata antypoślizgowa, co jest ważne szczególnie w przypadku pudli dużych i średnich. Psa trzeba od szczenięcia przyzwyczajać do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, w tym do kąpieli. Dużych pudli nie wolno przywiązywaćdo kranu, bo są zbyt silne i mogą go uszkodzić, a nawet wyrwać ze ściany! Najpierw psa trzeba dobrze zmoczyć, co nie jest takie proste przy sierści u tej rasy. Uszy zabezpieczamy wacikami przed zalaniem ich wodą. Dobrze namoczonego psa polewamy rozcieńczonym szamponem. Szampony zwykle mają zbyt gęstą konsystencję na obfitą i zbitą sierść pudli, dlatego trzeba je rozcieńczać. Psa myjemy dobrze masując jego sierść rękoma. Następnie obficie i bardzo dokładnie spłukujemy go wodą. Ze względu na sierść, mycie i płukanie pudla wymaga więcej czasu, niż u większości innych ras psów. Czynność mycia szamponem trzeba powtórzyć. Pierwsze mycie oczyszcza psa z brudu i kosmetyków a drugie, usuwa pozostałości brudnej wody po pierwszym myciu. Na koniec kąpieli trzeba wycisnąć sierść psa niczym wełniany sweter i nałożyć na nią odżywkę, także rozcieńczoną wodą. Robimy to wgniatając ją w sierść, a potem spłukując. Szczególną uwagę trzeba zwracać na miejsca mało dostępne (np. pod pachami i za uszami). Jeśli mamy wątpliwości, że pies nie jest dobrze spłukany (gł. po drugim myciu szamponem), należy psa spłukać jeszcze raz. Po zakończeniu mycia, najlepiej zachęcić psa, by sam się otrzepał, a potem zawinąć go w ręcznik i pozostawić na ok. 0,5 godz. Na koniec trzeba spryskać psa mieszanką odżywki z oliwką i zawinąć ponownie. Po tym wszystkim stawiamy go na stole i całego suszymy rozczesując.

Kąpiel pudla w salonie dla psów

Kąpiel Pudla

  • Suszenie

Do suszenia pudla najlepiej użyć suszarki o dużej mocy, sile podmuchu i regulowanej temperaturze powietrza oraz termostacie, który zapobiegnie przegrzaniu się i zniszczeniu suszarki, bo pudla suszy się dosyć długo! Ogólną zasadą jest suszenie w celu wyprostowania włosa, bo tylko taki włos można potem w miarę równo przyciąć. Dlatego ważne jest, by w trakcie suszenia rozczesywać włos na przemian szczotką lub grzebieniem, co robimy partiami dzieląc włos na pasma. Włos musi wyschnąć dokładnie, ponieważ nawet minimalna wilgoć skręci go z powrotem. Zwracamy też uwagę na miejsca trudno dostępne (np. za uszami). Przy fryzurach „długich” (puppy clip, continental clip, saddle clip) można pomagać sobie, spinając partie mokrego włosa klamerkami. Prawidłowo wykąpany i wysuszony włos jest podstawą całej udanej fryzury!

 

  • Czesanie

Pudla trzeba często czesać, jednak wcale nie codziennie. U tej rasy jest to stosunkowo długi i bardzo dokładny zabieg. Wykonujemy go szczotką i grzebieniem. U większych pudli (średni i duży) można tę pracę dzielić sobie na parę dni, jeśli jednorazowo nie możemy uczesać całego psa za jednym razem. Każde czesanie w pewnym stopniu powoduje wyrywanie i uszkodzenia włosa, dlatego powinno być na tyle częste, by sierść nie zdążyła się skołtunić, lecz jednocześnie na tyle rzadkie, by uniknąć nadmiernego łamania i wyrywania włosa. Czesać pudla powinniśmy więc co kilka dni, jednak czynność tą uzależniamy i od takich czynników jak: rodzaj szaty, długość włosa, wiek psa, pogoda. Krótki włos nie stwarza problemu, trzeba tylko wiedzieć, że u pudli nie należy czesać suchego włosa, bo powoduje to nadmierną łamliwość. Powinno się do tego celu używać specjalne preparaty, lub chociaż zwilżyć sierść wodą lub wodą z odżywką do włosów ludzkich, a nawet oliwką dla dzieci, lub czystymi kosmetykami, które potem w czasie kąpieli zostaną zmyte. Jeśli po użyciu tłustej oliwki, a nawet po dobrych detergentach do mycia sierść pozostanie jednak tłustawa, nie należy się przejmować, bo to nawet lepiej. Włos będzie bowiem lepiej zabezpieczony przed działaniem czynników zewnętrznych. Trzeba jednak dzielić włos na partie, które rozczesujemy szczotką każdą z osobna, zaczynając od skóry. Jeśli na koniec okaże się, że zęby grzebienia swobodnie przechodzą przez sierść, to znaczy, że pies jest dobrze wyczesany.

Strzyżenie pudla rocznego szczeniaka

Strzyżenie psa Pudla

  • Rozczesywanie

O sierść pudla musimy dbać szczególnie, by nie dopuścić do powstawania kołtunów. Jeśli jednak ewentualne kołtuny powstaną, to nie wolno ich wycinać! Trzeba za to z cierpliwością zacząć wyczesywanie. Przy czesaniu pudla, na początku używamy własnych palców oraz, jako pomoc – kosmetyków. Dopiero na końcu używamy grzebień o długich, rzadkich i metalowych zębach oraz szczotkę. W zależności od stanu splątania kołtuna, trzeba stopniować rozczesywanie, uważając, by nie wyrywać włosów. Jeśli włos się rozczesze, jednak sporo go wyrwiemy, należy sierść nasączyć odpowiednimi kosmetykami, po czym palcami obu rąk poluzowujemy kołtun od skóry ku końcom, dzieląc go na coraz cieńsze pasma. Gdy już uda się go porozdzielać, trzeba próbować dzielić pasemka na jeszcze cieńsze jednym zębem grzebienia i w końcu przeczesywać je grzebieniem ustawionym wszerz. Na samym końcu używamy szczotki. Niektórzy jednak pożądane efekty uzyskują najpierw używając szczotki, a dopiero na koniec przeczesują psa grzebieniem. Obcinanie kołtuna należy traktować wyłącznie jako ostateczność! Wybór sposobu czesania zależy gł. od aktualnego stanu szaty psa.

Uznane fryzury wystawowe u pudli

   FCI ustaliła dopuszczenie pudli do oceny tylko w kreślonych fryzurach wystawowych. Nie chodzi tu o wymyślność strzyżenia fryzury pudla. Ma ona bowiem pokazać przede wszystkim obfitość owłosienia i strukturę szaty danego osobnika. Na przestrzeni wieków fryzury te były wielokrotnie modyfikowane, co wynikało ze zmian wzorca rasy, aktualnej mody i coraz większych umiejętności psich fryzjerów (groomerów). Podstawowymi czterema fryzurami są obecnie: lion clip, modern clip, puppy clip (inaczej pet clip) i saddle clip. Pudle toy mają dopuszczone fryzury: puppy clip, english sadle clip i cocntinantel clip. Cechą wspólną wszystkich fryzur jest bardzo krótkie wystrzyganie maszynką pyska, policzków, podgardla, palców oraz nasady ogona wraz z odbytem i brzuchem. Są też fryzury niewystawowe jak np. tzw. karakuł.

Pet clip (zwany też puppy clip) – to tzw. fryzura szczenięca, w której sierść obcinana dość krótko. Brzuch, kufa, policzki, podgardle i łapy są niemal łyse. Dłuższe włosy pozostawia się na kończynach przednich i tylnych, a najdłuższe na głowie, uszach, karku i części grzbietu. Na szyi i tylnej stronie grzbietu włosy są dodatkowo specjalnie modelowane. Na ogonie wystrzyga się kształt pompona.

Fryzura pudla pet clip

Fryzura Pudla pet clip

Saddle clip (English Sadle Clip) – to siodełkowa fryzura lub angielska.Tylne partie ciała są golone na krótko, a pełna okrywa jest zostawiana i modelowana od talii aż po głowę. To fryzura wyszukana, pracochłonna i wymagająca stałych poprawek, dzięki największej ilości okrągłych bądź owalnych pomponów, z których każdy musi być proporcjonalnie i na okrągło regularnie przystrzygany. Najczęściej formuje się pompony na stawach kończyn i ogonie. W sumie powstaje 7 pomponów: 1 pompon na głowie, 2 pompon tułowia, 3 i 4 pompony kończyn przednich, 5 i 6 pompony kończyn tylnych, 7 pompon na ogonie. Continental Clip także ma pełną okrywę włosową na klatce piersiowej i żebrach, oraz wygolony zad i kończyny. Duże pompony są jednak na biodrach, a wokół kostek formuje się bransoletki zamiast pomponów.

Fryzura pudla saddle clip

Fryzura Pudla Saddle clip

Modern clip (federał) - to wygodna w życiu codziennym fryzura odzwierciedlająca budowę pudla jako typowego psa. To strzyżenie ma bardzo naturalne kształty, co harmonizuje z temperamentem i elegancją pudla. Tułów psa jest tu strzyżony na krótko, z długością wahającą się w różnych partiach tułowia w granicach 0,5-10 cm (zależnie od indywidualnych cech psa i jego wielkości). Na nogach formuje się dłuższy włos jako tzw. spodnie, na głowie tzw. kask, a na uszach i ogonie tworzy się pompony. Ta fryzura wymaga dużej pracy w czasie strzyżenia, za to jest niewymagająca na co dzień. Podobna do federała jest fryzura Scandinavian terier clip, która różni się dwoma szczegółami uniemożliwiającymi wystawienie pudla poza klasą weteranów. Chodzi o całkiem zgolone uszy i ogon, lub pozostawienie krótkiego włosa na tych częściach psa.

Fryzura moder clip u pudla

Fryzura Pudla Modern clip

Lion clip (lew) - to fryzura w typie lwa. Obficie owłosiony przód i głowa psa, tworzy tu kontrast z wygolonym do „zera” tyłem. Włos od pasa w kierunku głowy stopniowo staje się coraz dłuższy, a na głowie tworzy się kask. Owłosiony jest także ogon, na którym formowany jest okrągły lub owalny pompon. Pompony takie otaczają tez stawy skokowe i nadgarstki. Na uszach pozostawia się długi i puszysty włos.

Fryzura u pudla lion clip

Fryzura Pudla Lion clip

Pielęgnacja oczu u zębów Pudla

   Jeśli oczy zaczną ropieć i łzawić, przemywamy je zwilżonym gazikiem. Nie róbmy tego jednak herbatą lub rumiankiem, bo przebarwiają włos. Lepiej zakupić specjalny środek leczniczy. Pudle mają ślinę z dużą ilością bakterii, więc mogą mieć zapalenie dziąseł. Dlatego odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie zębów (szczotkowanie specjalną pastą dla psów min. 3 razy w tygodniu, oraz stosowanie specjalnych płynów i ciasteczek usuwających kamień nazębny) i prawidłowa dieta, są bardzo ważne dla utrzymania higieny pyska i zapobiegania infekcjom. Zęby mogą jednak z czasem wymagać usuwania kamienia przez lekarza weterynarii.

Pielęgnacja uszu Pudla

    Uszy pudli wymagają częstego wyskubywania włosów, co jest dla psa zabiegiem bezbolesnym, jednak trzeba go do tego przyzwyczaić. Oczywiście należy też regularnie czyścić uszy w celu usunięcia nadmiaru brązowej wydzieliny. Nieczyszczone i niewyskubane z włosów uszy powodują stany zapalne. Zapalenie uszu u pudli występuje częściej niż u innych ras. Raz na miesiąc przycinamy im także pazurki.

caniche, czesanie pudla, czy pielęgnacja pudla jest kłopotliwa, fryzura lion clip, fryzura modern clip, fryzura pet clip, fryzura pudla lion clip, fryzura pudla modern clip, fryzura pudla pet clip, fryzura pudla saddle clip, fryzura saddle clip, fryzury dla psów pudli, fryzury dla psów rasy pudel, fryzury dla pudla, fryzury dla pudli, fryzury wystawowe pudli, jak często czesać psa pudla, jak dbać o pudla, jak dbać o sierść pudla, jak kapać pudla, jak kąpać pudla, jak suszyć pudla, kąpiel pudla, pielęgnacja oczu i zębów pudla, pielęgnacja oczu pudla, pielęgnacja pudla, pielęgnacja pudla porady, pielęgnacja sierści pudla, pielęgnacja szaty pudla, pielęgnacja uszu pudla, pies pudel, poodle, prawidłowa pielęgnacja pudla, psy pudle, pudel, pudel pielęgnacja, pudelek, pudle klasyfikacja, pudle pielęgnacja, rozczesywanie pudla, sierść pudli, strzyżenie psa pudla, suszenie pudla, uznane fryzury u pudli, wszystko na temat pielęgnacji pudla, zabiegi pielęgnacyjne pudla

Tagi artykułu: