Udostępnij ten artykuł.

Pierwsza kąpiel szczeniaka

Zgodnie z opiniami wielu specjalistów pracujących w klinikach weterynaryjnych pierwsza kąpiel szczeniaka powinna odbyć się w okresie nie wcześniejszym niż 6 miesięcy.

Wielu ze specjalistów i znawców zagadnienia sugeruje, że okresem najlepszym do wykonywania pierwszej kąpieli psa jest nawet nieco późniejszy okres, wahający się pomiędzy 6–9 miesiącem życia szczeniaka. Wyjątek w tym przypadku stanowią coraz to popularniejsze Yorki, u których pierwsza kąpiel psa możliwa jest już po ukończeniu 12 tygodni, co może być równoznaczne niejako z ukończeniem trzech miesięcy życia. Należy być jednak w tym przypadku bardzo ostrożnym.

Do ukończenia okresu życia pozwalającego na bezpieczną kąpiel naszego psiego przyjaciela czyszczenie okrywy włosowej powinno odbywać się w tzw. formie suchej polegającej na ręcznym szczotkowaniu i usuwaniu zabrudzeń jego okrywy włosowej, dobrym rozwiązaniem jest także przemycie okrywy wilgotną szmatką lub gąbką. Ostrożność w tym przypadku jest szczególnie zalecana gdyż wszystkie szczeniaki ze względu na młody wiek mają dosyć niski poziom własnej odporności, z czym wiąże się zwiększona możliwość nabycia tak niebezpiecznej dla młodego psa infekcji w postaci przeziębienia.

Każda z ras wymaga innej częstotliwości wykonywania zabiegu kąpieli, u ras częściej poddawanych temu zabiegowi warto jest zatroszczyć się o fakt żeby kąpiel kojarzyła się dla naszego pupila z czymś przyjemnym i mało stresującym, pamiętajmy o tym żeby nigdy na siłę nie zmuszać go do kąpieli.

Postarajmy się, aby wykonywana kąpiel szczeniaka przebiegła

  • szybko,
  • sprawnie i co najważniejsze
  • bezpiecznie.

Do wielu elementów wchodzących w skład zabiegu, jakim jest kąpanie szczeniaka będziemy musieli przyzwyczaić naszego pupila i zapoznać go z niektórymi akcesoriami wykorzystywanymi w trakcie lub tuż po kąpieli, szczególną uwagę należy zwrócić na suszarkę, gdy mamy zamiar jej używać, warto w tym celu stopniowo przyzwyczajać i oswajać psa z tym urządzeniem, oczywiście, gdy tylko to możliwe starajmy się jej jak najrzadziej stosować.

Tagi artykułu: