Udostępnij ten artykuł.

Pies Chesapeake Bay Retriever

Chesapeake Bay Retriever to rasa psa, która należy go grupy psów aportujących, płochaczy oraz psów dowodnych, o typie wyżłowatym. Pies ten pochodzi z rejonu zatoki, Chesapeake, która leży na wschodnim wybrzeżu USA, a przodkami tej rasy psów była para szczeniąt, którą uratowano z rozbitego statku.

Ich sierść jest szorstka, krótka, z gęstym wełnianym podszerstkiem, a umaszczenie, jakie jest znane to od żółtobrązowego do ciemnobrązowego. U niektórych psów tej rasy mogą pojawić się także białe plamki w okolicach klatki piersiowej, brzucha, palców, czy tylnych kończyn. Chesapeake Bay Retriever obecnie pełni funkcje psa myśliwskiego albo towarzyszącego. Rasa tych psów została wyhodowana w Stanach Zjednoczonych na początku XIX wieku i służyły one wtedy przede wszystkim myśliwym, którzy używali ich podczas polowań na ptactwo wodne, ale bardzo szybko udało im się zaskarbić względy pozostałych członków tak zwanej myśliwskiej rodziny i stały się one zwierzętami typowo domowymi. Teraz już raczej nie hoduje się ich do wykonywania pierwotnie ustalonych prac. Natomiast stały się one idealnymi opiekunami dzieci, a także doskonałymi obrońcami ogniska domowego.

Cechami charakterystycznymi, jeśli chodzi o wygląd psów rasy Chesapeake Bay Retriever zalicza się jego duże, bardzo wyraziste oczy, które są bardzo przejrzyste, a ich barwa jest lekko żółtawa. Głowę ten pies ma okrągłą i szeroką, natomiast kufa jest średniej wielkości. Usta ma on cienkie, a uszy małe. Przednie łapy Chesapeake muszą być proste, o zdecydowanie mocnym kośćcu, a jego kończyny tylne powinny być nad wyraz silne, ponieważ psy tej rasy uwielbiają pływać i robią to doskonale. Cechą typową dla tej rasy jest także duża i silna klatka piersiowa, która pomaga w sprawnym poruszaniu się pod wodą.

Chesapeake Bay Retrievery to psy o wyjątkowo radosnym usposobieniu i nad wyraz dużej inteligencji. Psy tej rasy, gdy są naprawdę szczęśliwe okazują swoje zadowolenie poprzez szczekanie, a to zachowanie może być dosyć uciążliwe, jeśli mieszka się w blokach. Specyficzną cechą tej rasy jest także pokazywanie swoich przednich zębów, co na pewno nie jest wyrazem agresji, a po prostu oznaką radości oraz uległości. Chesapeake Bay Retriever to pies, który może być idealnym psem rodzinnym, oczywiście wcześniej trzeba go prawidłowo uspołecznić. Te psy powinno się szkolić regularnie i często powtarzać dane komendy, gdyż ogólnie są to dosyć uparte psy i często bronią się przed wykonywaniem określonych czynności. Dlatego w ich przypadku utrzymanie fizycznej dyscypliny jest tak zwanym kluczem do pełnego sukcesu. Dosyć uciążliwa dla niektórych właścicieli tego psa może być jego pielęgnacja, ponieważ opiera się ona na regularnym szczotkowaniu jego sierści i kąpielach w delikatnym szamponie. Kąpiele takie powinny odbywać się nie częściej niż do trzech razy w ciągu roku, ponieważ zbyt częste mycie psa może uszkodzić strukturę włosa i zmyć jego naturalną warstwę ochronną.


  • Chesapeake Bay Retriever

  • Chesapeake Bay Retrievery

  • Chesapeake Bay Retriever

Chesapeake Bay Retriever to psy, które są bardzo podatne na niektóre choroby genetyczne, gdzie koniecznie trzeba wyróżnić tutaj takie schorzenia jak: dysplazję stawów biodrowych, progresywny zanik siatkówki, chorobę von Willebranda, zaćmę oraz miejscowe łysienie u obydwu płci. Przeciętnie ten pies żyje około dwunastu lat.

Chesapeake to psy, które są bardzo prorodzinne, ale, aby były takie na pewno to wcześniej wymagają odpowiedniego szkolenia. Jeśli chodzi o dzieci to w stosunku do nich są bardzo opiekuńcze oraz troskliwe, choć na samym początku mogą one przejawiać skłonności do dominacji.

Inne nazwy tej rasy psów: Chesapeake Bay Retriever, Chessie, Chessy Dog, Chesapeake Bay Ducking Dog.

Cena szczenięcia z rodowodem waha się w granicach 2500 – 3000 zł.

Tagi artykułu: