Udostępnij ten artykuł.

Pies a klimatyzacja

Zbliżają się wakacje lub kolejny długi weekend. Chcesz wyjechać na wczasy lub spędzić kilka dni za miastem, ale nie wyobrażasz sobie podróży bez swojego czworonoga? Doskonale! On z pewnością też bardzo się ucieszy. A co, jeśli Twój pies jeszcze nigdy nie podróżował samochodem? Obawiasz się, że źle zniesie kilkugodzinną jazdę? Jak wgląda relacja na linii pies a klimatyzacja? Stosując się do kilku uniwersalnych zasad, możesz sprawić, że transport psa w samochodzie będzie dla Twojego pupila bezpieczny i komfortowy.

Pies w samochodzie, – na co zwrócić uwagę?

Większość psów chętnie podróżuje autem. Oczywiście pod warunkiem, że ich właściciele zapewniają im dogodne warunki. Tak samo jak człowiek, również pies chce czuć się komfortowo i mieć pewność, że w aucie nic mu nie zagraża. Właśnie, dlatego, nawet bezgraniczna miłość do psa nie może być powodem, by swobodnie podróżował on obok nas, na siedzeniu pasażera. Miejsce dla psa w samochodzie jest równie ważne, jak to, czy klimatyzacja szkodzi psom. Warto zadbać, by nasz pies przez całą drogę miał zapewnioną wygodę. Mimo, że kodeks drogowy nie precyzuje jak należy przewozić psy, nie warto ryzykować zdrowiem lub życiem naszego pupila. Nie warto ryzykować także, że policja, w przypadku kontroli, da nam mandat za stwarzanie zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. A kara może być surowa, bo nawet 200 zł!

Jak więc powinien podróżować pies w samochodzie?

W przypadku mniejszych piesków, popularne są specjalne transportery, czyli urządzenia przystosowane do bezpiecznego przewożenia psów lub kotów. Urządzenie należy zamontować na podłodze, za przednim siedzeniem. W ten sposób, zapobiegamy swobodnemu przemieszczaniu się psów po wnętrzu pojazdu. Duże psy, w dużych samochodach, (van, suv), z powodzeniem możemy przewozić w bagażniku, który jest wysoki i gwarantuje odpowiednią ilość miejsca oraz światła. Niech jednak nie przychodzi nam do głowy wożenie psa w bagażniku auta typu hatchback, gdyż ciasnota i brak światła z pewnością spowodują, że pies stanie się bardzo nerwowy.

pies a klimatyzacja w samochodzie

Jeśli chcemy przewieźć dużego psa w małym aucie, po prostu posadźmy go na tylnym siedzeniu, dodatkowo zabezpieczając. Warto zainwestować także w specjalne szelki, które działają na psy tak samo, jak pasy bezpieczeństwa na ludzi. Stabilizują one pozycję psa i zapobiegają przemieszczaniu się. Pamiętajmy, że nawet niewielki piesek, przy gwałtownym hamowaniu lub w momencie wypadku, uderza w szybę lub człowieka ze znacznie większą siłą. Dlatego, stabilizacja zwierzęcia jest tak ważna.

Bezpieczny i komfortowy transport psa

Obok zapewnienia właściwego miejsca dla psa, należy pamiętać o jeszcze jednej, bardzo ważnej rzeczy. Pies w samochodzie, zwłaszcza nieprzyzwyczajony do podróżowania, może źle znosić jazdę. Właśnie dlatego, warto minimalizować ryzyko stresu i nerwów, jakie może wywołać transport psa. Może się zdarzyć że pies dostanie ataku choroby lokomocyjnej. Aby zminimalizować to ryzyko, zawsze zabierajmy psu w podróż miskę z wodą, by miał zapewnioną możliwość ugaszenia pragnienia. Warto zabrać także psu jego ulubioną zabawkę, kocyk czy inne gadżety, z którymi nasz pupil się nie rozstaje. W ten sposób uprzyjemnimy mu podróż, a ewentualny stres minie.

Psy nie lubią gwałtownego hamowania, dlatego starajmy się prowadzić auto możliwiej ja najpłynniej. Gwałtowne przyspieszenia także mogą okazać się dla psa stresujące. W przypadku dłuższej podróży, obowiązkowa jest przerwa na rozprostowanie kości i zaczerpnięcie świeżego powietrza. Dotyczy to nie tylko kierowcy, ale także jego psa! Jeśli samemu wychodzisz z auta, nigdy nie zostawiaj w nim psa. Pozwól mu również spędzić kilka minut na powietrzu, to znacznie ułatwi mu znieść długą i uciążliwą podróż.

Pies i klimatyzacja – przepis na podróż w upale?

Jedną z rzeczy, którą każdy pies źle znosi, jest upał w samochodzie. Ile kroć słyszymy informacje o właścicielach, którzy pozostawiają swoje psy w rozgrzanych samochodach? Potem tłumaczą, że wyszli jedynie na kilka minut… Niestety, nawet pozostawienie psiaka na kwadrans w gorącym samochodzie może skutkować dla niego strasznymi mękami. Niezwykle wysokie jest ryzyko wystąpienia udaru słonecznego. Często, w upalne dni, pozostawiony w słońcu samochód może rozgrzać się do nawet 50C. Taka temperatura dla psa jest po prostu zabójcza. Dlatego na czas robienia zakupów, lepiej przywiązać pa na smyczy do drzewa, stojaka na rowery lub innego przyrządu. Oczywiście w cieniu!

Pies a klimatyzacja – trudna relacja?

Wysoka temperatura może być dla naszego psa szkodliwa nie tylko w trakcie postoju, ale i podczas jazdy. Docieramy tu do kolejnego niezwykle istotnego zagadnienia: pies i klimatyzacja. Wielu właścicieli psów umożliwia swoim czworonogom wystawianie głowy za okno w trakcie jazdy. Psy również bardzo lubią podróżować w ten sposób. Niestety, trudno o przykład bardziej nieodpowiedzialnego zachowania. W ten sposób, możemy doprowadzić do poważnej infekcji dróg oddechowych naszego czworonoga. Na szczęście, istnieje kilka sposobów na to, jak w upalne dni powinien podróżować pies, a klimatyzacja wcale nie musi mu zaszkodzić. Wszystko jednak powinniśmy robić z głową.

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytane, czy klimatyzacja szkodzi psom. Wielu właścicieli czworonogów wskazuje na fakt, że możliwość obniżenia temperatury w aucie podczas upałów jest zbawienna. Dotyczy to nie tylko dla ludzi, ale i dla psów. Nie oznacza to bynajmniej, że nie należy stosować się do żadnych reguł. Konflikt na linii pies a klimatyzacja, możemy rozwiązać w bardzo prosty sposób. Temperatura wewnątrz auta nie powinna być niższa o więcej niż 5-7 stopni od tej, która panuje na zewnątrz. Taka obniżka w zupełności wystarczy, bez obaw o to, czy klimatyzacja zaszkodzi psu. Transport psa w optymalnych dla niego warunkach, z pewnością pozwoli mu lepiej znieść podróż i sprawi, że nasze zwierzę podczas wakacji będzie czuło się tak samo dobre, jak my. Jeśli więc poszukujecie rozwiązania problemu pod nazwą pies a klimatyzacja, wystarczy, że zastosujecie się do wskazanych powyżej porad. Pozwoli to uniknąć stresu oraz zmniejszy ryzyko poważnych chorób, jakie mogą wystąpić u Waszych czworonogów.

Nie każdy pies reaguje na klimatyzację w samochodzie w ten sam sposób, dlatego nie da się twierdząco odpowiedzieć na pytanie, czy klimatyzacja szkodzi psom. Pewne jest jedno – powinniśmy używać klimy rozsądnie, mając na uwadze nie tylko dobro nasze, ale i psa. Wtedy nic złego nie powinno się stać. Warto też przyzwyczajać naszego psa do jazdy autem od małego. Dzięki temu unikniemy późniejszych problemów, takich jak choroba lokomocyjna czy nerwowość u czworonoga.

Tagi artykułu: