Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Shih tzu

Pielęgnacja Shih tzu wymaga od opiekuna psa dość dużych starań, które będą miały na celu w głównej mierze zapobiegnięcie tzw. skołtunieniu się sierści. Posiadając shih tzu musimy liczyć się z codzienną pielęgnacją okrywy włosowej u tego zwierzęcia.

W przypadku tej rasy zasadnicze znaczenie ma odpowiednie czesanie jego sierści. Jednym z okresów, który będzie wymagał poświęcenia szczególniejszej uwagi i dbałości z naszej strony jest okres, kiedy pies zmienia szczenięcą sierść na sierść jaką posiada dorosły już pies. Przyzwyczajając szczeniaka do zabiegów pielęgnacyjnych w formie czesania sierści warto zastosować schemat polegający na wydłużeniu okresu czesania, polega to na rozpoczęciu delikatnego czesania psa przez dwie-trzy minuty, po czym w następnym okresie wydłużamy ten czas o następne kilka minut. Dobranie czasu szczotkowania jest zazwyczaj indywidualną koniecznością odpowiednio dopasowaną do wyglądu psa, stanu jego sierści i wielu innych aspektów.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że shih tzu jest psem, u którego zabieg czesania powinien być wykonywany każdego dnia. Istnieje, co prawda możliwość czesania psa trzy-cztery razy w tygodniu, lecz tylko wówczas, kiedy to nasz pupil ma przyciętą w odpowiedni sposób okrywę włosową swego ciała. Należy pamiętać, że sierść powinna być czesana od spodniej warstwy, w innym przypadku czesząc naszego pupila powierzchownie możemy doprowadzić do sfilcowania sierści znajdującej się nieco bliżej skóry. Wskazanym jest spryskanie wodą lub odpowiednim preparatem sierści psa podczas wykonywania zabiegu czesania.

  • Kąpanie Shih tzu

Co do kąpania Shih tzu przyjmuje się, że powinien on być kąpany, co najmniej raz w miesiącu oraz w zależności od wyglądu np. po powrocie ze spaceru, krótko mówiąc najlepiej tego dokonywać, kiedy zaobserwujemy, że sierść naszego psa nie jest w najlepszym stanie a jej wygląd pozostawia nieco do życzenia. Przed przystąpieniem do kapania psa należy go uprzednio wyczesać.


  • rozczesywanie kołtunów

  • Shih tzu

  • Shih tzu

Kąpanie Shih tzu polega na przygotowaniu odpowiedniego naczynia, po czym po umieszczeniu w nim psa bez wykonywania nazbyt okrężnych ruchów w formie masowania, wcierania itp. dokonujemy delikatnego mycia sierści. Nasze ruchy powinny być proste i jednolinijne, unikniemy w ten sposób poplątania długiej sierści naszego pupila, zabieg kąpania wykonujemy od górnej warstwy tułowia, następnie kierujemy się ku tyłowi i ogonowi psa a po umyciu łap na zakończenie myjemy jego głowę, uważając na uszy i oczy zwierzęcia.

Po skończonej kąpieli czworonoga owijamy na kilka minut w ręcznik, w celu tzw. zebrania wody, po czym możemy przystąpić do osuszenia psa. Wskazane jest stosowanie różnorakich odżywek nawilżających okrywę włosową.

  • Oczy Shih tzu

W związku z faktem posiadania dużych oczu u tej rasy, należy zwrócić nieco szczególniejszą uwagę także na pielęgnację i szczególniejsze zadbanie. Poprzez szereg różnorakich podrażnień oka może dochodzić do nieco częstszych infekcji, które zaczyna wytwarzać charakterystyczną wydzielinę zasychającą w kąciku oka. Wskazane jest codzienne jej usuwanie poprzez delikatne przemycie oczu przegotowaną wodą, roztworem soli fizjologicznej lub też odpowiednim płynem zalecanym przez lekarzy weterynarii.

W przypadku gdyby doszło do poważniejszego podrażnienia koniecznym staje się odwiedzenie gabinetu weterynaryjnego wraz z naszym pupilem.

  • Uszy Shih tzu

Poprzez nieco specyficznego rodzaju budowę uszu u tych psów wymagana jest także właściwa pielęgnacja z naszej strony tego narządu. W tym celu wskazanym jest, co najmniej jeden raz w tygodniu sprawdzenie ucha, oraz wyczyszczenie go, jeśli dostrzeżemy zbyt dużą ilość woskowiny. Należy także zadbać o to aby nie pojawiły się w uszach włosy.


  • pielęgnacja oczu

  • Shih tzu

  • Shih tzu

  • Pazurki i łapki Shih tzu

Przycinając zbyt długie pazurki psa należy koniecznie zwrócić przede wszystkim uwagę na fakt, aby nie dopuścić do zranienia lub nazbyt długiego wycięcia pazurka psa. Pozostawienie pazurków bez odpowiedniego przycinania może przyczynić się do ich zawijania utrudniającego poruszanie się zwierzęcia. Czasami może to także skutkować deformacją poduszki łapki.

Dbając o łapki naszego pupila zwróćmy przede wszystkim uwagę na włosy rosnące pomiędzy ich poduszkami, pozostawione same sobie mogą doprowadzić do utrudnień w poruszaniu się psa.

Tagi artykułu: