Udostępnij ten artykuł.

Pies American staffordshire terrier

Historia rasy

Amstaffy ,a właściwie American staffordshire teriery, należą do grupy terierów i podgrupy terierów typu bull której początki sięgają około 1800 roku. W tym też czasie ustanowiono nową rasę psów – staffordshire powstałą na skutek skrzyżowania Buldoga z Angielskim terierem i Terierem bostońskim.

Psy były początkowo wykorzystywane w celach hazardowych, a także do polowań na duże gryzonie i zwierzynę leśną. Kiedy okazało się, że radzą sobie ze swoimi powinnościami nadzwyczaj dobrze, poczęto konfrontować je z poważniejszymi przeciwnikami takimi jak rozjuszone byki czy niedźwiedzie. Kiedy i takie rozwiązania nie zadowalały widowni, hazardziści zdecydowali się wprowadzić do oferty programowej walki psów z innymi psami. Największa liczba walk psów przeciwko innym psom została odnotowana na terenie Irlandii i Wielkiej Brytanii. Dopiero w 1870 roku czworonogi trafiły na kontynent amerykański i zostały okrzyknięte najbardziej waleczną rasą psów.

American staffordshire terriery są nieco większe od swoich angielskich przodków. Posiadają również bardziej rozwiniętą muskulaturę i nieco grubsze kości. Predyspozycje fizyczne sprawiły, że psy były masowo wykorzystywane do celów obronnych i zyskały bardzo dużą popularność zarówno na kontynencie europejskim, jak i w Stanach Zjednoczonych. Wielu farmerów po dziś dzień chętnie wykorzystuje Amstaffy do pilnowania gospodarstw i ochrony zwierząt hodowlanych.

Sama rasa Staffordshire terrierów została uznana dopiero w 1936 roku, zaś odmianę amerykańską wprowadzono do międzynarodowej certyfikacji dopiero w 1972 roku. Rejestracja miała na celu zróżnicowanie dwóch, nad wyraz podobnych ras psów: Staffordshire bull terriera i Amerykańskiego amstaffa.

Temperament

Psy są bardzo wymagające. Potrzebują zdecydowanego, silnego i mocnego psychicznie opiekuna, który będzie w stanie nad nimi zapanować i kontrolować negatywne zachowania. Osoba, która nie miała wcześniej kontaktu ze czworonogami i nie ma doświadczenia w ich szkoleniu, w żadnym przypadku nie powinna decydować się na zakup przedstawiciela tej rasy!


  • American staffordshire terrier

  • American staffordshire terrier

  • American staffordshire terrier

Wygląd American staffordshire terriera

American staffordshire terrier to pies o mocnej budowie ciała; bardzo umięśniony, a zarazem zwinny i czujny. Głowa średniej długości, dobrze wysklepiona, o szerokiej czaszce i wyraźnie zaznaczonych mięśniach policzkowych. Stop dobrze zdefiniowany. Uszy wysoko osadzone.  Oczy psa są ciemne, okrągłe i głęboko osadzone, o szerokim rozstawieniu.  Średniej długości kufa lekko zaokrąglona u góry. Szczęki mocno zarysowane. Zwarte wargi. Trufla czarna. Szyja ciężka, wygięta, o średniej długości i bez podgardla. Ramiona silne i szerokie. Zad krótki. Lędźwie delikatnie wysklepione. Klatka piersiowa dobrze wysklepione i szeroka. Kończyny przednie rozstawione. Ogon jest cienki, zwężający się widocznie ku końcowi, lekko opadający i mały w porównaniu do reszty ciała. Kończyny przednie i tylne dobrze umięśnione, o silnym kośćcu. Łapy średniej wielkości i zwarte. Sierść krótka i przylegająca; lśniąca i twarda w dotyku. Dopuszczalne różnorodne typy umaszczenia: jednolite, kolorowe lub łaciate. Niepreferowane: białe, czarne podpalane i wątrobiane.

Najczęstsze choroby i dolegliwości

Psy tej rasy są raczej odporne na choroby i dożywają około 12 lat. Ze względu na swój ciężar American staffordshire terrier jest narażony na dysplazję stawów. Rzadziej występują choroby oczu, serca oraz nowotwory.

Charakter

Jak już zostało wcześniej powiedziane, American Staffordshire terriery mogą okazać się psami problemowymi - oczywiście, jeżeli trafią do nieodpowiedzialnych i niedoświadczonych właścicieli. Amstaffy wykazują duże skłonności dominacyjne i nierzadko próbują wejść na głowę swojemu właścicielowi. Brak sztywnych reguł i nieustalenie wyraźnych granic może przynieść fatalne skutki w przyszłość. Właściciel Amstaffa powinien umiejętnie kształtować charakter psa i jednocześnie włączać w swoją pracę rodzinę. Jeżeli pies nie czuje respektu przed pozostałymi członkami rodziny, może próbować ich zdominować, a nawet atakować.


  • American staffordshire terrier

  • American staffordshire terrier

  • American staffordshire terriera

Psy tej rasy posiadają żywe usposobienie i duży temperament. Wskazane jest, zatem, aby właściciel odpowiednio ukierunkował psa i pokazał mu, w jaki sposób rozładowywać energię. Aby osiągnąć pożądane skutki, należy poświęcić zwierzęciu bardzo dużo uwagi, czasu i przede wszystkim mieć doń dobre nastawienie. Otwartość stanowi klucz do sukcesu. Jeżeli pies nie będzie w odpowiedni sposób stymulowany, może próbować walczyć z innymi psami i wszczynać z nimi bójki.

Amerykański staffordshire terier to jeden z silniejszych psów, doskonale sprawdzający się w charakterze psa obronnego. Potrafi łatwo wyrządzić krzywdę intruzowi lub nieznajomemu psa, którzy ośmielili się wkroczyć w ich rewir prywatny.

Wysokość: Wysokość w kłębie powinna mieścić się w granicach 43-48 cm, natomiast w przypadku suk 41-46 cm.

Waga: Waga ciała zależy od stopnia rozwinięcia muskulatury i może dochodzić do 27-40 kg, Niektóre psy ważą nawet 50 kg. Suki powinny ważyć 25-33 kg.

Umaszczenie: U American staffordshire terrier spotykane są wszystkie barwy i wszystkie typy umaszczenia: jednolite, łaciate i wielokolorowe.

Pielęgnacja: Krótki i przylegający do skóry włos amstaffa nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji. Wyzwaniem dla właściciela będzie za to zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu i ciekawych zajęć.

Rodzina: Amstaff może być psem stosunkowo łagodnym i przyjacielsko nastawionym do otoczenia, ale tylko pod warunkiem konsekwentnej tresury od szczenięcia i bardzo wczesnej socjalizacji. Jego właściciel musi mieć doświadczenie i postępować zdecydowanie, dlatego nie jest to rasa dla każdego. Jest doskonałym psem obronnym, niestety źle toleruje inne czworonogi, a niekiedy może stać się dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Odpowiednio wychowany amstaff może bawić się z dziećmi, ale nie powinien zostawać z nimi sam na sam.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 4000 do 10000 złotych (Źródło Allegro, Alegratka). Cena z roku 2022.

Tagi artykułu: