Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Rottweilera

Rottweiler to pies odważny, szlachetny i bardzo oddany właścicielowi, choć jednocześnie uważany za jedną z najgroźniejszych ras psów na świecie. O ile praca nad ich psychiką i właściwym ułożeniem uchodzi za raczej trudną, o tyle w kwestii zabiegów pielęgnacyjnych psy te są uważane za mało wymagające i „łatwe w obsłudze”. A jak jest naprawdę? Przeczytaj jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja rottweilera. Jeszcze dziś sprawdź, jak należy dbać o sierść, uszy, zęby, oczy i skórę rottweilera.

Rottweiler jako rasa dawniej był wykorzystywany jako psy bojowe, pasterskie i zaganiające, obronne i stróżujące. Obecnie rottweilery uznaje się jednak już niemal wyłącznie jako psy obronno-stróżujące i do towarzystwa. W 1910 r. zostały również oficjalnie uznane za kolejną rasę psów policyjnych. Wedle obowiązującej w Europie klasyfikacji Federacji Kynologicznej FCI rottweilera zaklasyfikowano do grupy 2 – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, a w jej obrębie do sekcji 2.1 – Molosy w typie mastifa. Należy przy tym pamiętać, że choć jak większość ras w typie mastifa rottweilery mają krótką sierść i wytrzymały organizm, nie znaczy to jednak wcale, że nie wymagają pielęgnacji i opieki.

prawidłowa pielęgnacja psa rottweilera

zdrowy rottweiler to szczęśliwy rottweiler

Zdrowie i pielęgnacja rottweilera

Rottweilery są samodzielne, odważne i agresywne wobec intruzów, więc z natury nadają się na psy obronno-stróżujące. Jednak z powodu krótkiej sierści, w naszym klimacie nie są za odporne na duże zimno i złe warunki atmosferyczne. Są to również psy mające zrównoważoną psychikę, jednak z powodu agresywności i dominującego charakteru wymagają konsekwentnego oraz stanowczego podejścia i traktowania. Pewność siebie, upór, skłonność do dominacji (szczególnie u samców) i agresja wobec obcych, mimo masywnego i z pozoru ociężałego cielska wymuszają też, aby rottweilery miały codziennie zapewnioną sporą dawkę ruchu. Także dieta psów tej rasy powinna być bardziej szczególna. Wymagany jest szczególnie odpowiedni dobór jakościowy i bogactwo białek oraz nadzór, by Spy te nadmiernie nie tyły. Zaleca się też, by pokarm był podawany zawsze dopiero po wysiłku fizycznym, gdyż psy tej rasy mają większą skłonność do skrętu żołądka. W kwestii opieki zdrowotnej trzeba również mieć na uwadze, że podobnie jak u większości ras dużych (szczególnie w typie mastifa), także u rottweilerów mogą wystąpić dysplazje stawów biodrowych i łokciowych. Rottweilery mają też skłonność do różnego typu alergii oraz do chorób nowotworowych.

Podsumowując, warunkiem zdrowia u rottweilerów wcale nie są częste wizyty u weterynarza jak twierdzą specjaliści, a raczej stałe i rzetelne przestrzeganie kilku podstawowych, bardzo ważnych zasad:

  • właściwa dieta (dobrej jakości składniki i dużo białek), należyte racjonowanie oraz stałe pory posiłków, dbałość o stały dostęp do czystej, zimnej wody;
  • codzienna, odpowiednia porcja ruchu i wysiłku fizycznego (dłuższe spacery, biegi, zabawy);
  • regularna i właściwa dbałość o czystość i zdrowie psa, czyli codzienny ogląd czy nic psu nie dolega, a także kąpanie psa, codzienne szczotkowanie, częste sprawdzanie i czyszczenie uszu, sprawdzanie oczu i zębów, dbałość o stan łap i pazurów;
  • zapewnienie stale czystego, zacisznego, zadaszonego i odpowiedniej wielkości wybiegu oraz legowiska (legowisko ma mieć powierzchnię ok. 90 cm2).

zdrowie i pielęgnacja rottweilera to zdrowa i zadbana sierść psa

zdrowa i zadbana sierść psa rottweilera

Czesanie i szczotkowanie sierści rottweilera

Odpowiednie żywienie, opieka zdrowotna i dbałość o kondycję fizyczną to nie wszystko! Prócz tego pielęgnacja rottweilera obejmuje też przede wszystkim dbanie o skórę i sierść psa. Szata u psów tej rasy składa się ze średniej długości i twardych w dotyku włosów okrywowych oraz miękkiego i stosunkowo gęstego podszerstka. Co prawda rottweilery mają krótką sierść, jednak mimo to wymagają właściwiej częstości zabiegów pielęgnacyjnych? Ich częstotliwość należy maksymalizować tylko w okresie linienia, ale nie można ich zaniechać w ogóle! Rottweilery jak każde inne psy uwielbiają szczotkowanie, któremu należy je poddawać przynajmniej dwa razy w tygodniu, niezbyt gęstą szczotką z dość sztywnego włosia. Po wyszczotkowaniu używamy dwie szczotki gumowe, oburącz ściągając nimi brud z sierści. Następnie czeszemy psa gęstym, metalowym grzebieniem, co usuwa martwe włosy. Poza jednak tylko miłymi doznaniami fizycznymi i usuwaniem martwych włosów, szczotkowanie psiej sierści czyści ją też z brudu. Dlatego codzienne szczotkowanie pozwoli wyeliminować konieczność częstych kąpieli u rottweilerów. Narzędzia do czesania i szczotkowania trzeba na koniec za każdym razem umyć.

Kąpiel

Rottweilera kąpiemy przynajmniej raz na dwa miesiące (częściej gdy się bardzo wybrudzi). Należy przy tym myć go wyłącznie odpowiednim szamponem dla psów. Na koniec dokładnie spłukujemy go i wycieramy ręcznikiem. Ciepła kąpiel z użyciem szamponów doskonale usuwa z sierści tłuszcz, jednak chemia z detergentów może podrażniać skórę. Więc dokładne spłukiwanie szamponu jest niezwykle ważne! Trzeba uważać, by psa nie wychłodzić, ponieważ rottweilery mają krótką sierść. Dlatego kąpiel i dokładne suszenie psa do końca zimą musi odbywać się wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych i ogrzewanych! W czasie kąpieli nie należy myć psu głowy, lecz wytrzeć ją namoczoną, czystą ściereczką. Krótka sierść na głowie i kufie u rottweilera nie wymaga większego mycia w kąpieli, wystarczy jej delikatne szczotkowanie oraz przemywanie i polerowanie flanelką. Oczy najlepiej przemywać płatkiem higienicznym ze sprasowanej waty, zwilżonym ciepłą wodą bez mydła. Przy kąpieli bardzo uważamy, by do uszu psa nie wlewała się woda! Unikać też trzeba kąpieli rottweilera przed wystawą, gdyż świeżo po dokładnym myciu sierść jest bardzo miękka i pozbawiona warstewki lanoliny tłuszczowej, a to może budzić zastrzeżenia u sędziego. U tej rasy zaleca się za to, by kąpać psa minimum 2 tygodnie przed wystawą. Rottweilery mogą za to często kąpać się w różnych czystych jeziorach, rzekach i innych zbiornikach wodnych. Psy tej rasy bardzo lubią wodę, choć osobniki otyłe mogą mniej chętnie chcieć pływać. Pływanie dla rottweilera jest bardzo wskazane, ponieważ to doskonały trening dla stawów i mięśni. Pływanie świetnie rozwija też klatkę piersiową psa i niweluje otyłość. Trzeba jedynie pamiętać, by nie kąpać w ten sposób psów tej rasy w zimnych porach roku. Łatwo mogą wtedy przeziębić się i zachorować.

pielęgnacja łap rottweilera

zdrowe opuszki łapy rottweilera

Pielęgnacja rottweilera – dbałość o łapy psa

Pielęgnacja rottweilera wymaga też, by wśród niezbędnych zabiegów higienicznych znalazło się przyzwyczajenie go do wycierania łap i całego ciała po spacerze w deszczowe i śnieżne dni. Przyzwyczajony do tego pies sam będzie podawał łapy do wytarcia. Jest to ważne również z tego względu, by sypana zimą na chodniki sól nie uszkadzała mu skóry na opuszkach palcowych i pomiędzy nimi. Niezbędna jest więc także regularna kontrola stanu łap, a także korekta długości pazurów. U rottweilerów mających dobrze kątowane kończyny oraz poprawnie ukształtowane kości palców pazury powinny się co prawda ścierać samodzielnie przy chodzeniu i bieganiu, jednak kontrola zawsze jest konieczna.

Pielęgnacja uszu

Psy tej rasy mają klapnięte uszy, przez co mogą one bardziej się brudzić wewnątrz. Pielęgnacja rottweilera wymaga też możliwie jak najczęstszej kontroli uszu. Należy je czyścić przynajmniej raz w tygodniu, dokładnie usuwając zalegającą w kanale słuchowym ciemną, woskowatą wydzielinę. Uszy należy czyścić bardzo ostrożnie, używając to tego pałeczek kosmetycznych lub płatków higienicznych ze sprasowanej waty, oraz specjalnych płynów profilaktycznych (np. Otosol).

Pielęgnacja oczu rottweilera

Pielęgnacja rottweilera wymaga ponadto, by regularnie sprawdzać i w razie czego przemywać im oczy. Do przemywania można używać np. esencję herbacianą, jednak nie rumianek! Dlaczego? Ponieważ napar rumiankowy rozjaśni rottweilerowi ciemną sierść wokół oczu, co oszpeci psa na jakiś czas. W czasie kąpieli rottweilera nie należy z kolei myć jego głowy, by nie zalać mu detergentami oczu, nosa i uszu. Można wtedy co najwyżej przetrzeć psu głowę i oczy ściereczką zwilżoną ciepłą wodą bez mydła.

pielęgnacja rottweilera to usuwanie kamienia nazębnego na zębach psa

gryzak dentystyczny dla psa który usuwa kamień nazębny

Pielęgnacja rottweilera to również czyszczenie zębów

W pielęgnacji rottweilera za celowe uważa się też regularne czyszczenie zębów z odkładającego się na nich brudu i kamienia nazębnego. Powinno się to jednak robić tylko u osobników dorosłych, zwłaszcza tych starszych, ponieważ u nich kamień odkłada się najbardziej. Brak zabiegu mycia zębów sprzyja u psów odkładaniu kamienia nazębnego, psuciu się zębów i stanom zapalnym dziąseł. Psa należy przyzwyczajać do takiego zabiegu poprzez zabawę i najlepiej jeszcze w bardzo młodym wieku. Najpierw oswaja się przy tym psa wkładając mu do pyska palec, którym delikatnie pocieramy zęby i dziąsła. Potem można na palec zacząć nakładać czystą szmatkę nasączoną nieco słabą 3% wodą utlenioną. Dopiero po skończeniu 1 roku życia można zacząć uczyć psa mycia zębów z użyciem specjalnej szczoteczki i pasty do zębów dla psów. Zęby doskonale będzie też czyścił podawany mu od czasu do czasu po jedzeniu twardy suchar z chleba lub bułki. Pies gryząc go, w naturalny sposób będzie sobie wtedy czyścił zęby.

Tagi artykułu: