Udostępnij ten artykuł.

Pies Bulterier

Bulteriery są rasą skrzywdzoną przez opinię publiczną i w związku z tym dyskryminowaną przez sporą część miłośników psów. Wiele osób sądzi, bowiem, że Bulteriery przynależą do ras psów agresywnych i są predysponowane do takich też zachowań. W rzeczywistości jednak psy znajdują się poza klasyfikacją psów ras agresywnych i nie przejawiają skłonności do agresji.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Bulteriera jest kształt jego głowy. Łeb psa jest długi, mocny i masywny - przybiera kształt zwężonego, masywnego trójkąta. Oczy czworonoga są nieproporcjonalnie małe i szeroko rozstawione. Czaszka pomiędzy uszami jest niemalże płaska.
Pies ma twardy i krótki włos, który jest łatwy w utrzymaniu (pies nie wymaga czesania ani częstego mycia). Spotykamy wiele typów umaszczeń - najpowszechniejszą barwą jest jednak biel.

Pies Bulterier (ang. bull terrier) jest psem łatwym w utrzymaniu, jednakże potrzebuje twardego i zdyscyplinowanego właściciela, który zapewni mu odpowiednią dawkę ruchu i przeprowadzi właściwe szkolenia. Psy nie potrzebują częstych i długich treningów, a krótkiej i intensywnej pracy. Właściciel musi odczytywać ich intencje oraz realizować wszelkie potrzeby. Bulterier, który trafi pod skrzydła mądrego i rozważnego właściciela, odwdzięczy mu się wielką miłością, oddaniem i bezwarunkowym przywiązaniem. Czworonogi wprawdzie nie przywiązuje się do człowieka zbyt szybko, jednak, gdy już się to stanie, obdarzają go wielkim uczuciem i szacunkiem, które trwają do końca ich życia.

Bulteriery

Bulteriery

Zachowanie psów rasy Bulterier

Pies rasy Bulterier jest istnym demonem energii. Posiada wiele cech szczeniaka i dzięki temu jest w stanie zaskarbić względy nawet najtwardszych oportunistów. Ta rasa psów doskonale dogaduje się z osobami starszymi i nastolatkami, jednakże nie jest polecana osobom, które posiadają małe dzieci. Psy bywają, bowiem dość przewrotne i szalone, w związku, z czym zupełnie przypadkowo mogą skrzywdzić swoich małych podopiecznych.

Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest szkolenie psów przy użyciu metod pozytywnych. Wsteczne myślenie i pewność, że psy nabiorą właściwych cech poprzez karne szkolenia, stanowią przyczynę klęski wychowawczej. Zwierzęta nie tolerują, bowiem agresji i reagują na nią jeszcze bardziej agresywnym zachowaniem. Jeżeli chcemy oduczyć psa konkretnego zachowania, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i powtarzać komendy wiele razy. Żelazna konsekwencja i upór właściciela są w stanie zdziałać cuda. Osoby, które nie są przygotowane na takie poświęcenie i uważają, że nie dadzą rady w wyszkoleniu psa, nie powinny decydować się na kupno szczenięcia tej rasy. Pamiętajmy, że sugerowanie się wyglądem zwierzęcia i powoływanie się na indywidualne preferencje, może okazać się bardzo zwodnicze. Nie wszystkie rasy mogą okazać się dla nas odpowiednie. Jeżeli nie posiadamy doświadczenia w trenowaniu i szkoleniu psa, raczej odpuśćmy sobie zakup Bulteriera.

Pomoc Bulterierom w potrzebie

Największą krzywdą dla zwierzęcia jest oddanie go do schroniska dla psów, bądź porzucenie w lesie. Żadne zwierzę nie zasługuje na takie traktowanie, a co za tym idzie- żaden właściciel nie ma prawa do pozbywania się, de facto, członka rodziny w tak brutalny sposób.
Porzucone Bulteriery mają bardzo małe szanse na znalezienie nowego domu. Osoby odwiedzające schronisko, z całą pewnością nie zatrzymają się przy klatce groźnie wyglądającego psa. Bulteriery są psami masywnymi, które potrafią odstraszyć swoim wyglądem. O ile zakup szczenięcia wydaje się o wiele bezpieczniejszy, o tyle zakup, bądź adopcja psa dorosłego jawi się pewnymi wątpliwościami. Któż, bowiem zdecydowałby się na wprowadzenie pod swój dach psa, którego koleje życiowe nie są do końca znane.

Schroniska dla psów są obecnie przepełnione. Zwierzęta żyją w tragicznych warunkach i nie ma żadnej szansy na poprawę standardu ich życia. Zwiększenie liczby schroniska nie wchodzi w grę, a reorganizacja obecnego systemu jest sprawą niezwykle trudną i żmudną. Sytuacja nie jest jednak beznadziejna. Każdy, kto tylko zechce, może pomóc biednym zwierzętom i przynajmniej po części poprawić ich sytuację życiową. Wystarczą niewielkie kwoty wpłacane na konto schronisk, przytulisk i fundacji, aby zwierzęta mogły żyć w godnych warunkach- w czystych i ocieplanych klatkach.


  • Kufa Bulteriera

  • Szczeniak Bulteriera

  • Bulterier

Poziom świadomości społeczeństwa w dziedzinie praw zwierząt jest bardzo niski. Fundacje i organizacje typu non-profit starają się wystosowywać szerokie hasła reklamowe i kampanie, które mają za zadanie pokazać społeczeństwu, jak wygląda życie bezdomnych i porzuconych spów. Niestety, tego typu akcje nie spowodują całkowitego przewartościowania systemu myślowego niektórych ludzi i nie zapobiegną porzucaniu zwierząt w lasach i na wsiach. Niemniej im więcej takich akcji, tym większe prawdopodobieństwo, że sytuacja ulegnie zmianie w przyszłości i coraz więcej osób zacznie myśleć o naszych braciach mniejszych.

Jeżeli mamy tylko możliwość i zastanawiamy się nad adopcją zwierzęcia ze schroniska, powinniśmy porozmawiać z wolontariuszami i wypytać o zachowanie i temperament czworonoga. W każdym schronisku pracuje, bowiem garść wolontariuszy, którzy zajmują się kilkorgiem zwierząt i tym samym znają je dość dobrze. Nie ma wówczas obawy, że adoptujemy zwierzę, którego szkolenie i przystawanie do życia z domownikami nastręczy wiele problemów. W sytuacji, kiedy znamy przeszłość zwierzęcia, możemy zdecydować się na adopcję niemalże każdej rasy psa nawet Bulteriera.

Bardzo ważne jest, aby dać szansę każdemu psu niezależnie od tego czy jest potencjalnie groźne, czy też nie.

Tagi artykułu: