Udostępnij ten artykuł.

Pielęgnacja Welsh Corgi Cardigana

Przodków rasy Welsh Corgi Cardign na Wyspy Brytyjskie przywieźli sami Wikingowie. Te niewielkie psy stały się z czasem popularnymi ulubieńcami monarchów, jako wykładnik władzy i luksusu. Konieczne przeczytaj wszystko na temat – pielęgnacja Welsh Corgi CardiganA. Jeszcze dziś poznaj sekrety hodowli tego ekskluzywnego, „walijskiego karłowatego psa”.

Co to za rasa? Welsh Corgi Cardigan to jedna z brytyjskich ras psów, zaliczana do grupy psów pasterskich i zaganiających, mimo iż są niewielkie i w typie jamnikowatym. Rasa ta jest klasyfikowana według FCI do: grupy 1. Psy pasterskie i zaganiające, sekcji 1. Psy pasterskie (owczarskie), nr wzorca 38. Welsh Corgi Cardigan nie podlega jednak żadnym próbom pracy. Cardigany użytkowo są obecnie wykorzystywane jako psy reprezentacyjne do towarzystwa, pilnują też domów, gospodarstw i dobytku, pracują jako psy pasterskie i zaganiające bydło, a także tępią szkodniki (myszy, szczury). Cardigany w swej historii brały też udział w niektórych akcjach poszukiwania i odkopywania ludzi spod zwalonych lawin.

pies rasy welsh corgi cardigan

Wygląd ogólny. Idealna wysokość w kłębie u tej rasy wynosi 30 cm, przy wadze ciała proporcjonalnej do tej wielkości, wynoszącej 12 kg. Harmonia budowy jest przy tym uznawana za ważniejszą od wielkości.

Chody. Welsh Corgi Cardigan ma żwawe i swobodne chody. Wypuszczają przy tym długie i niewysokie kroki. W ruchu widoczna jest „pełna harmonia akcji przodu i tyłu”, mimo małego, jamnikowatego kształtu ciała i krótkich łapek.

Okrywa włosowa. Sierść Welsh Corgi Cardigan jest krótka lub średnio długa, a do tego prosta i twarda. Posiada też podszerstek. Rodzaje umaszczenia u kardiganów to: śniade, rude, pręgowane, trikolor pręgowane, trikolor, marmurkowe, blue merle, czarno-białe. Możliwe są też białe znaczenia, jeśli biel nie przeważa i nie dominuje (powierzchnia biała nie może przekraczać 30%).

Zachowanie i charakter. Welsh Corgi Cardigan są inteligentne i chętne do nauki, ale spokojniejsze od Pembroke. Do tego są też odważne i śmiałe, towarzyskie i silnie przywiązane do opiekuna/właściciela i rodziny. Bywają niestety jednak zuchwałe i prowokujące wobec innych psów, na co trzeba uważać. Między innymi, dlatego trzeba je wcześnie socjalizować. Są też charakterne, więc trzeba im od początku postawić jasne granice, co im wolno, a czego nie i twardo tego przestrzegać. Poza tym rasa ta nie sprawia problemów. Warto też dodać, że są bardzo kochające, opiekuńcze i oddane dla dzieci.

Zdrowie. Jest to rasa na ogół zdrowa oraz bardzo ruchliwa, wesoła, wszędobylska i lubiąca długie i urozmaicone spacery. Ponieważ pieski te są pojętne i ruchliwe, odnoszą też sukcesy w różnych psich sportach, angażujących zarówno psa, jak i właściciela – np. aportowanie, różne próby na torze przeszkód. Uwaga jednak na ich kręgosłup, ponieważ podobnie jak jamniki, również Cardigany mogą ulegać łatwym kontuzjom kręgosłupa. Z powodu budowy anatomicznej dużo częściej grożą im zwyrodnienia kręgosłupa, wypadnięcia dysku itp. Trzeba też bardzo dbać o ich wagę i nie zapasać zwłaszcza osobników ze skłonnościami do tycia, starszych i mających mniej ruchu. Uwaga też, ponieważ w wieku 6-7 miesięcy u szczeniąt tej rasy zaczynają się skręcać do charakterystycznej postawy ich kończyny. Rosnące pieski mogą wtedy cierpieć na bolesną tzw. kulawiznę młodzieńczą. Trzeba im, więc wtedy podawać preparaty na stawy i stosować odpowiednią dietę.

pielęgnacja welsh corgi cardigana

Pielęgnacja Welsh Corgi Cardigana

Odżywki i balsamy. Psy tej rasy są stosunkowo łatwe w pielęgnacji sierści, jednak bardzo obficie linieją w sezonie. Aby sierść nie wypadała poza sezonem linienia, zaleca się 2-3 razy w tygodniu spryskiwać je odżywką nawilżającą, a po kąpieli na jeszcze wilgotną sierść nakłada się balsam regenerujący. Wzmocni to i uelastyczni włos oraz nada mu lśnienie. 

Pielęgnacja Welsh Corgi Cardigana – szczotkowanie. Ponieważ sierść u tej rasy łatwo może wypadać, trzeba je szczotkować przynajmniej dwa razy w tygodniu, a w czasie linienia nawet codziennie. Zaleca się przy tym używać twardą i dosyć gęstą włosianą szczotkę. Do wyczesywania podszerstka niezbędna jest dodatkowo tzw. Pudłówka, czyli metalowa szczotka z gładko zakończonymi drucikami. Jeśli puchaty i gęsty podszerstek ma tendencję do zbijania się i filcowania (szczególnie zimą), dobrze jest go wtedy rozczesywać specjalnym zgrzebłem o obrotowych zębach. Welsh Corgi Cardigany czesze się zawsze z włosem, jedynie przedpiersie dla nadania objętości można na koniec podczesać odwrotnie, pod włos. Ponieważ włos u tej rasy jest podatny na przesuszenie, stając się wtedy matowy i łamliwy (traci elastyczność), przed szczotkowaniem sierść należy spryskać odżywką do pielęgnacji psów (najlepiej z olejkami roślinnymi). 

pielęgnacja welsh corgi cardigana susenie

Pielęgnacja Welsh Corgi Cardigana – kąpanie. Welsh Corgi Cardigany należy kąpać gdy tego wymagają, jednak nie rzadziej, jak raz na dwa miesiące. Łatwo przesuszająca się sierść u tej rasy jest wrażliwa też na substancje chemiczne osiadające wraz z brudem z otoczenia. Niekąpany pies może więc mieć problemy skórne – np. świąd, wypryski, stany zapalne, egzemy itp. Przed kąpaniem sierść należy dokładnie rozczesać, usuwając też wszelkie możliwe sfilcowania (mocno zaniedbane filce w pachwinach lepiej wyciąć nożyczkami, niż zadawać psu ból w rozczesywaniu na siłę). Dla zdrowej sierści najlepiej stosować szampon proteinowy, a w przypadku przesuszenia i problemów skórnych wskazany jest szampon regenerujący i/lub leczniczy. Szczególnie przed wystawą można też zastosować szampon intensyfikujący barwę. Szampon rozcieńczamy w małej ilości wody i dwukrotnie myjemy nim psa, bardzo dokładnie spłukując go na koniec. Po kąpieli, dla odżywienia, nawilżenia i uelastycznienia włosa powinno się stosować balsam/odzywkę (nakładamy ją na 2-5 min. i spłukujemy, chyba, że jest to preparat bez spłukiwania). Sierść będzie się wtedy mniej łamała i nie wypadała. Po kąpieli Cardigana najpierw odsączamy ręcznikiem, a następnie rozczesując, suszymy suszarką elektryczną (bez tego podszerstek łatwo się filcuje), jednak nie za ciepłym powietrzem. Można też zrobić to szczotką metalową, na którą nadziewamy poduchę z waty nasączonej lotionem i czeszemy tak psa. Do czyszczenia sierści na sucho można też zastosować specjalne pudry czyszczące dla psów (najlepiej w aerozolu). Spryskuje się wtedy sierść pudrem w sprayu w odległości ok. 20 cm, następnie lekko masuje, zostawia na kilka minut i wyczesuje. Sierść jest na koniec nie tylko czysta i pachnąca, ale też puszysta.

Pielęgnacja Welsh Corgi Cardigana – oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Regularnie należy też przeglądać u Cardiganów także oczy, uszy, zęby, łapy z pazurami oraz gruczoły okołoodbytowe. Zaleca się robić to przynajmniej raz w miesiącu, a oczy i uszy, co dwa tygodnie i na bieżąco. 

obcinanie pazurów welsh corgi cardigan

Pielęgnacja Welsh Corgi Cardigana – przygotowanie do wystawy

U Welsh Corgi Cardiganów przed wystawą trzeba zadbać o sierść, która powinna być zdrowa, nieliniejąca i lśniąca. Przed wystawą trzeba, więc najpierw bardzo dokładnie sierść rozczesać, usuwając włosy martwe i ewentualne sfilcowania. Następnie psa kąpie się, najlepiej na kilka dni przed planowaną wystawą, by włos zdążył się ładnie ułożyć i nadal był przy tym puchaty. Warto przed wystawą użyć szampon intensyfikujący kolor sierści (szczególnie do bieli). Przed wystawą lepiej jednak nie stosować balsamu, by sierść nie była zbyt obciążona. Przed samą wystawą należy natomiast Cardigana dobrze wyszczotkować/wyczesać. Nie poleca się obcinania, a tym bardziej wyrywania wąsów na pysku. Nożyczkami można jedynie poprzycinać sierść na kończynach u – wyrównanie jej z tylnej strony kończyn (nożyczkami degażującymi) i mocne przycięcie między opuszkami palców (z góry i z dołu, nożyczkami prostymi). Obcinamy też pazury (tak, by nie dotykały ziemi, gdy pies stoi). Uwaga jednak, by włosków na łapce nie obciąć za mocno, psując naturalny wygląd! I jeszcze jednak ważna uwaga, – jeśli Cardigan jest nieco zatuczony, to na kilka tygodni przed wystawą trzeba zmniejszyć mu odpowiednio dawki pokarmowe i zaoferować więcej ruchu. Na wystawę nie może, bowiem iść w takim stanie. Przed samym wejściem na ring w dniu wystawy, wystarczy już tylko psa dobrze porozczesywać i ewentualnie spryskać gdzie trzeba białym pudrem w sprayu (na białe przedpiersie i łapki), by zintensyfikować kolor. Można też ewentualnie utrwalić lekko sierść na piersi specjalnym lakierem dla psów.

Tagi artykułu: