Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Tornjaków

Pielęgnacja sierści Tornjaków może sprawiać pewne problemy niedoświadczonym opiekunom. Długi włos okrywowy wymaga systematycznego wyczesywania i szczotkowania, dlatego jeżeli nie masz czasu, aby poświęcać na zabiegi pielęgnacyjne ok. godziny w ciągu tygodnia, nie decyduj się na zakup psa tej rasy! W niniejszym artykule podpowiemy Państwu jak dbać o sierść Tornjaka, aby przez cały czas była lśniąca i przyjemna w dotyku.

I.  PIELĘGNACJA SIERŚCI TORNJAKA

Sierść Tornjaków jest szczególna. Dopóki są szczeniakami, mają sierść puchata i mięciutką, niczym wełna, wręcz jedwabną, ale w wieku 4-6 miesięcy, zaczyna zmieniać się struktura włosa i zaczyna przechodzić w sierść dorosłego psa która jest dwojakiego rodzaju: składa się z włosów okrywowych: dłuższych, twardszych w dotyku, które dobrze pokrywają ciało psa oraz podszerstka, który jest gęsty, miękki, i włochaty i pełni rolę termoizolacyjną. Młody pies w wieku od 12 do 15 miesięcy stopniowo zrzuca całe szczenięce futro i rośnie na nim już sierść dorosłego psa, ale całkowicie pokryje się nią dopiero po 2,5 roku życia. Samce są zwykle lepiej pokryte sierścią niż samice i jest ona u nich bardziej obfita, zwłaszcza w okolicach szyi oraz na udach.

II.  CZESANIE TORNJAKA

W okresie cieczki (rui) oraz ciąży suki bardzo obficie zrzucają futro, a poza tym u Tornjaków zmiany te regulowane są zmianami pór roku. Psy linieją dwa razy  w ciągu roku – w okolicach pełni lub końca lata oraz z początkiem lub w trakcie zimy, zależy to od psa. Zmiana trwa od dwóch - trzech tygodni do miesiąca czasu. Czas linienia zależy w rzeczywistości od właściciela psiaka. Jeżeli czesaniem pomożemy psu „oswobodzić się” od obumarłego podszerstka  (gdyż tylko tą warstwę sierści gubi), skrócimy tym sposobem czas linienia. Do czesania Tornjaka najlepszy jest grzebień z rzadkimi, metalowymi, nieostrymi zębami, które powinny być od siebie oddalone o ok.0,5 cm, a ich długość powinna wynosić ok.3-3,5 cm. Wraz z grzebieniem można korzystać również ze szczotki z metalowymi, ale równymi zębami, bez plastikowych kulek na końcach.

Pielęgnacja Tornjaków

SAMBA Dalmatinski Vrisak vel EMILKA po kąpieli błotnej; wyczesujemy włos na sucho, nigdy gdy jest mokry lub wilgotny

Poza okresem linienia, wystarczy czesać psa jeden raz w tygodniu. Można oczywiście i częściej, nawet codziennie, dla psiaka to sama przyjemność. Należy pamiętać i to bardzo ważne, że nie należy przyciskać grzebienia podczas czesania do skóry  oraz należy trzymać grzebień lekko pochylony w kierunku wzrostu włosa.

Czesanie dorosłego psa zaczynamy w kierunku pod włos i to przy samej skórze, aby rozplatać wszystkie kołtuny, a dopiero później kiedy wszystko rozczeszemy, przeczesujemy w kierunku wzrostu włosa.

Nie wolno zapominać o rozplątaniu futra pod pachami, na brzuchu oraz na ogonie i za uszami, bowiem tam sierść jest skłonna do czochrania i kołtunienia.

Włosy na Tornjaku rosną praktycznie przez cały czas, zwłaszcza widoczne jest to na łapach, które z czasem – jeżeli ich nie pielęgnujemy – potrafią stracić swój piękny kształt i zarosną długą, rozczochraną sierścią. Wskazanym jest dokonanie zakupu nożyczek do strzyżenia z zębami rozstawionymi jak w grzebieniu, którymi od czasu do czasu ostrzyżemy długie końcówki na łapach, aby nie wyglądały brzydko.

Należy zwracać uwagę na naturalny kształt i wygląd łapy.

Najlepiej jest strzyc sierść osobno na każdym palcu i pomiędzy poduszkami na łapach, gdzie w okresie zimowym lubi gromadzić się śnieg. Przycięcie nadmiaru sierści pomiędzy poduszkami jest o tyle korzystne, że zapobiegnie gromadzeniu się śniegu, który może powodować kulenie u psa.

Tornjak po wyczesaniu sierści

Wyczesana SAMBA Dalmatinski Vrisak vel EMILKA

III.   KĄPIELE

Szczeniacza wykąpać jest bardzo łatwo, ponieważ jest mały i nie ucieknie nam tak szybko jak duży pies, a przede wszystkim, nie ochlapie tak mocno.

Kąpiel szczeniaka należy rozpocząć od nogi i tylnej części ciała, a następnie wyżej w kierunku głowy. Jeżeli chodzi o mycie głowy szczeniaka, jeżeli nie trzeba, to nie należy jej myć ,,dopóki pies jest mały. Przed kąpielą można włożyć psiakowi do uszu waciki, aby nie dostała się do nich woda, co może skutkować zapaleniem ucha.

Jak myć naszego psiaka?

Mamy dwa wyjścia :

1/ możemy to robić sami i wtedy należy to robić w następujący sposób:

  • najpierw należy zmoczyć psa;
  • następnie umyć go delikatnym, rozcieńczonym letnia wodą szamponem przeznaczonym dla psów lub szarym mydłem w płynie które jest świetne do mycia Tornjaków, które należy nakładać i pocierać delikatnie bez mocnego przyciskania; bardzo ważne jest, żeby wszystko dobrze spłukać, uważając, żeby nigdzie nie pozostał szampon, ani mydło; źle spłukany kosmetyk może spowodować alergiczne zapalenie skóry; można to zauważyć kolejnego dnia po drapaniu i gryzieniu tej części ciała, na której pozostał, czasami nawet pies potrafi pogryźć się do krwi;
  • nałożenie kosmetyku do kąpieli nie stanowi zbytniego problemu, ale dokładne spłukanie go , może czasami nastręczyć nam kłopotów, uważajmy więc przy tej czynności
  • dorosłego psa możemy kapać max. 3-4 razy do roku, lub gdy zachodzi taka potrzeba (np. gdy mocno się wybrudzi w czymś „bardzo pachnącym”, a dla niego stanowiącym swoiste perfumy, nie przesadzajmy z ilością kąpieli, bo nie jest to dobre dla jakości sierści.

Tornjak po wyszczotkowaniu

HELENA Rumskie Molosy FCI po wyszczotkowaniu

2/ drugim naszym wyjściem, jeżeli chodzi o dbanie pięknego futra naszego Tornjaka jest korzystanie z salonów piękności czyli SPA dla psiaków lub korzystanie z usług małych saloników zajmujących się pielęgnacją sierści naszych pupili. Należy tylko sprawdzić renomę takich salonów ,żeby nie popsuć tej fantastycznej okrywy włosowej (najlepiej poprzez znajomych, którzy już korzystają z takowych ).

Sierść Tornjaka ma swoją naturalną warstwę ochronną, tłustą warstwę wokół każdego włosa która chroni od brudu i czynników zewnętrznych. Jeżeli przesadzi się z kąpielami psa, ta osłonka nie zdąży się odnowić i zregenerować od jednego do drugiego mycia, a skutki będą całkiem odwrotne od tego, co chciałoby się osiągnąć, czyli będziemy mieli bardzo niechlujnego psa ze zwisającymi włosami i na dodatek o nieprzyjemnym zapachu.

Psy bośniacko chorwacki pies pasterki słyną z naturalnie pięknego futra. Większość sierści jest biała, lecz nie zbiera zbyt dużo brudu, a po pewnym czasie sama się czyści. Trzeba je tylko regularnie czesać, od warunkiem, że będziemy je czesać wtedy ,gdy są suche, a nie mokre, bo wczeszemy na mokro brud. Jeżeli będziemy je czesać, pies nie będzie miał zapachu, zwłaszcza suki  i one najlepiej nadają się do trzymania w domu.

Piękna szata u Tornjaka

Piękna i zadbana szata (zimowa) u NELLY BOSS - TOR, fot. Hodowla Dalmatinski Vrisak - właściciel Robert Filipović - Chorwacja

Jeżeli pies jest dobrze i odpowiednio karmiony (ma właściwą dietę np. BARF ), a przy tym ma wystarczająco dużo ruchu  oraz regularnie się go czesze, nie trzeba go częściej kąpać niż raz do dwóch razy do roku i to bardziej dlatego, aby mu przypomnieć jak to wygląda.

Całkiem inaczej wygląda kąpiel w morzu, rzece lub w jeziorze. Należy i trzeba ją jak najczęściej wykorzystywać. Psiaki to uwielbiają, nawet natura obdarowała ich skóra pomiędzy palcami do pływania. Pływanie rozwija mięśnie i wzmaga oddech, a także ukrwienie organizmu. Psiaki na ogół bardzo lubią się kąpać i są świetnymi pływakami.

IV.  INNE ZABIEGI PIELĘGNACYJNE u TORNJAKÓW

Przede wszystkim zęby.

Poprzez niezadbane popsute zęby i dziąsła mogą się dostawać do organizmu psa bakterie, które potrafią być niebezpieczne, a nawet śmiertelne.

Takie są na przykład bakterie wywołujące niektóre :

  • przewlekłe choroby płuc;
  • infekcyjne zapalenie wsierdzia;
  • zapalenie trzustki;
  • zapalenie prostaty;
  • zapalenie pęcherza moczowego i nerek;
  • ropomacicze u suk;

Bardzo dobrym środkiem do czyszczenia psich zębów, oprócz kupionych skórzanych i innych gryzaków, są również surowe kości cielęce; a jeżeli jest na nich trochę mięsa, to jest to wspaniały przysmak.

Porąbane kości cielęce dla psa

Porąbane kości cielęce dla psa

Żując kości chociaż raz w tygodniu, pies rozwija mięśnie szczęki, bawi się i czyści zęby. Nie wolno tylko dawać za dużo kości i nie traktować tego, jako posiłek. Zbyt duża ilość kości może spowodować u psa zatwardzenie.

Paznokcie ścierają się naturalnie podczas chodzenia, ale jeżeli ma wilcze pazury na tylnych łapach, należy samemu przycinać pazury, ponieważ nie mają się jak zetrzeć.

Oczy

Można zauważyć rano, po przebudzeniu grudeczki ropy w kącikach oczu („śpioszki”). Pies sam się nie umyje, tak ,jak my to czynimy co rano, należy więc mu w tym pomóc i delikatnie, miękka chusteczką, wytrzeć mu oczy.

Autor tekstu i zdjęć Beata Kaczorowska, hodowla RUMSKIE MOLOSY FCI

Tagi artykułu: